REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

„Nie przegraj!” – kampania przeciwko komercyjnemu wykorzystywaniu seksualnemu dzieci i młodzieży

przemoc, płacz, depresja, emocje, psychologia, choroba, zdrowie
przemoc, płacz, depresja, emocje, psychologia, choroba, zdrowie

REKLAMA

REKLAMA

Chęć posiadania modnych ubrań, kosmetyków czy gadżetów – to, zdaniem 58% młodych Polaków, powód podejmowania kontaktów seksualnych przez dzieci i młodzież w zamian za korzyści materialne lub finansowe. W województwie mazowieckim zainaugurowano ogólnopolską kampanię „Nie przegraj!” dotyczącą problemu komercyjnego wykorzystywania seksualnego małoletnich w perspektywie Euro 2012.

Na cel walki z komercyjnym wykorzystywaniem seksualnym dzieci i młodzieży Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, w ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej”, przekazał na ten cel 100 tys. zł. Fundacji Dzieci Niczyje.

REKLAMA

- Działania w ramach zapewnienia bezpieczeństwa podczas Euro 2012 wymagają szerokiego spojrzenia – to nie tylko porządek publiczny na ulicach, czy na stadionach. Musimy dbać także o najmłodszych, którzy również mogą paść ofiarami przestępstw. Dlatego wierzę, że przekazanie 100 tys. zł na kampanię realizowaną przez Fundację Dzieci Niczyje to właściwa decyzja – powiedział wojewoda.  

Zobacz: Nowe zasady przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Głównym celem kampanii jest ograniczenie przestępczości polegającej na wykorzystywaniu seksualnym małoletnich w zamian za korzyści materialne. Akcja skierowana jest zarówno do potencjalnych sprawców, jak i do młodzieży. Z doświadczenia wiadomo, że do krajów organizujących mistrzostwa w piłce nożnej przyjeżdża wielu turystów, wzrasta wtedy popyt na usługi seksualne - także małoletnich – powiedziała Maria Keller-Hamela, członek zarządu Fundacji Dzieci Niczyje. Kampania „Nie przegraj!” ma uświadomić kibicom, że nawiązywanie komercyjnych stosunków seksualnych z małoletnimi jest nielegalne. Organizatorzy zwracają uwagę na fakt, że młodzi ludzie mogą często wyglądać na znacznie starszych, niż są w rzeczywistości. Dla kibiców udających się na Euro 2012 przygotowane zostaną materiały informacyjne (ulotki, plakaty, naklejki) w języku polskim, ukraińskim i angielskim, dotyczące polskich regulacji prawnych w tym zakresie. Dystrybuowane będą w miejscach wzmożonego ruchu podczas turnieju (m.in. na przejściach granicznych, lotniskach, dworcach, hotelach, stadionach, w środkach komunikacji miejskiej). Kampania będzie realizowana także za pośrednictwem mediów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działania skierowane do młodzieży mają uświadomić młodym ludziom, że konsekwencje podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych mogą być poważne i długofalowe. Przygotowany zostanie specjalny program edukacyjny dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz materiały edukacyjne dotyczące możliwości uzyskania pomocy m.in. w anonimowym telefonie zaufania 116 111.

W kampanii „Nie przegraj!” dużą rolę odegrają także służby zajmujące się zapobieganiem i zwalczaniem komercyjnego wykorzystywania seksualnego dzieci, w tym pedagodzy, psychologowie szkolni oraz funkcjonariusze policji i straży granicznej. Dla służb mundurowych i pracowników oświaty przygotowano szkolenia z zakresu pracy z dziećmi i młodzieżą – potencjalnymi ofiarami. Podczas inauguracji kampanii w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowano je po raz pierwszy. Wzięło w nich udział łącznie około 80 osób.

Zaprezentowano także wyniki badań przeprowadzonych w Polsce i na Ukrainie, dotyczących problemu prostytucji dziecięcej. Wynika z nich, że 58% ankietowanych nastolatków uważa, że powodem podejmowania kontaktów seksualnych w zamian za korzyści materialne jest chęć posiadania modnych ubrań i kosmetyków. 

Zobacz: Grooming w europejskich regulacjach prawnych

REKLAMA

Pomysłodawcą i realizatorem kampanii edukacyjno – informacyjnej „Nie przegraj!”, której inauguracja nastąpiła w województwie mazowieckim, jest Fundacja Dzieci Niczyje. 100 tys. zł na  jej realizację przekazał Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”. Na przełomie listopada i grudnia w pozostałych miastach goszczących Euro 2012 (Gdańsk, Poznań, Wrocław) oraz w Rzeszowie (blisko granicy z Ukrainą) odbędą się kolejne konferencje.

Kampania została objętym honorowym patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Komendy Głównej Policji oraz Komendy Głównej Straży Granicznej.

Program „Razem Bezpieczniej” polega na koordynacji działań policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego. W latach 2007 – 2011 w ramach programu „Razem Bezpieczniej” dofinansowano z budżetu wojewody 23 projekty na łączną kwotę ponad 1,6 mln zł.

Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota tego świadczenia. W 2025 r. będzie kolejna podwyżka. Od kiedy?

870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. ważne świadczenie. Jeszcze większy wzrost będzie od 1 stycznia 2025 r. Wszystko to za sprawą minimalnego wynagrodzenia. Różnica w wysokości świadczeń wypłacanych w czerwcu 2025 r. i czerwcu 2024 r. wyniesie aż 5760 zł.

MRPiPS: od 1 lipca dodatkowe 1000 zł miesięcznie dla pracowników socjalnych, pieczy zastępczej oraz opiekunów w żłobkach

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r., że pracownicy pomocy społecznej, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, prowadzący rodzinne domy dziecka oraz zawodowi rodzice zastępczy, a także pracownicy publicznych żłobków i klubów dziecięcych już od 1 lipca 2024 r. będą mogli liczyć na 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w sprawie ustanowienia rządowych programów umożliwiających ich wypłatę od 1 lipca br. do końca 2027 roku.

Równowartość 225 euro na hektar, maksymalnie 1125 euro na gospodarstwo. Można już składać wnioski. Płatność dla małych gospodarstw rolnych 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 18 czerwca 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 885). Przepisy ustawy wdrażają na lata 2024-2027, w ramach płatności bezpośrednich, dwie nowe płatności: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji. Zmiany w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie tych płatności zostały już wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus. Wnioski można składać do 31 sierpnia 2024 r.

Renta wdowia z ograniczeniami. Próg maksymalny i model kroczący

Wysokość renty wdowiej będzie ograniczona progiem maksymalnym. Nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Poza tym ograniczeniem, ustawodawca chce również wprowadzić tzw. model kroczący, dochodzenia do pełnego świadczenia.

REKLAMA

Zasiłek celowy w 2024 i 2025 roku

Kto może otrzymać zasiłek celowy i ile wynosi? Gdzie składa się wniosek? Czy w 2024 i 2025 roku planowane są zmiany w przyznawaniu tego świadczenia? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Dofinansowanie bioasekuracji w rolnictwie 2024 (pomoc de minimis). MRiRW podało termin i zasady składania wniosków

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r, że rolnicy (producenci rolni), którzy prowadzą gospodarstwo rolne z hodowlą świń, mogą – od 3 do 26 lipca 2024 r. – składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 100 proc. wydatków poniesionych w roku 2024 r. na działania związane z bioasekuracją.

Podwyżki dla pracowników: Od lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie zasadnicze od 4651,06 zł do 10375,45 zł

Pracownicy zatrudnieni w ochronie zdrowia od lipca 2024 r. doczekają się waloryzacji minimalnych wynagrodzeń zasadniczych. 

Sanatorium z KRUS dla emeryta. Jakie są aktualne zasady?

Czy z rehabilitacji w sanatorium KRUS mogą korzystać również emeryci? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o turnusie?

REKLAMA

Strefa Czystego Transportu w Warszawie od 1 lipca. Już 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń

Strefa Czystego Transportu w Warszawie będzie obowiązywała już od 1 lipca 2024 r. "Na ten moment dostaliśmy 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń strefy" - tak poinformował dzisiaj nasz portal Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM. SCT to zakaz wjazdu dla aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r., ale jest też kilka rodzajów wyłączeń.

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali?

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali? W pewnym stopniu zależy to pewnie od wyników prowadzonych testów. Pracownicy powinni więc trzymać kciuki za ich efekty.

REKLAMA