REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tabelaryczne zestawienie zmian w roku szkolnym 2024/2025

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
rozpoczęcie roku szkolnego
Tabelaryczne zestawienie zmian w roku szkolnym 2024/2025
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Tabelaryczne zestawienie zmian w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, jakie zmiany czekają uczniów w nadchodzącym roku szkolnym. Co zmieni się dla nauczycieli? Czy rodziców uczniów czekają jakieś niespodzianki w nowym roku szkolnym 2024/2025?

Zmiany od 1 września w roku szkolnym 2024/2025. Poniżej prezentujemy zmiany podzielone na zmiany dla nauczycieli, zmiany dla uczniów i zmiany dla rodziców.

REKLAMA

Tabelaryczne zestawienie zmian w roku szkolnym 2024/2025: dla uczniów

Odchudzenie podstawy programowejZ początkiem roku szkolnego 2024/2025 wchodzi w życie nowa, odchudzona podstawa programowa. Zmiany zostały podzielone na szkoły podstawowe oraz licea i technika.
W szkołach podstawowych (klasy IV–VIII) zmiany w podstawie programowej dotyczą: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki.
W liceach i technikach zmiany w podstawie programowej dotyczą: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, historii i teraźniejszości, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki, filozofii, języka łacińskiego i kultury antycznej, historii muzyki, historii sztuki.
Lekcje religii i etykiW roku szkolnym 2024/2025 lekcje religii i etyki ulegną zmianie. Będą przeprowadzane w grupach międzyoddziałowych i międzyklasowych w klasach I-III, IV-VI i VII-VIII szkoły podstawowej. Ponadto, na świadectwie nie zobaczymy oceny z religii i z etyki.
Nauka pierwszej pomocyUczniowie szkół podstawowych począwszy od roku szkolnego 2024/2025 będą mieli obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. W klasach I-III będą uczyli się jej podczas zajęć z edukacji przyrody, a w klasach IV-VIII nauka pierwszej pomocy będzie prowadzona podczas zajęć z wychowawcą.
Mniej formalności dla maturzystówOd roku szkolnego 2024/2025 maturzyści nie będą musieli składać wstępnych deklaracji o zamiarze przystąpienia do matury. Został ustalony jeden termin składania deklaracji – do 7 lutego 2025 r.
Obowiązek szkolny dla dzieci z UkrainyZ początkiem roku szkolnego 2024/2025 ostanie wprowadzony obowiązek szkolny dla uczniów z Ukrainy. Szacuje się, że obejmie on ok. 50-60 tys. uczniów. Obowiązek ten ma związek z powiązaniem wypłaty 800 plus dla dzieci z Ukrainy z wykonywaniem obowiązku szkolnego.
Nowe wzory legitymacjiW roku szkolnym 2024/2025 uczniowie otrzymają legitymacje szkolne sporządzone wg. nowego wzoru. Wzór tzw. e-Legitymacji został określony w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków. Nowa, plastikowa legitymacja szkolna – tzw. e-Legitymacja – będzie wydawana pierwszoklasistom w roku szkolnym 2024/2025, a pozostałym uczniom w przypadku konieczności wydania duplikatu. Papierowe legitymacje zachowują ważność do ukończenia szkoły.
HIT znika ze szkółOd 1 września 2024 r. w szkołach ponadpodstawowych zniknie przedmiot historia i teraźniejszość. Przedmiot ten będzie obowiązywał tylko tych uczniów, którzy już rozpoczęli jego naukę. Uczniowie rozpoczynający naukę w klasie I szkoły ponadpodstawowej nie będą go mieli w podstawie programowej.

Tabelaryczne zestawienie zmian w roku szkolnym 2024/2025: dla nauczycieli

Wcześniejsza emerytura nauczycielskaOd 1 września 2024 r. nauczyciele spełniający określone warunki będą mogli przejść na emeryturę w wieku niższym niż jest określony w ustawie emerytalnej. Na wcześniejszą emeryturę będą mogli przejść nauczyciele, którzy urodzili się przed 1 września 1966 roku. Zmiany te dotyczą nauczycieli, którzy rozpoczęli przed 1 stycznia 1999 r. pracę na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, a także mają okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym, co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego.
Podwyżka dla nauczycieliRząd przyjął projekt budżetu państwa na rok 2025 r. Zgodnie z założeniami budżetowymi, wynagrodzenia nauczycieli wrosną o 5 proc. Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost 10 proc. wynagrodzeń nauczycieli.  

Tabelaryczne zestawienie zmian w roku szkolnym 2024/2025: dla rodziców

Rodzice na wycieczkach szkolnychRodzice, którzy będą opiekunami na wycieczkach szkolnych będą obowiązani przejść procedurę sprawdzenia na podstawie z art. 21 ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. W lutym br. zaczęły obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Są one zbiorem zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci.
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwód pozasądowy. Opinia RPO do projektu

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwody pozasądowe. Być może tak - jest projekt, a RPO właśnie wydał o nim opinię. Główne założenie jest takie, że ma dojść do stworzenia alternatywnej, szybszej i mniej sformalizowanej ścieżki do rozwiązania małżeństwa, omijającej sale sądowe. Ma to być odpowiedź na potrzeby tych par, które rozstają się w pełnej zgodzie i nie chcą przechodzić przez często długotrwały i stresujący proces sądowy. A wszystko to za sprawą projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (nr UDER24, wersja z 17 czerwca 2025 r.).

Od 1 września przedszkola będą otwarte do 20:00. Pierwsze takie rozwiązanie w Polsce

To dobra wiadomość dla rodziców pracujących na zmiany albo wracających późno z pracy. Od 1 września miejskie przedszkola w Sosnowcu będą czynne aż do godziny 20:00 – zapowiada Damian Żurawski, przewodniczący Komisji Oświaty w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu.

REKLAMA

NFZ zmienia zasady w profilaktyce: Nowoczesne badanie dostępne za darmo dla milionów

Od lipca program profilaktyki raka szyjki macicy finansowany przez NFZ rozszerzono o test molekularny HPV HR i cytologię płynną – badania wcześniej dostępne jedynie prywatnie. Eksperci nazywają to przełomem – testy pozwalają nawet dwukrotnie skuteczniej wykrywać zmiany przedrakowe. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zachęca kobiety do korzystania z bezpłatnej diagnostyki w 2,7 tys. poradni w całej Polsce.

System kaucyjny tuż przed startem. Czego Polska może nauczyć się od Rumunii, Węgier i Irlandii?

Większość Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego – wynika z raportu PIE. To mocny kapitał na początek, ale doświadczenia innych krajów pokazują, że poparcie społeczne to za mało. Polska ma szansę uniknąć ich błędów – pod warunkiem, że wyciągnie wnioski z ich lekcji: centralizacja jak w Rumunii, komunikacja jak na Węgrzech i dane jak w Irlandii.

Karetka dla zwierząt. Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach?

Pytań dotyczących pojazdów uprzywilejowany jest wiele, w szczególności: co to jest pojazd uprzywilejowany? Jak się zachować, gdy jedzie pojazd uprzywilejowany? Jakie służby są uprzywilejowane i jakie są pojazdy uprzywilejowane? Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach? W zakresie tego ostatniego pytania poruszamy ciekawy postulat, który może dotyczyć wielu osób!

Sejm na żywo. Komisja śledcza ds. Pegasusa [22 lipca 2025r.]

Posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa rozpocznie się o godz. 10:30.. Na dziś zaplanowano przesłuchanie byłych funkcjonariuszy służb: Krystiana Dobrzyńskiego, Anety Mierzwińskiej i Urszuli Nalaskowskiej. O godz. 12:30 odbędzie się posiedzenie w trybie niejawnym.

REKLAMA

Sejm na żywo: 22 lipca 2025 [Transmisja online]

22 lipca 2025 r. Sejm rozpocznie czterodniowe posiedzenie. W planach prac sejmowych znalazł się m.in. rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący stażu pracy.

Zamiast 100 proc. wynagrodzenia, na konto wpłynie tylko 80 proc. – to skutek zmiany wprowadzanej przez MRPiPS, o którym „głośno” się nie mówi. Ulga dla pracodawców, ale strata dla pracowników

MRPiPS zapowiada gruntowną reformę ubezpieczenia chorobowego – zasiłek chorobowy miałby być wypłacany od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby przez ZUS, w miejsce dotychczasowego wynagrodzenia chorobowego, wypłacanego przez pracodawcę za pierwszych 33 dni (lub odpowiednio – 14 dni) zwolnienia. Na takim rozwiązaniu – nie wszyscy pracownicy jednak zyskają, a wręcz – dla niektórych, będzie się to wiązać z wymierną stratą w postaci niższego wynagrodzenia. Chyba, że rząd wywiąże się również z obietnicy zwiększenia kwoty zasiłku chorobowego do 100%.

REKLAMA