REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalna emerytura w 2017 r.

Minimalna emerytura w 2017 r. /fot. Fotolia
Minimalna emerytura w 2017 r. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2017 r. rząd planuje wiele istotnych zmian w emeryturach oraz rentach. Minimalna emerytura ma zostać podniesiona do kwoty 1000 zł. Zmiany proponowane przez rząd mają dotyczyć świadczeniobiorców, których emerytura albo renta nie przekracza 1369,86 zł. W marcu 2017 r. zmianie ma ulec również waloryzacja świadczeń wypłacanych z ZUS-u i KRUS-u.

Zobacz aktualne: Minimalna emerytura w 2018 r.

REKLAMA

Minimalna emerytura podniesiona do 1000 zł

Rządowy projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw zakłada podniesienie wysokości minimalnej emerytury do 1000 zł. Podniesienie tej kwoty dotyczy osób, które już nabyły prawo do emerytury. Obecnie najniższa emerytura wynosi 882,56 zł, z kolei w roku 2015 wynosiła 880, 45 zł. Podwyższenie najniższych świadczeń, które spełniają warunki stażowe do przyznania najniższego świadczenia, mają odbyć się w następujący sposób:

  • Zgodnie z art. 5 ust 1 rządowego projektu świadczenia z FUS zostaną podniesione w ramach waloryzacji wskaźnikiem 100,73% - podwyżka ta nie może wynosić mniej niż 10 zł;

Gwarantowana przez rząd podwyżka będzie proporcjonalnie niższa w przypadku emerytur częściowych (kwota waloryzacji wyniesie nie mniej niż 5 zł) oraz rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy (kwota waloryzacji wyniesie nie mniej niż 7,50 zł).

  • W podobny sposób waloryzacji mają podlegać emerytury oraz renty rolników indywidualnych, emerytury żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, emerytury służb mundurowych, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne;
  • Świadczenia niższe od tych najniższych zostaną podwyższone tym samym wskaźnikiem tj. 100,73%;
  • Najniższe emerytury, renty rodzinne i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy z FUS, bez dodatków zostaną podniesione do 1000 zł, czyli o kwotę 117,44 zł – renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy 750 zł (obecnie wynosi 676,75 zł), z kolei renty socjalne zostaną podniesione z 741,35 zł do 840 zł.

Proponowana zmiana dotyczyć ma wszystkich świadczeniobiorców, których emerytura lub renta nie przewyższa kwoty 1369,86 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z podwyżki skorzysta ok. 2,1 mln świadczeniobiorców FUS oraz ok. 1,1 mln świadczeniobiorców KRUS. Jak wynika z danych ZUS w marcu 2016 r. w najniższej wysokości wypłacanych było 140 483 emerytury, 163 123 rent z tytułu niezdolności do pracy, 93 305 rent rodzinnych.

Zobacz serwis: Praca

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2017 - Praktyczny komentarz z przykładami

Ulega zmianie waloryzacja

W marcu 2017 r. zmianie ulec ma także waloryzacja świadczeń z ZUS i KRUS. Zgodnie z projektem zmieniającym ustawę o emeryturach i rentach z FUS o wskaźnik wynoszący 100,73% mają zostać podniesione wszystkie emerytury oraz renty wypłacane z ZUS-u i KRUS-u, zasiłki i świadczenia przedemerytalne oraz zaopatrzenia służb mundurowych. Przy założeniu, że wskaźnik waloryzacji ukształtuje się na poziomie 100,73%, wzrost najniższej emerytury, renty rodzinnej oraz renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie o 6,44 zł (z kwoty 882,56 zł do 889 zł), zaś renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosłaby o 4,94 zł (z 676,75 zł do 681,69 zł). Z kolei osoba otrzymująca 1500 zł emerytury po waloryzacji powinna otrzymać 1510,95 zł.

Zobacz: Wysokość najniższej emerytury w 2017 r.

Koszt waloryzacji w 2017 r., przy omawianym wskaźniku, szacowany jest na kwotę 1,4 mld zł. Jak wynika z projektu ustawy kwota ta została założona w budżecie na dodatkowe wsparcie emerytów i rencistów. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że w przyszłorocznym budżecie są zabezpieczone środki na waloryzację rent i emerytur oraz na podniesienie ich najniższej wysokości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy pracodawca musi skonsultować procedury zgłoszeń, by przyjąć je do 25 września 2024 r.? Sygnalista w pytaniach i odpowiedziach

Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie w dniu 25 września 2024 r., ale pracodawca musi podjąć działania dużo wcześniej, by przyjąć procedury zgłoszeń w terminie. Kiedy pracodawca musi skonsultować i ogłosić procedury? Na te i inne pytania dotyczące sygnalistów odpowiada ekspert Paweł Bronisław Ludwiczak.

300 zł dla emeryta co miesiąc. Bez względu na dochody. Najbliżsi przejmą świadczenie po śmierci. Kiedy złożyć wniosek na okres 2024/2025?

300 zł dla emerytów co miesiąc. Bez względu na dochody. Najbliżsi przejmą świadczenie po śmierci. Kiedy złożyć wniosek na okres 2024/2025, by uzyskać dodatkową pomoc finansową od ręki? Sprawdź, co załączyć do wniosku.

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Przepisy prawa przewidują takie sytuacje, że możemy częścią zgromadzonego majątku rozrządzić w inny sposób aniżeli przez testament. Ta część majątku nie wejdzie wówczas do spadku. Przykładem takiej regulacji jest dyspozycja wkładem na wypadek śmierci, a zasady korzystania z tej instytucji znajdują przede wszystkim w ustawie Prawo bankowe. 

Niegodność dziedziczenia. Kto może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia?

Kto, przez kogo i z jakich przyczyn może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia? Jakie są skutki uznania za niegodnego dziedziczenia? O tym wszystkim w poniższym artykule. 

REKLAMA

Nawet ponad 1000 zł miesięcznie dopłaty do wynajmu mieszkania. Dla kogo? Mieszkanie na Start nadal działa

W ostatnich miesiącach dość głośno o zapowiadanym przez rząd programie dopłat kredytowych „Kredyt na Start”. A mało osób pamięta o programie mieszkaniowym, który ma podobną nazwę. Chodzi o program Mieszkanie na Start przewidujący całkiem wysokie dopłaty do najmu dla wybranych lokatorów. Program Mieszkanie na Start działa i będzie funkcjonował w najbliższych latach, bo państwo obiecało najemcom długoterminowe wsparcie. Kiedy najemcom przysługują dopłaty do najmu?

PIP zdecyduje, czy prowadzisz działalność, czy jesteś pracownikiem. Toczą się prace nad przyznaniem nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025. 1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

REKLAMA

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

Czy palenie papierosów na balkonie to wykroczenie? Jest reakcja Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

REKLAMA