REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na to czekali rodzice maluchów. Będzie rewolucja na talerzach dzieci. W żłobku, przedszkolu i szkole będą zmiany na lepsze.

żłobek przedszkole klub dziecięcy szkoła posiłek alergia nietolerancja pokarmowa
Na to czekali rodzice maluchów. Będzie rewolucja na talerzach dzieci. W żłobku, przedszkolu i szkole będą zmiany na lepsze.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Na to czekało wielu rodziców. Szykuje się rewolucja na talerzach dzieci w żłobku, przedszkolu i szkole. Alergie i nietolerancje pokarmowe stają się coraz bardziej powszechne, a rodzice coraz częściej mierzą się z problemami związanymi z koniecznością dostosowania sposobu żywienia dziecka do jego potrzeb zdrowotnych. Szykują się zmiany na lepsze.

Rewolucji na talerzach w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach i szkołach

Ostatnie miesiące obfitują w informacje dotyczące zmian, z którymi rodzice oraz dzieci i młodzież uczęszczające do szkół i przedszkoli będą musieli zmierzyć się po zakończeniu wakacji. Niektóre z nich cieszą, inne niepokoją. I wciąż napływają nowe. Wśród nich pojawiła się propozycja rewolucji w zakresie żywienia w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach i szkołach podstawowych. Chodzi o zapewnienie dzieciom na dietach eliminacyjnych posiłków zgodnych z ich potrzebami i wymaganiami. Projekt przedstawili posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi.
Projektodawcy zwracają uwagę na to, że dzieci w żłobku, przedszkolu czy szkole powinni czuć się komfortowo, a ten komfort powinien obejmować również kwestie związane z bezpieczeństwem zdrowotnym i związanym z nim żywienieniem. Jak wynika z informacji przekazywanych przez rodziców, obecnie dzieci stosujące diety eliminacyjne są często pozbawiane możliwości spożywania posiłków z koleżankami i kolegami, z którymi tworzą wspólną grupę społeczną. Jest to często pierwszym krokiem do wykluczenia i może być źródłem trudności w zakresie samoakceptacji. Takie postępowanie bywa jednak konieczne z uwagi na niebezpieczeństwo, jakie może wiązać się ze wspólnym spożywaniem posiłków w przypadku dzieci cierpiących na alergie czy nietolerancje pokarmowe. Dodatkowym problemem bywa również brak niezbędnej wiedzy u personelu przygotowującego posiłki. 

REKLAMA

Jeden gorący posiłek w ciągu dnia i możliwość jego spożycia

Obowiązujące przepisy wprost przewidują, że szkoła podstawowa, z wyjątkiem szkoły podstawowej dla dorosłych, oraz szkoła artystyczna realizująca kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, zapewnia uczniom jeden gorący posiłek w ciągu dnia i stwarza im możliwość jego spożycia w czasie pobytu w szkole skorzystanie z posiłku. Dzieci zmuszone korzystać z diet eliminacyjnych nie powinny być pozbawiane tej możliwości, a system powinien wywiązywać się z ciążących na nim obowiązków również w stosunku do tych grup uczniów. Stąd propozycja zmiany przepisu tak, aby wynikało z niego, że Szkoła podstawowa, z wyjątkiem szkoły podstawowej dla dorosłych, oraz szkoła artystyczna realizująca kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, zapewnia uczniom jeden gorący posiłek w ciągu dnia zgodny ze szczególnymi wymaganiami zdrowotnymi dziecka powodującymi konieczność wyeliminowania z posiłków niektórych składników lub produktów spożywczych i stwarza im możliwość jego spożycia w czasie pobytu w szkole. Analogiczne zmiany miałyby zostać wprowadzone w przepisach dotyczących żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli.
Szczegółowe zasadny, na jakich dzieciom na dietach eliminacyjnych w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach i szkołach podstawowych byłoby zapewniane wyżywienie miałyby zostać opracowane przez ministra zdrowia w porozumieniu z ministrem edukacji i ministrem rodziny. W przepisach tych zostałoby określone m.in. to, w jaki sposób rodzic (opiekun) będzie zobowiązany informować o potrzebach dziecka w zakresie żywienia, a także, kto będzie uprawniony do opracowywania jadłospisu dziecka ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi. Przedłożony projekt jest obecnie opiniowany.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. Ministra Nowacka: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

REKLAMA

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

REKLAMA