Kategorie

Karta Dużej Rodziny - uprawnienia, zmiana od 2019 r.

Maciej Przyborowski
Karta Dużej Rodziny/www.premier.gov.pl
Karta Dużej Rodziny/www.premier.gov.pl
Domena Publiczna
Od 2019 r. posiadaczy karty czeka ważna zmiana. Karta Dużej Rodziny to system zniżek dla rodzin, posiadających co najmniej trójkę dzieci. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą skorzystać ze zniżek m.in. idąc do kina, teatru czy też podróżując środkami transportu publicznego po całej Polsce.

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?

Otrzymanie Karty Dużej Rodziny jest niezależne od uzyskiwanych przez rodzinę dochodów. O Kartę mogą ubiegać się rodziny z co najmniej trójką dzieci, które nie przekroczyły 18 roku życia, 25 roku życia w sytuacji, gdy dziecko kontynuuje naukę np. w szkole wyższej, a także bez ograniczeń wiekowych, gdy dziecko posiada orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności. Poza tym Kartę Dużej Rodziny mogą otrzymać rodzinne domy dziecka oraz rodziny zastępcze. Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, który jest obywatelem polskim oraz cudzoziemcom mieszkającym na terenie Polski na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej. Poza tym cudzoziemiec może ubiegać się o Kartę Dużej Rodziny w sytuacji, gdy na terenie Polski uzyskał status uchodźcy.

Kiedy nie przysługuje prawo do Karty Dużej Rodziny?

Osoby chcące korzystać ze zniżek muszą pamiętać, że w chwili składania wniosku rodzina powinna mieć na utrzymaniu co najmniej troje dzieci, w przeciwnym razie Karta Dużej Rodziny nie będzie przysługiwała żadnemu z jej członków.

Co ważne rodzice nie mogą być pozbawieni władzy rodzicielskiej ani ograniczeni we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do przynajmniej trojga dzieci.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Na co przysługują zniżki?

Zgodnie z ustawą, zniżki dotyczą następujących usług:

 • przejazdów koleją (37%)
 • zniżki na przejazdy kolejowe - 37% na bilety jednorazowe oraz 49% na bilety miesięczne - ojciec, matka, macocha i ojczym,
 • 50% ulgi opłaty za paszport - ojciec, matka, macocha i ojczym,
 • 75% ulgi opłaty za paszport - dzieci,
 • bezpłatny wstęp do parków narodowych.

Aby skorzystać ze zniżki, należy pokazać Kartę Dużej Rodziny, nie jest konieczne, aby być całą rodziną w jednym miejscu. Należy pamiętać, że miejsca, które oferują zniżki, są oznaczone specjalnym znakiem: „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny".

Jak wygląda Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny ma jeden ogólnopolski wzór, wykonana jest z tworzywa sztucznego i ma wymiary takie jak karta płatnicza (54 x 85,6 mm). Znajdują się na niej następujące dane:

 • imię i nazwisko,
 • numer PESEL,
 • data ważności karty,
 • jej numer,
 • skrótowiec Karty Dużej Rodziny napisany alfabetem Braille'a,
 • zabezpieczenia przed podrobieniem.

Numer Karty Dużej Rodziny składa się z 17 cyfr, z których pierwszych siedem cyfr oznacza numer identyfikacyjny danej gminy, kolejne 5 cyfr stanowi numer rodziny wielodzietnej nadany w procesie rejestracji pierwszej osoby z rodziny wielodzietnej, następne 2 cyfry stanowią numer przypisany członkowi rodziny wielodzietnej w tej rodzinie, natomiast trzy ostatnie cyfry stanowią numer Karty wydanej danemu członkowi rodziny wielodzietnej.

Procedura złożenia wniosku

Otrzymanie Karty Dużej Rodziny wiąże się z koniecznością złożenia wniosku w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania rodziny. Wniosek można złożyć także elektronicznie, korzystając z Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia. W imieniu rodziny wniosek, może złożyć każdy pełnoletni jej członek.

Karty Dużej Rodziny w formie tradycyjnej zostają dostarczone do gminy w terminie 30 dni od daty wpłynięcia do podmiotu, który drukuje Karty Dużej Rodziny, zestawu danych potrzebnych do personalizacji Kart objętych zamówieniem. Sytuacja taka ma miejsce jeśli liczba Kart wysyłanych do danej gminy wynosi co najmniej 15 sztuk, natomiast gdy liczba zamówień z danej gminy jest niższa niż 15, wysyłka nastąpi nie później niż po kolejnych 30 dniach. Dla Karty elektronicznej dane zostają przekazane za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz wysłane SMS-em na podany we wniosku adres email i numer telefonu polskiego operatora w ciągu doby od rozpatrzenia wniosku przez gminę w SI KDR i przekazania zestawu danych niezbędnych do personalizacji Karty do producenta aplikacji mKDR.

Ile kosztuje wydanie Karty Dużej Rodziny?

Wydanie Karty Dużej Rodziny jest zasadniczo bezpłatne, natomiast jeżeli posiadacz Karty ma już jedną formę karty a składa wniosek o dodatkową formę ponosi opłatę 9,21 zł. Należy przy tym pamiętać, że dla osób, które wystąpiły z wnioskiem o przyznanie tradycyjnej Karty Dużej Rodziny do dnia 31 grudnia 2017 r., stosowane jest zwolnienie z tej opłaty w przypadku złożenia wniosku o przyznanie karty elektronicznej do 31 grudnia 2019 r. Ponadto, wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny, w przypadku zgubienia bądź kradzieży Karty, kosztuje 9,21 zł.

Jak długo można korzystać z Karty Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny jest przyznawana, w zależności od tego, dla którego członka rodziny na okres:

 • rodzice - na całe życie,
 • dzieci - do ukończenia 18 lat, lub
 • dzieci, które dalej uczą się w szkole lub studiują:

– do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego – gdy dziecko uczy się w szkole,

– do końca roku akademickiego, w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce – gdy dziecko uczy się w szkole wyższej,

– dzieci niepełnosprawne - na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.

Karta Dużej Rodziny jest przyznawana także dzieciom umieszczonym w rodzinie zastępczej na czas umieszczenia w tej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka, jednak nie dłużej niż do ukończenia 18 roku życia.

Ponadto, Karcie Dużej Rodziny Karta jest przyznawana także cudzoziemcom, odpowiednio na okres wynikający z dokumentu potwierdzającego prawo do zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a cudzoziemcowi, który posiada zezwolenie na pobyt stały Karta jest przyznawana na okres, taki jak przysługujący obywatelowi polskiemu.

Należy pamiętać, że od 1 stycznia 2019 r. Karta będzie przysługiwała dożywotnio także rodzicom, którzy kiedykolwiek posiadali troje dzieci.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  23 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .