REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plan działania UE na rzecz praw dziecka

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska przedstawiła plan działania UE na rzecz wzmocnienia ochrony praw dziecka poprzez wprowadzenie w życie zasad określonych w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej.

Plan obejmuje szereg konkretnych działań, dzięki którym UE będzie miała swój wkład w strategie na rzecz dobra i bezpieczeństwa dzieci, włączając promowanie przyjaznego dziecku systemu wymiaru sprawiedliwości, lepsze informowanie dzieci o przysługujących im prawach oraz działania na rzecz bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci.

REKLAMA

„Prawa dziecka są prawami podstawowymi”, powiedziała wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości. „UE i jej 27 państw członkowskich muszą zapewnić przestrzeganie tych praw oraz sprawić, aby działanie w najlepszym interesie dziecka stanowiło naszą przewodnią zasadę. Istotne jest, aby w ramach przyjaznego dziecku systemu wymiaru sprawiedliwości uwzględniano prawa dziecka we wszystkich sprawach sądowych z ich udziałem – w sprawach, w których dzieci występują jako ofiary, podejrzani lub kiedy ich rodzice są w trakcie rozwodu i nie mogą dojść do porozumienia w sprawie opieki.”

Zobacz: Dziecko poczęte i jego prawa

Wiceprzewodniczący Antonio Tajani podkreślił potrzebę zwalczania wykorzystywania seksualnego dzieci związanego z turystyką. „Wykorzystywanie seksualne jest przestępstwem, rażącym naruszeniem godności ludzkiej oraz fizycznej i psychicznej integralności dziecka. Jest to obszar, w którym potrzebujemy wspólnych strategii i współpracy międzynarodowej, podniesienia świadomości i zdecydowanych działań. Komisja przyjęła ostatnio komunikat w sprawie turystyki, w którym przewidziano konkretne działania przeciw wykorzystywaniu dzieci.” – dodał.
W przedstawionym planie wyszczególniono 11 działań, które Komisja przeprowadzi w nadchodzących latach. Inicjatywa ma na celu wzmocnienie głębokiego zaangażowania instytucji UE i państw członkowskich w promowanie, ochronę oraz uwzględnianie praw dziecka we wszystkich stosownych politykach UE, jak również przełożenie tych działań na konkretne wyniki. W przyszłości polityki UE, które bezpośrednio lub pośrednio dotyczą dzieci, będą tworzone, wdrażane i monitorowane przy uwzględnieniu zasady działania w najlepszym interesie dziecka. 

Zobacz: Porady-prawo rodzinne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzieci biorące udział w postępowaniach sądowych muszą się czasami zmierzyć z ogromnymi trudnościami. W przypadku systemu wymiaru sprawiedliwości, który nie jest przyjazny dziecku, może nawet dojść do sytuacji, kiedy naruszone zostaną prawa dziecka. Ponadto szczególnie narażone dzieci – żyjące w ubóstwie, wykluczone społecznie lub niepełnosprawne – wymagają specjalnej ochrony. Przy opracowaniu wniosku w sprawie ochrony ofiar przestępstw, Komisja weźmie szczególnie pod uwagę prawa dziecka, proponując wprowadzenie środków chroniących małoletnich podejrzanych oraz dokonanie przeglądu obecnie obowiązujących przepisów regulujących transgraniczne sprawy dotyczące przyznania opieki.

Zobacz: Wsparcie dla rodzin kupujących mieszkanie

REKLAMA


Komisja podejmie aktywne działania mające na celu ochronę dzieci, wzmocnienie ich pozycji jako użytkowników technologii internetowych oraz przeciwdziałanie nękaniu w sieci, nagabywaniu dzieci dla celów seksualnych, kontaktowi ze szkodliwymi treściami oraz innym nieprzyjemnym doświadczeniom związanym z korzystaniem z Internetu.

Aby zwiększyć świadomość i promować wśród dzieci aktywność obywatelską, Komisja utworzy na portalu EUROPA pojedynczy punkt kontaktowy dla dzieci, zapewniający łatwy dostęp do informacji dotyczących praw dzieci i strategii UE.
Działania Komisji na rzecz praw dziecka są częścią procesu implementacji Karty Praw Podstawowych, która jest wiążąca prawnie dla instytucji UE, gdy przedkładają one wnioski ustawodawcze, oraz dla państw członkowskich przy wdrażaniu przepisów UE. W październiku 2010 r. Komisja przyjęła strategię mającą na celu skuteczne wdrożenie przepisów Karty (IP/10/1348). W przyszłym miesiącu Komisja opublikuje pierwsze coroczne sprawozdanie dotyczące praw podstawowych, w którym również zostaną ocenione postępy w zakresie przestrzegania praw dziecka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA