reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Becikowe > Becikowe 2019 – uprawnieni, kryteria, wniosek

Becikowe 2019 – uprawnieni, kryteria, wniosek

Becikowe w 2019 r. ma być wypłacane na takich samych zasadach jak dotychczas. Nie zmieni się wysokość świadczenia ani kwota kryterium dochodowego, uprawniającego do jego otrzymania. Kto jest uprawionym do otrzymania jednorazowej zapomogi? W jaki sposób złożyć wniosek?

Zgodnie z propozycją rządu kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia nie zmieni się od 1 listopada 2018 r. i nadal będzie wynosiło 1922 zł na osobę w rodzinie. Kwota świadczenia również nie ulegnie zmianie. Aktualna wysokość pomocy to 1000 zł na jedno dziecko.

Zobacz więcej: Świadczenia rodzinne - kwoty i kryteria dochodowe w 2018, 2019 i 2020 r.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Zasady otrzymania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, potocznie nazywanej becikowym, zostały określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (dalej jako u. ś. r.).

Świadczenie przysługuje w wysokości z tytułu urodzenia się żywego dziecka w wysokości 1000 zł na każde dziecko.

Webinarium Piotra Wojciechowskiego: Nowe zasady prowadzenia ewidencji czasu pracy - zmiany w obowiązkach pracodawców – Termin: 30 sierpnia

Dochód rodziny

Warunkiem otrzymania świadczenia jest spełnianie kryterium dochodowego. Warto w tym przypadku pamiętać o tym, iż chwila składania wniosku ma wpływ na to, z jakiego okresu brane będą pod uwagę dochody rodziny.

Jeżeli wniosek zostanie złożony do 31 października 2019 r., to organ wyda decyzję w oparciu o dochody uzyskane w roku kalendarzowym 2017 r. Gdyby wniosek został złożony w kolejnym okresie zasiłkowym np. w grudniu 2019 r., to uwzględnieniu będą podlegały dochody z 2018 r. Na wysokość dochodu będą miały również wpływ: dochód uzyskany oraz utracony.

Pani Daria we wniosku o becikowe podała następujących członków rodziny: siebie, swojego męża (ojca dziecka) oraz córkę, na którą ubiega się o świadczenie. Ma jednak wątpliwości czy dziecko powinno być tu uwzględniane, ponieważ nie osiąga ono żadnego dochodu. Pani Daria prawidłowo wypełniła wniosek. Dziecko, na które ubiegamy się o becikowe również będzie uwzględniane przy obliczaniu dochodu rodziny.

Wniosek o wypłatę becikowego należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Osobami uprawnionymi do otrzymania zapomogi są: matka lub ojciec, opiekun prawny albo opiekun faktyczny dziecka.

Pani Joanna i pan Krzysztof są małżeństwem, zamieszkują razem ze swoim nowonarodzonym dzieckiem. Zastanawiają się, które z nich powinno złożyć wniosek. W takim przypadku każde z nich uprawnione jest do złożenia wniosku o becikowe. Organ wypłaci świadczenie temu z rodziców, które pierwsze o to zawnioskuje.

Pani Edyta i pan Piotr nie mieszkają razem. Dwa miesiące temu urodziło im się wspólne dziecko. Dziewczynka mieszka u pani Edyty i pozostaje pod jej opieką. Zgodnie z art. 27 ust. 2 u. ś. r., jeżeli dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców, świadczenia rodzinne wypłaca się temu z rodziców, pod którego opieką dziecko się znajduje. Gdyby zatem w tej sytuacji każde z rodziców ubiegało się o becikowe, organ powinien świadczenie wypłacić pani Edycie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama