Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie do żłobka 2022. Jak złożyć wniosek przez PUE ZUS?

Dofinansowanie do żłobka 2022. Jak złożyć wniosek przez PUE ZUS?
Dofinansowanie do żłobka 2022. Jak złożyć wniosek przez PUE ZUS?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o dofinansowanie do żłobka rodzice będą składali od 1 kwietnia 2022 r. Można to zrobić m.in. za pośrednictwem PUE ZUS.

Dofinansowanie do żłobka 2022 – warunki

Dofinansowanie przewidziano dla dzieci, które uczęszczają do żłobka lub klubu dziecięcego wpisanego do rejestru żłobków i klubów dziecięcych albo są pod opieką dziennego opiekuna wpisanego do wykazu dziennych opiekunów. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest przekazanie przez rodzica danych swoich i dziecka podmiotowi prowadzącemu placówkę, do której uczęszcza dziecko.

REKLAMA

Ważne! Świadczenie przysługuje na dziecko, na które nie został przyznany rodzinny kapitał opiekuńczy. Oznacza to, iż na dziecko, za ten sam okres przysługuje albo dofinansowanie, albo rodzinny kapitał opiekuńczy.

Kwota dofinansowania to maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż niż wysokość opłaty, jaką rodzic lub opiekun ponosi za pobyt dziecka w placówce lub u dziennego opiekuna.

Dofinansowanie do żłobka 2022 – wniosek

Wniosek będzie można złożyć od 1 kwietnia 2022 r. Jest to możliwe tylko w formie elektronicznej za pośrednictwem:

 • bankowości elektronicznej;
 • Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
 • portal Emp@tia.

Polecamy quiz: Co wiesz o PUE ZUS?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek DZ-R

Matka albo ojciec dziecka składają do ZUS wniosek DZ-R. Należy pamiętać, iż można to zrobić jedynie za pomocą kreatora. Nie jest możliwe ręczne wypełnienie formularza. Zanim przystąpimy do wypełniania wniosku należy przygotować dane dziecka, na które wnioskujemy o dofinansowanie. Warto pamiętać, iż wniosek nie zapisuje się automatycznie. Można to jednak zrobić samodzielnie. Zapisany dokument znajdziemy później w zakładce Lista dokumentów lub dokumenty robocze. Można do niego wrócić i edytować.

Do wysłania wniosku możemy wykorzystać:

 • podpis profilem ZUS PUE (jest zupełnie darmowy i nie musisz instalować żadnego dodatkowego oprogramowania, ani korzystać z innych portali czy aplikacji),
 • podpis profilem zaufanym,
 • podpis osobisty (tzw. e-dowód),
 • kwalifikowany podpis elektroniczny.

Wniosek DZ-R (dla rodziców) można złożyć z zakładek: Ogólny, Ubezpieczony, Świadczeniobiorca.

Dofinansowanie do żłobka PUE ZUS

Dofinansowanie do żłobka PUE ZUS

 

ZUS

Jak złożyć wniosek krok po kroku?

Po pierwsze, należy zaznaczyć w jakim celu jest składany wniosek:

 • Składam wniosek o dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna,
 • Złożyłem już wniosek o dofinansowanie i chcę poinformować o zmianie żłobka, klubu dziecięcego lub opiekuna dziennego do którego chodzi moje dziecko,
 • Złożyłem już wniosek o dofinansowanie i chcę poinformować o zakończeniu uczęszczania przez dziecko do żłobka, klubu dziecięcego lub opiekuna dziennego.

REKLAMA

Kolejny krok to uzupełnienie lub zmiana danych wnioskodawcy. Jak informuje ZUS, dane wnioskodawcy zostaną wypełnione automatycznie na podstawie informacji znajdujących się w PUE. „W przypadku danych identyfikacyjnych po pobraniu zostaną one zablokowane. Dane adresowe i kontaktowe będą do edycji” – wskazano w instrukcji.

Kolejnym krokiem jest dodanie dzieci, których dotyczy wniosek. Dane placówek dodajemy poprzez naciśnięcie przycisku "Wprowadź". Jeżeli wybrano cel "Składam wniosek o dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna", to przynajmniej jedna placówka dla dziecka musi być wypełniona. ZUS podkreśla, iż można podać maksymalnie dwie placówki.

Następnie rodzic zapoznaje się z pouczeniem i oświadczeniem.

Ostatni krok to podsumowanie wniosku. Można do niego dodać załączniki.

Jeżeli chcemy wysłać wniosek DZ-R, to wybieramy przycisk "Podpisz i wyślij".

Wniosek można wydrukować.

Dofinansowanie do żłobka DZ-R

Dofinansowanie do żłobka DZ-R

 

ZUS

Gdy rodzic naciśnie przycisk "Podpisz i wyślij", to zobaczy okno wyboru rodzaju podpisu.

Dofinansowanie do żłobka wniosek podpis

 

 

ZUS

Źródło: ZUS

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Raport KRD: 60 procent dłużników alimentacyjnych nie płaci też innych swoich zobowiązań

  W Polsce 292 tys. osób uchyla się od płacenia alimentów i ma ponad 14,5 mld zł długów z tego tytułu - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Dodano, że 60 proc. z tych dłużników ma też inne nieuregulowane zaległości na niemal 2,4 mld zł.

  Afera Baltony - cinkciarze, handlarze i marynarze …

  Kiedy jeszcze byłem małym chłopcem dorastającym w latach 80tych w PRL-u, moją uwagę zwracały dwie marki, z którymi obnosili się dorośli na reklamówkach. Pierwszą z nich był PEWEX, a drugą jeszcze bardziej egzotyczną Baltona. Reklamówek z tych sklepów nie wyrzucano, ale z dumą noszono w nich zakupy, aż do zupełnego zniszczenia. 

  Coraz więcej emerytów i rencistów - dane ZUS

  Dziesięć lat temu było ich niecałe 5 mln, dzisiaj ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. Liczba osób, które zakończyły aktywność zawodową z roku na rok wzrasta.

  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  REKLAMA

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  REKLAMA

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  REKLAMA