reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko za granicą > Jakie cechy ma władza rodzicielska w Niemczech?

Jakie cechy ma władza rodzicielska w Niemczech?

W prawodawstwie niemieckim władzę rodzicielską definiuje się jako ogół praw i obowiązków rodziców względem dziecka.

Piecza rodzicielska

Najważniejszym elementem władzy rodzicielskiej jest piecza rodzicielska. Rodzice mają jednocześnie obowiązek jak i prawo do władzy rodzicielskiej nad swoimi małoletnimi dziećmi. Piecza rodzicielska to również zarząd majątkiem dziecka oraz jego reprezentowanie. W treść władzy rodzicielskiej wchodzi jeszcze obowiązek alimentacyjny oraz prawo do styczności z dzieckiem.

Komu przysługuje władza rodzicielska?

Władza rodzicielska przysługuje rodzicom dziecka. Wspólna władza przysługuje w trzech przypadkach. Pierwszy z nich to urodzenie dziecka w związku małżeńskim, drugi to zawarcie związku małżeńskiego pomiędzy rodzicami dziecka już po jego narodzeniu, a trzeci to przypadek złożenia wspólnego oświadczenia rodziców o gotowości do wspólnego sprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. W przypadku gdy rodzice nie pozostają w małżeństwie oraz nie zostało wydane zgodne oświadczenie woli, to władza rodzicielska nad dzieckiem przysługuje wyłącznie matce. 

Zobacz: Jak wygląda władza rodzicielska we Francji?

Obowiązek alimentacyjny

Obowiązek alimentacyjny jest częścią władzy rodzicielskiej i spoczywa zarówno na matce jak i na ojcu dziecka. Do czasu zawarcia związku małżeńskiego rodzice mogą sami zdecydować o sposobie opieki nad dziećmi. Obowiązek alimentacyjny jest uwarunkowany zdolnością materialną rodzica.

Władza rodzicielska a rozwód rodziców

W przypadku rozwodu nie ustaje wspólna władza rodzicielska. Odebranie jednemu z rodziców władzy rodzicielskiej odbywa się wyłącznie na wniosek drugiego małżonka. Sąd zaaprobuje taki wniosek, jeżeli powierzenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców leży w interesie dziecka. Rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej nie może decydować o sprawach dziecka. Zachowuje on jednak prawo do styczności z dzieckiem. Chodzi tu o styczność zarówno telefoniczną jak i osobistą. 

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kalinowska

Dyrektor inwestycyjny, Podlaski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama