reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury mundurowe > Wcześniejsza emerytura dla strażaków

Wcześniejsza emerytura dla strażaków

Funkcjonariusze straży pożarnej, czyli strażacy wykonują pracę w szczególnym charakterze, czyli wymagającą szczególnej sprawności psychofizycznej. W związku z tym mogą przejść na wcześniejszą emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Osobom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r., które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury. Pracownikami wykonującymi pracę w szczególnym charakterze są pracownicy jednostek ochrony przeciwpożarowej, czyli strażacy.

Państwowa Straż pożarna jest zawodową, umundurowaną i wyposażoną w specjalistyczny sprzęt formacją, przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Do jej podstawowych zadań należy organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczych. W związku z tym, że praca strażaka wymaga szczególnej odpowiedzialności i sprawności psychofizycznej ustawodawca zdecydował się na uregulowanie, które pozwala funkcjonariuszowi straży pożarnej przejść na wcześniejszą emeryturę. Obniżenie wieku emerytalnego w tym zawodzie wynika przede wszystkim z faktu, że wraz z procesem starzenia się, pogarsza się sprawność psychofizyczna, co nie pozwala na efektywne wykonywania pracy, bez zagrożenia dla zdrowia lub życia innych osób.

Zobacz także: Emerytura za pracę w szczególnych warunkach

W świetle obowiązujących przepisów pracownikami jednostek ochrony przeciwpożarowej są pracownicy:
1. jednostek organizacyjnych Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej,
2. zakładowej straży pożarnej,
3. zakładowej służby ratowniczej,
4. gminnej zawodowej straży pożarnej,
5. powiatowej (miejskiej) zawodowej straży pożarnej,
6. terenowej służby ratowniczej,
7. innych jednostek ratowniczych.

Funkcjonariusz pożarnictwa nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1. osiągnął wiek emerytalny wynoszący:
a) 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn albo
b) 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn, jeżeli komisja lekarska do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzekła trwałą jego niezdolność do pełnienia służby w jednostkach ochrony przeciwpożarowej,
2. wiek emerytalny osiągnął w czasie pełnienia służby albo w czasie zatrudnienia wykonywanego po zwolnieniu z tej służby,
3. ma wymagany okres zatrudnienia, w tym co najmniej 15 lat służby w jednostkach ochrony przeciwpożarowej przy wykonywaniu czynności o charakterze operacyjno-technicznym.

Zobacz również serwis: Wcześniejsze emerytury

Warunek określony w pkt 2 nie jest wymagany, jeżeli funkcjonariusz pożarnictwa został zwolniony ze służby lub z pracy, którą wykonywał po zwolnieniu ze służby w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, z powodu inwalidztwa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama