| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Prawa dziecka > Plan działania UE na rzecz praw dziecka

Plan działania UE na rzecz praw dziecka

Komisja Europejska przedstawiła plan działania UE na rzecz wzmocnienia ochrony praw dziecka poprzez wprowadzenie w życie zasad określonych w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej.

Plan obejmuje szereg konkretnych działań, dzięki którym UE będzie miała swój wkład w strategie na rzecz dobra i bezpieczeństwa dzieci, włączając promowanie przyjaznego dziecku systemu wymiaru sprawiedliwości, lepsze informowanie dzieci o przysługujących im prawach oraz działania na rzecz bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci.

„Prawa dziecka są prawami podstawowymi”, powiedziała wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości. „UE i jej 27 państw członkowskich muszą zapewnić przestrzeganie tych praw oraz sprawić, aby działanie w najlepszym interesie dziecka stanowiło naszą przewodnią zasadę. Istotne jest, aby w ramach przyjaznego dziecku systemu wymiaru sprawiedliwości uwzględniano prawa dziecka we wszystkich sprawach sądowych z ich udziałem – w sprawach, w których dzieci występują jako ofiary, podejrzani lub kiedy ich rodzice są w trakcie rozwodu i nie mogą dojść do porozumienia w sprawie opieki.”

Zobacz: Dziecko poczęte i jego prawa

Wiceprzewodniczący Antonio Tajani podkreślił potrzebę zwalczania wykorzystywania seksualnego dzieci związanego z turystyką. „Wykorzystywanie seksualne jest przestępstwem, rażącym naruszeniem godności ludzkiej oraz fizycznej i psychicznej integralności dziecka. Jest to obszar, w którym potrzebujemy wspólnych strategii i współpracy międzynarodowej, podniesienia świadomości i zdecydowanych działań. Komisja przyjęła ostatnio komunikat w sprawie turystyki, w którym przewidziano konkretne działania przeciw wykorzystywaniu dzieci.” – dodał.
W przedstawionym planie wyszczególniono 11 działań, które Komisja przeprowadzi w nadchodzących latach. Inicjatywa ma na celu wzmocnienie głębokiego zaangażowania instytucji UE i państw członkowskich w promowanie, ochronę oraz uwzględnianie praw dziecka we wszystkich stosownych politykach UE, jak również przełożenie tych działań na konkretne wyniki. W przyszłości polityki UE, które bezpośrednio lub pośrednio dotyczą dzieci, będą tworzone, wdrażane i monitorowane przy uwzględnieniu zasady działania w najlepszym interesie dziecka. 

Zobacz: Porady-prawo rodzinne

Dzieci biorące udział w postępowaniach sądowych muszą się czasami zmierzyć z ogromnymi trudnościami. W przypadku systemu wymiaru sprawiedliwości, który nie jest przyjazny dziecku, może nawet dojść do sytuacji, kiedy naruszone zostaną prawa dziecka. Ponadto szczególnie narażone dzieci – żyjące w ubóstwie, wykluczone społecznie lub niepełnosprawne – wymagają specjalnej ochrony. Przy opracowaniu wniosku w sprawie ochrony ofiar przestępstw, Komisja weźmie szczególnie pod uwagę prawa dziecka, proponując wprowadzenie środków chroniących małoletnich podejrzanych oraz dokonanie przeglądu obecnie obowiązujących przepisów regulujących transgraniczne sprawy dotyczące przyznania opieki.

Zobacz: Wsparcie dla rodzin kupujących mieszkanie

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »