REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

14 emerytura 2023 r.- dostaniesz mniej niż myślisz.

Artur Borkowski
Redaktor INFOR PL
14 emerytura- dostaniesz tylko 1445,48 zł
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

14 emerytura ma być wypłacona we wrześniu. W 2022 r. była zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych - ZUS pobierał od niej tylko składkę zdrowotną. W tym roku zwolnienie już nie obowiązuje więc osoby uprawnione do tego świadczenia dostaną je pomniejszoną dodatkowo o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Osoby mające prawo do czternastki dostaną ją w maksymalnej wysokości wynoszącej 1588,44 zł jeśli ich emerytura nie przekracza 2900 zł. Wypłaty z ZUS przekraczające 2900 zł, ale niższe niż 4438,44 zł oznaczają odpowiednie pomniejszenie tego świadczenia. Obowiązuje tutaj zasada „złotówka za złotówkę”- przekroczenie limitu 2900 zł np. o 300 zł oznacza czternastkę niższą o 300 zł. Jej minimalna wysokość musi wynosić co najmniej 50 zł. Emeryci, którym ZUS wypłaca więcej niż 4438,44 zł miesięcznie czternastki nie dostaną w ogóle.

REKLAMA

Skarbówka weźmie swoje

Niestety dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów (bo tak oficjalnie nazywa się czternastka) nie korzysta już z obowiązującego w zeszłym roku zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). A to oznacza, że ZUS wypłacając ją odejmie od niej nie tylko składkę zdrowotną ale pobierze też zaliczkę na PIT. W efekcie do kieszeni emeryta, któremu to świadczenie należy się w całości trafi nie 1588, 44 zł ale 1445,48 zł. Warto jednak pamiętać, że tegoroczna dodatkowa emerytura jest o 250 zł brutto (czyli 227,50 zł netto) wyższa niż zeszłoroczna- wszystko to dzięki waloryzacji tego świadczenia.

14 emerytura poza zasięgiem komornika

Dodatkowa emerytura korzysta za to z innych przywilejów. Przede wszystkim jest wolna od potrąceń. Komornik nie może jej więc zająć w ramach prowadzonej przez siebie egzekucji- tym czternastka różni się o normalnych rent czy emerytur. Żeby komornik wiedział, od których pieniędzy ma się trzymać z daleka ZUS specjalnie oznacza przelewy z tytułu 14. Dzięki temu od razu wiadomo, że są one wyłączone z egzekucji. Jeśli komornik jednak sięgnie po te pieniądze warto odwiedzić lokalny oddział ZUS i wyjaśnić sprawę.

Nie wliczana do dochodu

Czternastka- i to bez względu na to w jakiej wysokości będzie wypłacana- nie jest też wliczana do dochodu osób ubiegających się o pomoc społeczną. Przy ustalaniu więc czy mają do niej prawo pieniądze z dodatkowej emerytury nie będą w ogóle brane pod uwagę. Ta sama zasada obowiązuje przy ustalaniu dochodu uprawniającego do świadczeń alimentacyjnych. Wypłaty czternastki nie mają też żadnego znaczenia dla osób starających się o 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Obowiązujący ich limit 2157,80 zł dochodu brutto nie uwzględnia dodatkowej emerytury. Nie jest też ona brana pod uwagę przy ustalaniu prawa do dodatku mieszkaniowego. Tym, że dostali czternastkę nie muszą się przejmować także osoby korzystające ze świadczeń rodzinnych (np. zasiłku rodzinnego i dodatków do niego, zasiłku pielęgnacyjnego czy jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka). Pieniędzy tych także nie wlicza się do dochodu uprawniającego do podobnych świadczeń.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia od 1 lipca 2025 r. Skromna. Najpierw wypłata 15% drugiego świadczenia przez półtora roku. Są konkrety i stanowisko Rady Ministrów korygujące projekt obywatelski

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

REKLAMA

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

REKLAMA

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

Kredyt naStart zagrożony. MFiPR krytykuje, Polska 2050 odmawia poparcia

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. W dniu 23 lipca 2024 r. Szymon Hołownia poinformował, że klub parlamentarny Polska 2050 nie poprze kredytu mieszkaniowego naStart. Jego zdaniem program w obecnej formie zapewni "prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów". Hołownia dodał, że jego urgupowanie poparłby "bardziej sprawiedliwe formy wsparcia".

REKLAMA