REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rzecznik Praw Dziecka chce ułatwień dla dzieci cudzoziemców

Adam Janus
Jakie prawa mają dzieci cudzoziemców?
Jakie prawa mają dzieci cudzoziemców?

REKLAMA

REKLAMA

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzego Millera z prośbą o podjęcie prac legislacyjnych w kwestii uregulowania statusu prawnego dzieci cudzoziemców.

Dzieci mają trudniej od rodziców

Zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE udziela się cudzoziemcowi przebywającemu bezpośrednio przed złożeniem stosownego wniosku, legalnie i nieprzerwanie przez okres co najmniej przez 5 lat.

REKLAMA

Przepis ten nie ma zastosowania do dzieci owych cudzoziemców, gdyż uzyskują one prawo do przebywania w Polsce w celu połączenia z rodziną. W związku z tym sytuacja małoletnich jest uzależniona od ich rodziców. Po upływie dwóch lat pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej małoletni za pośrednictwem swoich opiekunów muszą złożyć wniosek o zgodę na pobyt czasowy. Tego typu wnioski muszą później składać regularnie co dwa lata.

Z kolei dzieci, których rodzice posiadają zezwolenie na osiedlenie się na czas oznaczony nie mają takiego obowiązku.

REKLAMA

Jest to znaczące utrudnienie i w opinii Rzecznik Praw Dziecka powinny rychło nastąpić zmiany w prawie w tej materii. Marek Michalak zaproponował Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzemu Millerowi wprowadzenie takich zmian, aby dzieci których rodzice mają pozwolenie na przebywanie w Polsce na czas oznaczony, ale dłuższy niż 5 lat miały łatwiejszą sytuację.

Wydaje się, że jest bardzo realne, aby te dzieci nie stawały przed koniecznością składania wniosków o zgodę na pobyt czasowy co dwa lata. Jeżeli ich rodzice mają zgodę na przebywanie w Polsce przez dłuższy okres, wydaje się oczywistym, że takie wnioski dzieci są zbędną formalnością.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak chronione są prawa dziecka?

Korzyści płynące z proponowanych zmian

Z całą pewnością poprawiła by się sytuacja owych małoletnich. Dzieci te uniknęłyby wplątywania w tryby machiny administracyjnej. Taka sytuacja sprzyjałaby poczuciu bezpieczeństwa i stabilności danej rodziny.
Uproszczenie procedur w tej kwestii mogłoby korzystnie wpłynąć też na proces integracji takiej rodziny z polskim społeczeństwem.

Należy zwrócić także uwagę na fakt, że byłoby to też niebagatelne odciążenie organów administracyjnych zajmujących się kwestiami legalizacji pobytu obcokrajowców w Polsce. Nie jest tajemnicą, że owe organy przeżywają prawdziwe oblężenie i każda inicjatywa zmierzająca do usprawnienia ich działania jest inicjatywą dobrą.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA