reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Becikowe > Jak uzyskać becikowe

Jak uzyskać becikowe

Potocznie nazwą becikowe określane są trzy odrębne świadczenia, mianowicie jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, dodatek do zasiłku rodzinnego i tzw. becikowe samorządowe.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Becikowe to  świadczenie rodzinne w postaci jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka. Przysługuje ono niezależnie od dochodów w rodzinie i jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Wypłacane jest matce, ojcu lub opiekunowi prawnemu dziecka. Przysługuje na pisemny wniosek złożony w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej w terminie 12 miesięcy od dnia urodzenia się dziecka. Wniosek złożony po wyżej wskazanym terminie pozostaje bez rozpoznania.

Do wniosku należy dołączyć:

  • dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się np. dowód osobisty,
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
  • pisemne oświadczenie, że na dziecko nie zostało wcześniej pobrane becikowe.

Becikowe wypłacane jest w wysokości 1000 zł na dziecko.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Dodatek do zasiłku rodzinnego

Dodatek ten to świadczenia przysługujące osobie (rodzinie) uprawnionej do zasiłku rodzinnego (tzn. gdy dochód netto na osobę w rodzinie nie przekracza 504 zł a w przypadku gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne – 583 zł).

Przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka. Przysługuje także opiekunowi faktycznemu dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, jeżeli nie został przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka. Wypłacany jest jednorazowo, w wysokości 1000,00 zł. W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu dodatek przysługuje na każde dziecko.

Becikowe samorządowe

Niektóre samorządy na podstawie podjętych przez siebie uchwał podjęły decyzje o wypłacaniu (z własnych środków) obok becikowego dodatkowego świadczenia z tytułu urodzenia dziecka tzw. becikowe samorządowe. Jednak to czy w danej gminie owo dodatkowe świadczenie jest wypłacane, komu i w jakiej wysokości zależne jest od woli samorządu.

Zobacz również: Becikowe 2011/2012 - jak ubiegać się o świadczenie?

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ktomoże ubiegac się o becikowe?
Ktomoże ubiegac się o becikowe?

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kratki.pl Marek Bal

Ekspert w dziedzinie wkładów kominkowych powietrznych, z płaszczem wodnym, pieców wolnostojących, biokominków, kratek kominkowych, obudów oraz elementów potrzebnych do montażu kominków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama