REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie 6500,00 zł zasiłku na dziecko (i studenta) można dostać za 6 miesięcy wstecz. Niezależnie od 800 plus. Sprawdź zasady.

dziecko zasiłek rodzinny świadczenie wychowawcze 800+ praca w Niemczech
Prawie 6500,00 zł zasiłku na dziecko (i studenta) można dostać za 6 miesięcy wstecz. Niezależnie od 800 plus. Sprawdź zasady.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego wzrosła do 800 zł, co ucieszyło wielu rodziców. Jednak, część z nich może liczyć na jeszcze wyższe świadczenie, bo wynoszące 250 euro, czyli prawie 1100,00 zł miesięcznie. Co więcej, wniosek o świadczenie mogą złożyć za 6 miesięcy wstecz, a więc mają szansę dostać jednorazowo prawie 6500,00 zł na każde dziecko. Dotyczy to Polaków pracujących legalnie w Niemczech i podlegających tam obowiązkowi podatkowemu, którzy mogą pobierać zasiłek na dziecko (kindergeld).

Czy niemiecki zasiłek jest zależny od wysokości dochodów?

Kindergeld to zasiłek rodzinny, którzy jest przyznawany osobom pracującym na terenie Niemiec. Osoba która pracuje legalnie może go otrzymać niezależnie od wysokości swoich dochodów. Celem tego zasiłku jest, podobnie jak w przypadku 800 plus, ułatwienie wychowania dzieci i zapewnienia im odpowiedniego poziomu życia. Świadczenie to przysługuje także tym osobom, które mają centrum swoich interesów życiowych i gospodarczych w Polsce (lub innym kraju UE), ale jednocześnie podlegają obowiązkowi podatkowemu w Niemczech. Otrzymają je również te osoby, które podlegają w Niemczech nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli pracują w tym kraju przez co najmniej 183 dni w roku, a 90% ich ogólnego dochodu pochodzi właśnie z tego kraju. A więc, do zasiłku są uprawnione między innymi osoby:
- zatrudnione w Niemczech na podstawie umowy o pracę,
- zatrudnione w niemieckich firmach pośredniczących,
- zatrudnione w polskich firmach, ale oddelegowane do pracy do Niemiec, za które pracodawca odprowadza podatek w Niemczech,
- prowadzące w Niemczech działalność gospodarczą,
- pobierające niemieckie zasiłki: dla bezrobotnych, chorobowy, macierzyński.
Jeżeli osoba pracująca w Niemczech pobiera w Polsce świadczenie 800 plus, czy zasiłek rodzinny to nie wyklucza to przyznania jej niemieckiego zasiłku rodzinnego. W takiej sytuacji trzeba jednak zgłosić to niemieckiemu urzędowi. W takim przypadku, z uwagi na zbieżne cele tych świadczeń, wypłacany w Niemczech zasiłek zostanie odpowiednio pomniejszony o wartość świadczeń wypłacanych na utrzymanie (wychowanie) dziecka w Polsce.

REKLAMA

Na kogo przysługuje zasiłek rodzinny?

Warto wiedzieć, że zasiłek przysługuje zarówno na dzieci biologiczne, jak i adoptowane, czy przysposobione lub w inny sposób włączone na stałe do gospodarstwa domowego i wynosi 250 euro na każde dziecko (jest to więc, w zależności od kursu euro, prawie 1100,00 zł). Najważniejszym kryterium przy przyznawaniu tego świadczenia jest miejsce zameldowania dzieci razem z ich prawnymi opiekunami. Co do zasady zasiłek można otrzymać na każde dziecko do momentu uzyskania przez nie pełnoletności. Jednak inaczej niż w przypadku polskiego 800+, jeżeli starsze dziecko kontynuuje naukę (np. studiuje lub rozpoczęło praktyki zawodowe), można otrzymywać świadczenie po ukończeniu przez nie 18 roku życia (aż do ukończenia 25 roku życia). Z kolei na pełnoletnie dziecko można otrzymać zasiłek także w innej sytuacji – gdy dziecko nie ukończyło jeszcze 21 lat i jest bezrobotne albo wysokość jego dochodów nie przekroczyła 8000 euro rocznie.
Ważne jest również to, że można wnioskować o ten zasiłek do 6 miesięcy wstecz od daty złożenia wniosku, a więc osoby uprawnione, które nie złożyły go w odpowiednim momencie, mogą ubiegać się o świadczenie na 6 miesięcy wstecz. Oznacza to, że mogą otrzymać jednorazowo wsparcie w wysokości 1500 euro, czyli prawie 5500,00 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(11)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Infor błędne informacje
  2024-02-05 09:01:32
  Nie wprowadzajcie ludzi w błąd dla oddelegowanych pracowników na polskiej umowie nie należy się Kindergeld. Przez taki artykuły ludzie wychodzą na glupkow
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Kasiek
  2024-02-04 17:39:12
  Co mnie obchodzą zasiłki niemieckie. Tu jest Polska , proszę informacje podawać dot. zasiłków i innych z Polski ,kto będzie potrzebował , to sobie znajdzie informacje. Zmanipulowanym tytuł, artykuł.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • znie
  2024-02-04 20:39:06
  niezły klikbait niemcy powinny być w tytule żeby nie mylić ludzi - infor sie bawi w pudelka
  1
 • Mieszkaniec
  2024-02-05 13:04:52
  Co za wtyków co mnie interesuje co jest w Niemczech a na dodatek wprowadzanie ludzi w błąd tylko żeby artykuł kliknąć i przeczytać. Masakra.
  0
 • Tujestpolska
  2024-02-07 05:27:48
  Clickbaitowy portal...
  0
 • Bosdeg
  2024-02-06 06:59:53
  Nie każdy może otrzymać 250 euro. W przypadku gdy pobierasz 800+ i drugi rodzic pracuje w Polsce to otrzymasz tylko różnice.
  0
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

REKLAMA

Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

REKLAMA

Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

REKLAMA