| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko za granicą > Jakie cechy ma władza rodzicielska w Niemczech?

Jakie cechy ma władza rodzicielska w Niemczech?

W prawodawstwie niemieckim władzę rodzicielską definiuje się jako ogół praw i obowiązków rodziców względem dziecka.

Piecza rodzicielska

Najważniejszym elementem władzy rodzicielskiej jest piecza rodzicielska. Rodzice mają jednocześnie obowiązek jak i prawo do władzy rodzicielskiej nad swoimi małoletnimi dziećmi. Piecza rodzicielska to również zarząd majątkiem dziecka oraz jego reprezentowanie. W treść władzy rodzicielskiej wchodzi jeszcze obowiązek alimentacyjny oraz prawo do styczności z dzieckiem.

Komu przysługuje władza rodzicielska?

Władza rodzicielska przysługuje rodzicom dziecka. Wspólna władza przysługuje w trzech przypadkach. Pierwszy z nich to urodzenie dziecka w związku małżeńskim, drugi to zawarcie związku małżeńskiego pomiędzy rodzicami dziecka już po jego narodzeniu, a trzeci to przypadek złożenia wspólnego oświadczenia rodziców o gotowości do wspólnego sprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. W przypadku gdy rodzice nie pozostają w małżeństwie oraz nie zostało wydane zgodne oświadczenie woli, to władza rodzicielska nad dzieckiem przysługuje wyłącznie matce. 

Zobacz: Jak wygląda władza rodzicielska we Francji?

Obowiązek alimentacyjny

Obowiązek alimentacyjny jest częścią władzy rodzicielskiej i spoczywa zarówno na matce jak i na ojcu dziecka. Do czasu zawarcia związku małżeńskiego rodzice mogą sami zdecydować o sposobie opieki nad dziećmi. Obowiązek alimentacyjny jest uwarunkowany zdolnością materialną rodzica.

Władza rodzicielska a rozwód rodziców

W przypadku rozwodu nie ustaje wspólna władza rodzicielska. Odebranie jednemu z rodziców władzy rodzicielskiej odbywa się wyłącznie na wniosek drugiego małżonka. Sąd zaaprobuje taki wniosek, jeżeli powierzenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców leży w interesie dziecka. Rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej nie może decydować o sprawach dziecka. Zachowuje on jednak prawo do styczności z dzieckiem. Chodzi tu o styczność zarówno telefoniczną jak i osobistą. 

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »