REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dla kogo emerytura olimpijska?

Emerytura olimpijska. /fot. Fotolia
Emerytura olimpijska. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Emeryturę olimpijską otrzyma zawodnik, który zdobył, choć jeden medal olimpijski. Sportowcy po 40. roku życia mogą ubiegać się o świadczenie, jakim jest emerytura olimpijska. Świadczenie wypłacane jest na wniosek zawodnika.

Emerytura olimpijska przyznawana jest nie tylko zawodnikom, którzy zdobyli przynajmniej jeden medal olimpijski. Aby otrzymać to świadczenie należy spełnić kilka warunków. Emerytura olimpijska przysługuje reprezentantom Polski na igrzyskach olimpijskich, jak również zawodnikom, którzy wzięli udział w zawodach „Przyjaźń 84”. Zawody „Przyjaźń 84” odbyły się w Los Angeles w 1984 r. Zawody zorganizowane były przez kraje socjalistyczne, jako alternatywa do Igrzysk Olimpijskich.

REKLAMA

Poza tymi zawodnikami o emeryturę olimpijską mogą wnioskować reprezentanci zakwalifikowani na igrzyska paraolimpijskie albo zawody sportowe osób niepełnosprawnych (odbywających się przed 1992 r., będące odpowiednikiem paraolimpijskich), jak również zakwalifikowani na igrzyska głuchych (albo zawody sportowe, które odbywały się przed 2001 r. i były odpowiednikiem igrzysk głuchych).

Zobacz też: Minimalna emerytura w 2017 r.

Kto otrzyma emeryturę olimpijską?

Zawodnicy Ci, aby otrzymać świadczenie muszą spełnić jeszcze kilka warunków. Pierwszym z nich jest, co najmniej jeden zdobyty medal na zawodach sportowych. Olimpijczyk, żeby wnioskować o emeryturę, musi spełnić kryterium wiekowe. W przypadku sportowców jest to 40 lat. Musi także posiadać obywatelstwo polskie oraz mieć stałe miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego UE lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Zawodnik nie może także uczestniczyć we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy. Jeżeli olimpijczyk jest skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne (także karnoskarbowe), nie otrzyma tego świadczenia.

Zobacz też: Czy pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy u kolejnego pracodawcy, jeżeli otrzymała ekwiwalent za urlop, przechodząc na emeryturę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wystąpić o świadczenie?

REKLAMA

Osoba, która chce otrzymać emeryturę olimpijską musi złożyć wniosek do ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. We wniosku powinna przede wszystkim udokumentować spełnienie wszystkich przesłanek niezbędnych do otrzymania emerytury olimpijskiej. Po rozpatrzeniu wniosku minister w drodze decyzji informuje osobę zainteresowaną o przyznaniu (bądź nie) świadczenia.

Sportowcy dostają emeryturę w kwocie 2483,77 brutto miesięcznie. Od emerytury olimpijskiej odprowadzany jest wyłącznie podatek. Składki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie są pobierane.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października. Świadczenie interwencyjne jest wsparciem finansowym dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Komu będzie przysługiwało? Gdzie i jaki wniosek należy złożyć?

Alkohol ma być w opakowaniu, które nie wprowadza w błąd. Do 200 ml tylko w butelkach lub puszkach [projekt]

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby alkohol w opakowaniach do 200 ml był tylko w butelkach albo puszkach. Chodzi o to, aby opakowania nie wprowadzały w błąd. Alkohol powinien odróżniać się od innych środków spożywczych, tak aby nie doszło do pomyłki. 

REKLAMA

Pracowniczka hotelu weszła do pokoju nowożeńców i ukradła pieniądze z kopert

Pracowniczka hotelu przywłaszczyła pieniądze nowożeńców. Jedna z pracownic hotelu w Krakowie ukradła część pieniędzy z kopert, które nowożeńcy dostali od gości weselnych. 

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale nie od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? Od kiedy? Sprawdź, jak zmieniają się przepisy

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale wszystko wskazuje, że nie nastąpi to od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? To zawsze jest uzależnione od tego, jakie priorytety mają strony umowy. Sprawdź, jak zmienią się przepisy.

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek?

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek? Kto może ubiegać się o świadczenie wspierające? Gdzie i jak można uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia? Czy zmieni się w 2025 roku?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd? Czym jest opłata mocowa? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował stawkę opłaty mocowej na 2025 r. Jakie to będą stawki?

REKLAMA

NBP zgromadził 420 ton złota. Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania

Narodowy Bank Polski zgromadził 420 ton złota w swoich rezerwach. Prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że celem banku centralnego jest osiągnięcie ilości złota równej 20 proc. polskich rezerw walutowych.

Kolejna podwyżka dla tych pracowników. Niezależna od szefa i niewymagająca zmiany umowy. Już od 1 stycznia 2025 roku

Kolejna podwyżka dla tych pracowników. Niezależna od szefa i niewymagająca zmiany umowy. Już od 1 stycznia 2025 roku. Wysokość dodatku jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i liczby godzin pracy w danym miesiącu.

REKLAMA