REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
matura 2024
matura 2024
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W jakim terminie odbywa się egzamin z języka angielskiego? Jakie są wymagania egzaminacyjne na maturze z tego przedmiotu? 

Matura 2024 - terminy

Egzaminy maturalne w 2024 r. odbędą się w dniach od 7 do 24 maja. Maturę z języka angielskiego na poziomie podstawowym uczniowie będą pisać 9 maja (czwartek) o godz. 9:00. Egzamin w wersji rozszerzonej z tego przedmiotu odbędzie się 13 maja (poniedziałek) o godz. 9:00. Egzamin na poziomie podstawowym w wersji pisemnej potrwa 120 minut, a na poziomie rozszerzonym 150 minut. 

REKLAMA

Część ustna egzaminu maturalnego odbędzie się od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja zgodnie z harmonogramem ustalonym przez dyrektorów szkół. 

Zdający, którzy uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej na przystąpienie do egzaminu maturalnego w terminie dodatkowym będą pisać egzamin na poziomie podstawowym 5 czerwca (środa) o godz. 9:00. Część ustna odbędzie się w dniach 10-12 czerwca. 

Termin ogłaszania wyników egzaminu maturalnego będzie 9 lipca 2024 r.

Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego?

W roku 2024 egzamin maturalny z języka angielskiego jako przedmiotu obowiązkowego (język obcy - część ustna oraz część pisemna) w Formule 2023, w której zdaje zdecydowana większość uczniów, jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 10 czerwca 2022 r. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najprościej mówiąc, wymagania egzaminacyjne dotyczące egzaminu maturalnego z języka angielskiego (i każdego innego obcego nowożytnego zdawanego na maturze) odpowiadają: 

 • na poziomie podstawowym: poziomowi B1 (B1+ w zakresie rozumienia wypowiedzi)
 • na poziomie rozszerzonym: poziomowi B2 (B2+ w zakresie rozumienia wypowiedzi)

Do ogólnych wymagań egzaminacyjnych na poziomie podstawowym należą: 

 1. Znajomość środków językowych - zdający posługuje się w miarę rozwiniętym zasobem środków językowych (leksykalnych,
  gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie tematów wskazanych w wymaganiach szczegółowych.

  Dodatkowo na poziomie rozszerzonym (leksykalnych – w tym związków frazeologicznych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych)

 2. Rozumienie wypowiedzi - zdający rozumie wypowiedzi ustne o umiarkowanym stopniu złożoności, wypowiadane w naturalnym tempie, w standardowej odmianie języka, a także wypowiedzi pisemne o umiarkowanym stopniu złożoności, w zakresie opisanym w wymaganiach szczegółowych.

  Dodatkowo na poziomie rozszerzonym - zdający rozumie różnorodne złożone wypowiedzi ustne wypowiadane w naturalnym tempie
  oraz różnorodne złożone wypowiedzi pisemne.

 3. Tworzenie wypowiedzi - zdający samodzielnie tworzy proste, spójne i logiczne, w miarę płynne wypowiedzi ustne oraz proste, spójne i logiczne wypowiedzi pisemne, w zakresie opisanym w wymaganiach szczegółowych.

  Dodatkowo na poziomie rozszerzonym - zdający samodzielnie tworzy w miarę złożone, spójne i logiczne, płynne wypowiedzi ustne
  oraz w miarę złożone, bogate pod względem treści, spójne i logiczne wypowiedzi pisemne.

 4. Reagowanie na wypowiedzi - zdający uczestniczy w rozmowie i reaguje ustnie w typowych, również w miarę złożonych sytuacjach oraz reaguje w formie prostego tekstu pisanego w typowych sytuacjach w zakresie opisanym w wymaganiach szczegółowych.

  Dodatkowo na poziomie rozszerzonym - dający uczestniczy w rozmowie i reaguje ustnie w różnorodnych, również złożonych
  i nietypowych sytuacjach oraz reaguje w formie w miarę złożonego tekstu pisanego.

 5. Przetwarzanie wypowiedzi -zdający zmienia formę przekazu ustnego lub pisemnego w zakresie opisanym
  w wymaganiach szczegółowych.  

  Dodatkowo na poziomie rozszerzonym - zdający zmienia formę przekazu ustnego lub pisemnego w zakresie opisanym
  w wymaganiach szczegółowych

Szczegółowe wymagania egzaminacyjne w zakresie podstawowym i rozszerzonym znajdują się TUTAJ

Matura z języka angielskiego - ile punktów, żeby zdać  

Aby zaliczyć egzamin maturalny w Formule 2023, zdający musi otrzymać co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania z egzaminu w części ustnej i w części pisemnej. 

Zobacz także: Matura 2024. Ekspertka podpowiada jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem
Matura 2024 w dwóch formułach. Skąd te zmiany? Czym się różnią?

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co daje zastrzeżenie numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę. Zastrzeżenie numeru PESEL to najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed oszustami.

1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA