Kategorie

Minimalna emerytura w 2017 r.

Marta Pawłowska
Minimalna emerytura w 2017 r. /fot. Fotolia
Minimalna emerytura w 2017 r. /fot. Fotolia
W 2017 r. rząd planuje wiele istotnych zmian w emeryturach oraz rentach. Minimalna emerytura ma zostać podniesiona do kwoty 1000 zł. Zmiany proponowane przez rząd mają dotyczyć świadczeniobiorców, których emerytura albo renta nie przekracza 1369,86 zł. W marcu 2017 r. zmianie ma ulec również waloryzacja świadczeń wypłacanych z ZUS-u i KRUS-u.

Zobacz aktualne: Minimalna emerytura w 2018 r.

Minimalna emerytura podniesiona do 1000 zł

Rządowy projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw zakłada podniesienie wysokości minimalnej emerytury do 1000 zł. Podniesienie tej kwoty dotyczy osób, które już nabyły prawo do emerytury. Obecnie najniższa emerytura wynosi 882,56 zł, z kolei w roku 2015 wynosiła 880, 45 zł. Podwyższenie najniższych świadczeń, które spełniają warunki stażowe do przyznania najniższego świadczenia, mają odbyć się w następujący sposób:

 • Zgodnie z art. 5 ust 1 rządowego projektu świadczenia z FUS zostaną podniesione w ramach waloryzacji wskaźnikiem 100,73% - podwyżka ta nie może wynosić mniej niż 10 zł;

Gwarantowana przez rząd podwyżka będzie proporcjonalnie niższa w przypadku emerytur częściowych (kwota waloryzacji wyniesie nie mniej niż 5 zł) oraz rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy (kwota waloryzacji wyniesie nie mniej niż 7,50 zł).

 • W podobny sposób waloryzacji mają podlegać emerytury oraz renty rolników indywidualnych, emerytury żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, emerytury służb mundurowych, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne;
 • Świadczenia niższe od tych najniższych zostaną podwyższone tym samym wskaźnikiem tj. 100,73%;
 • Najniższe emerytury, renty rodzinne i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy z FUS, bez dodatków zostaną podniesione do 1000 zł, czyli o kwotę 117,44 zł – renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy 750 zł (obecnie wynosi 676,75 zł), z kolei renty socjalne zostaną podniesione z 741,35 zł do 840 zł.

Proponowana zmiana dotyczyć ma wszystkich świadczeniobiorców, których emerytura lub renta nie przewyższa kwoty 1369,86 zł.

Z podwyżki skorzysta ok. 2,1 mln świadczeniobiorców FUS oraz ok. 1,1 mln świadczeniobiorców KRUS. Jak wynika z danych ZUS w marcu 2016 r. w najniższej wysokości wypłacanych było 140 483 emerytury, 163 123 rent z tytułu niezdolności do pracy, 93 305 rent rodzinnych.

Zobacz serwis: Praca

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2017 - Praktyczny komentarz z przykładami

Ulega zmianie waloryzacja

W marcu 2017 r. zmianie ulec ma także waloryzacja świadczeń z ZUS i KRUS. Zgodnie z projektem zmieniającym ustawę o emeryturach i rentach z FUS o wskaźnik wynoszący 100,73% mają zostać podniesione wszystkie emerytury oraz renty wypłacane z ZUS-u i KRUS-u, zasiłki i świadczenia przedemerytalne oraz zaopatrzenia służb mundurowych. Przy założeniu, że wskaźnik waloryzacji ukształtuje się na poziomie 100,73%, wzrost najniższej emerytury, renty rodzinnej oraz renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie o 6,44 zł (z kwoty 882,56 zł do 889 zł), zaś renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosłaby o 4,94 zł (z 676,75 zł do 681,69 zł). Z kolei osoba otrzymująca 1500 zł emerytury po waloryzacji powinna otrzymać 1510,95 zł.

Zobacz: Wysokość najniższej emerytury w 2017 r.

Koszt waloryzacji w 2017 r., przy omawianym wskaźniku, szacowany jest na kwotę 1,4 mld zł. Jak wynika z projektu ustawy kwota ta została założona w budżecie na dodatkowe wsparcie emerytów i rencistów. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że w przyszłorocznym budżecie są zabezpieczone środki na waloryzację rent i emerytur oraz na podniesienie ich najniższej wysokości.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?