reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2017 > Dla kogo emerytura olimpijska?

Dla kogo emerytura olimpijska?

Emeryturę olimpijską otrzyma zawodnik, który zdobył, choć jeden medal olimpijski. Sportowcy po 40. roku życia mogą ubiegać się o świadczenie, jakim jest emerytura olimpijska. Świadczenie wypłacane jest na wniosek zawodnika.

Emerytura olimpijska przyznawana jest nie tylko zawodnikom, którzy zdobyli przynajmniej jeden medal olimpijski. Aby otrzymać to świadczenie należy spełnić kilka warunków. Emerytura olimpijska przysługuje reprezentantom Polski na igrzyskach olimpijskich, jak również zawodnikom, którzy wzięli udział w zawodach „Przyjaźń 84”. Zawody „Przyjaźń 84” odbyły się w Los Angeles w 1984 r. Zawody zorganizowane były przez kraje socjalistyczne, jako alternatywa do Igrzysk Olimpijskich.

Poza tymi zawodnikami o emeryturę olimpijską mogą wnioskować reprezentanci zakwalifikowani na igrzyska paraolimpijskie albo zawody sportowe osób niepełnosprawnych (odbywających się przed 1992 r., będące odpowiednikiem paraolimpijskich), jak również zakwalifikowani na igrzyska głuchych (albo zawody sportowe, które odbywały się przed 2001 r. i były odpowiednikiem igrzysk głuchych).

Zobacz też: Minimalna emerytura w 2017 r.

Kto otrzyma emeryturę olimpijską?

Zawodnicy Ci, aby otrzymać świadczenie muszą spełnić jeszcze kilka warunków. Pierwszym z nich jest, co najmniej jeden zdobyty medal na zawodach sportowych. Olimpijczyk, żeby wnioskować o emeryturę, musi spełnić kryterium wiekowe. W przypadku sportowców jest to 40 lat. Musi także posiadać obywatelstwo polskie oraz mieć stałe miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego UE lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Zawodnik nie może także uczestniczyć we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy. Jeżeli olimpijczyk jest skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne (także karnoskarbowe), nie otrzyma tego świadczenia.

Zobacz też: Czy pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy u kolejnego pracodawcy, jeżeli otrzymała ekwiwalent za urlop, przechodząc na emeryturę

Jak wystąpić o świadczenie?

Osoba, która chce otrzymać emeryturę olimpijską musi złożyć wniosek do ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. We wniosku powinna przede wszystkim udokumentować spełnienie wszystkich przesłanek niezbędnych do otrzymania emerytury olimpijskiej. Po rozpatrzeniu wniosku minister w drodze decyzji informuje osobę zainteresowaną o przyznaniu (bądź nie) świadczenia.

Sportowcy dostają emeryturę w kwocie 2483,77 brutto miesięcznie. Od emerytury olimpijskiej odprowadzany jest wyłącznie podatek. Składki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie są pobierane.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 21.11.2016

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Emerytura olimpijska. /fot. Fotolia
Emerytura olimpijska. /fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ifirma.pl

Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama