REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie do żłobka 2022. Jak złożyć wniosek przez PUE ZUS?

Dofinansowanie do żłobka 2022. Jak złożyć wniosek przez PUE ZUS?
Dofinansowanie do żłobka 2022. Jak złożyć wniosek przez PUE ZUS?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o dofinansowanie do żłobka rodzice będą składali od 1 kwietnia 2022 r. Można to zrobić m.in. za pośrednictwem PUE ZUS.

Dofinansowanie do żłobka 2022 – warunki

Dofinansowanie przewidziano dla dzieci, które uczęszczają do żłobka lub klubu dziecięcego wpisanego do rejestru żłobków i klubów dziecięcych albo są pod opieką dziennego opiekuna wpisanego do wykazu dziennych opiekunów. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest przekazanie przez rodzica danych swoich i dziecka podmiotowi prowadzącemu placówkę, do której uczęszcza dziecko.

REKLAMA

Ważne! Świadczenie przysługuje na dziecko, na które nie został przyznany rodzinny kapitał opiekuńczy. Oznacza to, iż na dziecko, za ten sam okres przysługuje albo dofinansowanie, albo rodzinny kapitał opiekuńczy.

Kwota dofinansowania to maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż niż wysokość opłaty, jaką rodzic lub opiekun ponosi za pobyt dziecka w placówce lub u dziennego opiekuna.

Dofinansowanie do żłobka 2022 – wniosek

Wniosek będzie można złożyć od 1 kwietnia 2022 r. Jest to możliwe tylko w formie elektronicznej za pośrednictwem:

 • bankowości elektronicznej;
 • Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
 • portal Emp@tia.

Polecamy quiz: Co wiesz o PUE ZUS?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek DZ-R

Matka albo ojciec dziecka składają do ZUS wniosek DZ-R. Należy pamiętać, iż można to zrobić jedynie za pomocą kreatora. Nie jest możliwe ręczne wypełnienie formularza. Zanim przystąpimy do wypełniania wniosku należy przygotować dane dziecka, na które wnioskujemy o dofinansowanie. Warto pamiętać, iż wniosek nie zapisuje się automatycznie. Można to jednak zrobić samodzielnie. Zapisany dokument znajdziemy później w zakładce Lista dokumentów lub dokumenty robocze. Można do niego wrócić i edytować.

Do wysłania wniosku możemy wykorzystać:

 • podpis profilem ZUS PUE (jest zupełnie darmowy i nie musisz instalować żadnego dodatkowego oprogramowania, ani korzystać z innych portali czy aplikacji),
 • podpis profilem zaufanym,
 • podpis osobisty (tzw. e-dowód),
 • kwalifikowany podpis elektroniczny.

Wniosek DZ-R (dla rodziców) można złożyć z zakładek: Ogólny, Ubezpieczony, Świadczeniobiorca.

Dofinansowanie do żłobka PUE ZUS

Dofinansowanie do żłobka PUE ZUS

 

ZUS

Jak złożyć wniosek krok po kroku?

Po pierwsze, należy zaznaczyć w jakim celu jest składany wniosek:

 • Składam wniosek o dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna,
 • Złożyłem już wniosek o dofinansowanie i chcę poinformować o zmianie żłobka, klubu dziecięcego lub opiekuna dziennego do którego chodzi moje dziecko,
 • Złożyłem już wniosek o dofinansowanie i chcę poinformować o zakończeniu uczęszczania przez dziecko do żłobka, klubu dziecięcego lub opiekuna dziennego.

REKLAMA

Kolejny krok to uzupełnienie lub zmiana danych wnioskodawcy. Jak informuje ZUS, dane wnioskodawcy zostaną wypełnione automatycznie na podstawie informacji znajdujących się w PUE. „W przypadku danych identyfikacyjnych po pobraniu zostaną one zablokowane. Dane adresowe i kontaktowe będą do edycji” – wskazano w instrukcji.

Kolejnym krokiem jest dodanie dzieci, których dotyczy wniosek. Dane placówek dodajemy poprzez naciśnięcie przycisku "Wprowadź". Jeżeli wybrano cel "Składam wniosek o dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna", to przynajmniej jedna placówka dla dziecka musi być wypełniona. ZUS podkreśla, iż można podać maksymalnie dwie placówki.

Następnie rodzic zapoznaje się z pouczeniem i oświadczeniem.

Ostatni krok to podsumowanie wniosku. Można do niego dodać załączniki.

Jeżeli chcemy wysłać wniosek DZ-R, to wybieramy przycisk "Podpisz i wyślij".

Wniosek można wydrukować.

Dofinansowanie do żłobka DZ-R

Dofinansowanie do żłobka DZ-R

 

ZUS

Gdy rodzic naciśnie przycisk "Podpisz i wyślij", to zobaczy okno wyboru rodzaju podpisu.

Dofinansowanie do żłobka wniosek podpis

 

 

ZUS

Źródło: ZUS

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA