REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dla kogo emerytura olimpijska?

Marta Pawłowska
Marta Pawłowska
Emerytura olimpijska. /fot. Fotolia
Emerytura olimpijska. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Emeryturę olimpijską otrzyma zawodnik, który zdobył, choć jeden medal olimpijski. Sportowcy po 40. roku życia mogą ubiegać się o świadczenie, jakim jest emerytura olimpijska. Świadczenie wypłacane jest na wniosek zawodnika.

Emerytura olimpijska przyznawana jest nie tylko zawodnikom, którzy zdobyli przynajmniej jeden medal olimpijski. Aby otrzymać to świadczenie należy spełnić kilka warunków. Emerytura olimpijska przysługuje reprezentantom Polski na igrzyskach olimpijskich, jak również zawodnikom, którzy wzięli udział w zawodach „Przyjaźń 84”. Zawody „Przyjaźń 84” odbyły się w Los Angeles w 1984 r. Zawody zorganizowane były przez kraje socjalistyczne, jako alternatywa do Igrzysk Olimpijskich.

REKLAMA

Poza tymi zawodnikami o emeryturę olimpijską mogą wnioskować reprezentanci zakwalifikowani na igrzyska paraolimpijskie albo zawody sportowe osób niepełnosprawnych (odbywających się przed 1992 r., będące odpowiednikiem paraolimpijskich), jak również zakwalifikowani na igrzyska głuchych (albo zawody sportowe, które odbywały się przed 2001 r. i były odpowiednikiem igrzysk głuchych).

Zobacz też: Minimalna emerytura w 2017 r.

Kto otrzyma emeryturę olimpijską?

Zawodnicy Ci, aby otrzymać świadczenie muszą spełnić jeszcze kilka warunków. Pierwszym z nich jest, co najmniej jeden zdobyty medal na zawodach sportowych. Olimpijczyk, żeby wnioskować o emeryturę, musi spełnić kryterium wiekowe. W przypadku sportowców jest to 40 lat. Musi także posiadać obywatelstwo polskie oraz mieć stałe miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego UE lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Zawodnik nie może także uczestniczyć we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy. Jeżeli olimpijczyk jest skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne (także karnoskarbowe), nie otrzyma tego świadczenia.

Zobacz też: Czy pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy u kolejnego pracodawcy, jeżeli otrzymała ekwiwalent za urlop, przechodząc na emeryturę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wystąpić o świadczenie?

REKLAMA

Osoba, która chce otrzymać emeryturę olimpijską musi złożyć wniosek do ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. We wniosku powinna przede wszystkim udokumentować spełnienie wszystkich przesłanek niezbędnych do otrzymania emerytury olimpijskiej. Po rozpatrzeniu wniosku minister w drodze decyzji informuje osobę zainteresowaną o przyznaniu (bądź nie) świadczenia.

Sportowcy dostają emeryturę w kwocie 2483,77 brutto miesięcznie. Od emerytury olimpijskiej odprowadzany jest wyłącznie podatek. Składki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie są pobierane.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyżki dla pielęgniarek coraz realniejsze. Sejm na poważnie wziął się do pracy nad projektem obywatelskim

  Wszystkie kluby opowiedziały się w środę, podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek za dalszymi pracami nad nim w komisjach: zdrowia i finansów publicznych. Proponowane w nim zmiany dotyczą m.in. podwyższenia współczynnika pracy.

  Recepty na leki psychotropowe. Zmiany od 1 grudnia 2023 r.

  Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki

  Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

  Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

  Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

  Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

  REKLAMA

  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

  Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

  Nie tylko maile i sms-y. Jak rekruterzy w branży IT korzystają ze sztucznej inteligencji?

  Prawie 60 procent osób rekrutujących w branży IT korzysta ze wsparcia sztucznej inteligencji. Tak wynika z raportu No Fluff Jobs 

  Niewielka usterka może spowodować wielkie szkody. O jakich przeglądach warto pamiętać?

  Czasami mała usterka, jak pęknięty wężyk w łazience, może być powodem zalania 17 pomieszczeń na trzech kondygnacjach i kosztów remontu przekraczających 50 tys. zł. Poza zakupem odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej, bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie wymaganych przeglądów budynku oraz instalacji.

  REKLAMA

  Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

  Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

  Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

  Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

  REKLAMA