Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reprezentowanie dziecka w sądowych sprawach cywilnych

Magdalena Maciągowska
Prawo, dziecko./ Fot. Fotolia
Prawo, dziecko./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady w postępowaniu cywilnym osoby małoletnie reprezentowane są przez swoich rodziców. W pewnych przypadkach możliwe jest jednak aby dziecko, które ukończyło trzynaście lat występowało przed sądem samodzielnie. Istnieją też sytuacje, gdy reprezentacja przez przedstawicieli ustawowych jest prawnie niedopuszczalna.

Brak zdolności procesowej

Zgodnie z polskim ustawodawstwem dziecko do ukończenia trzynastego roku życia nie posiada zdolności do czynności prawnych. Wiąże się to z brakiem zdolności procesowej. Innymi słowy małoletni poniżej lat trzynastu nie może samodzielnie podejmować takich czynności jak wytaczanie powództw, zaskarżanie orzeczeń sądowych, czy składanie przed sądem wszelkiego rodzaju oświadczeń i wniosków. Dokonują tego za niego rodzice, występujący w charakterze przedstawicieli ustawowych dziecka.

REKLAMA

Zobacz także: Kto ma zdolność procesową?

Ograniczona zdolność procesowa

Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy małoletni ukończył trzynasty rok  życia, natomiast nie osiągnął pełnoletności ( 18 lat). Osoba taka cechuje się ograniczoną zdolnością do czynności prawnych, a co za tym idzie ograniczoną zdolnością procesową. Istnieją więc sytuacje ,w których dopuszczalne jest aby małoletni samodzielnie występował przed sądem.

Dotyczy to spraw wynikających z:

- umów powszechnie zawieranych w drobnych, bieżących sprawach życia codziennego;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- rozporządzania ich własnym zarobkiem;

-czynności prawnych dotyczących przedmiotów oddanych dziecku do swobodnego użytku.

Są to więc czynności niewielkiej wagi, co do których przyjmuje się, że rozeznanie trzynastoletniego dziecka jest wystarczające aby mogło ich samodzielnie dokonywać.

Zasadą jest także, że małoletni, który ukończył 16 lat, może samodzielnie występować przed sądem w sprawach wynikających z wiążącego go stosunku pracy.

Zakaz reprezentacji dziecka przez rodziców

Stosownie do rozwiązań zawartych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, istnieje zakaz reprezentowania dziecka przez rodziców w sprawach, w których drugą stroną jest ich inne dziecko lub oni sami.

REKLAMA

 Prawo rodzinne nie dopuszcza także reprezentacji dziecka przez jednego z rodziców w sprawach o prawa stanu takich jak zaprzeczenie ojcostwa, zaprzeczenie macierzyństwa, sprawy o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa, jeżeli stroną przeciwną jest drugi rodzic. Wówczas dziecko reprezentowane jest przez kuratora.

Podobnie sytuacja się ma przy sprawach o rozwiązanie przysposobienia. Jeśli więc jeden rodzic występuje z takim powództwem, to drugi nie może reprezentować przed sądem małoletniego. W tej sytuacji reprezentantem dziecka jest również kurator.

Postępowanie nieprocesowe

Takie same zasady dotyczące zdolności procesowej małoletnich odnoszą się do postępowania nieprocesowego, a więc takiego w którym co do zasady nie występuje kolizja interesów. Natomiast w takich postępowaniach wyłączenie reprezentacji rodziców nie jest automatyczne. Nastąpi tylko wtedy, gdy w konkretnej sprawie istnieje jakakolwiek możliwość wystąpienia sprzeczności interesów.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

  Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

  Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

  W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  REKLAMA

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  REKLAMA

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA