reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Emerytura mieszana w 2012 roku

Emerytura mieszana w 2012 roku

Emerytura mieszana dotyczy osób, które nabyły prawo do emerytury z nowego systemu emerytalnego. Wysokość emerytury mieszanej w 2012 roku będzie obliczana po części na nowych a po części na starych zasadach.

Dla kogo emerytura mieszana

Emerytura mieszana przysługuje osobom, które osiągną wiek emerytalny w latach 2009-2013. Emerytura ta przysługuje osobom, które nie były członkami otwartego funduszu emerytalnego albo złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. Ponadto emerytura to przysługuje tym ubezpieczonym, którzy nie pobrali wcześniejszej emerytury, choćby za 1 miesiąc.

Jak wspominano wyżej emerytura mieszana przysługuje pierwszym rocznikom świadczeniobiorców z nowego systemu emerytalnego, czyli osób, które osiągną wiek emerytalny uprawniający do emerytury w latach 2009-2013. W związku z tak określonym przedziałem czasowym, z emerytury mieszanej będą mogły skorzystać tylko kobiety urodzone w latach 1949-1953. Stanie się tak ponieważ kobiety wiek emerytalny 60 lat mogą osiągnąć najpóźniej  w 2013 roku.

Zobacz: Emerytura mieszana w 2013 roku

Emerytura mieszana nie zostanie przyznana ubezpieczonym, którzy nabyli prawo do emerytury górniczej.

Zobacz także: Kto ma prawo do emerytury mieszanej

Wysokość emerytury mieszanej w 2012 roku

Emerytura mieszana będzie wynosiła dla osoby, która osiągnęła wiek uprawniający do emerytury w roku kalendarzowym 2012:

  • 35 proc. emerytury obliczonej na zasadach dotychczasowych oraz
  • 65 proc. emerytury obliczonej na nowych zasadach.

Emerytura mieszana to zsumowanie części emerytury przyznanej na starych i nowych zasadach. Emerytura na starych zasadach obliczana jest w następujący sposób: emerytura wynosi:

  • 24 % kwoty bazowej oraz
  • po 1,3 % podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,
  • po 0,7 % podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.

Wysokość emerytury obliczanej na starych zasadach zależy od dwóch elementów. Po pierwsze od części socjalnej. Część socjalna to stała część emerytury, która stanowi 24 proc. kwoty bazowej. Po drugie z części indywidualnej emerytury, która zależy od lat okresów ubezpieczenia, czyli okresów składkowych i nieskładkowych.

Emerytura obliczana na nowych zasadach to emerytura, która stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia ustalonej dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 roku przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego.

Zobacz także: Kwota bazowa w 2012 roku

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Emerytura mieszana będzie wynosiła w 2012 roku 35 proc. emerytury obliczonej na zasadach dotychczasowych oraz 65 proc. emerytury obliczonej na nowych zasadach. Fot. Fotolia
Emerytura mieszana będzie wynosiła w 2012 roku 35 proc. emerytury obliczonej na zasadach dotychczasowych oraz 65 proc. emerytury obliczonej na nowych zasadach. Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama