| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > OFE – zmiany w 2014 roku

OFE – zmiany w 2014 roku

Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) powstały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku. Stanowią tzw. II filar systemu ubezpieczeń emerytalnych. Od lutego 2014 roku oszczędzanie w ramach OFE będzie dobrowolne. Jakie inne zmiany w zakresie funkcjonowania OFE wejdą w życie w 2014 roku?

2.) dobrowolność składek

Kolejna zmiana to wprowadzenie dobrowolności składek. Pod tym zwrotem rozumiane jest stworzenie obywatelom możliwości wyboru pomiędzy ZUS a OFE. Jak określono art. 11 ustawy wprowadzającej reformę systemu oświadczenie można złożyć w oddziale ZUS osobiście, za pośrednictwem tradycyjnej poczty bądź drogą internetową. Należy dołączyć oświadczenie o znajomości informacji o funkcjonowaniu powszechnego systemu emerytalnego oraz o OFE wraz z deklaracją zasad polityki inwestycyjnej. Wzór takiego oświadczenia zostanie sporządzony przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia i udostępniony w oddziałach ZUS i na stronach internetowych odpowiednich ministerstw.

Na podjęcie stosownej decyzji i przekazanie jej do ZUS mamy cztery miesiące, od 31 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Brak decyzji ze strony obywatela oznacza przekazywanie całej składki do ZUS. Decyzja lub jej brak nie będzie miała charakteru ostatecznego. Po dwóch latach będzie można zmienić zdanie, a w przyszłości taka możliwość będzie co 4 lata. Tzw. okna transferowe między OFE i ZUS będą pozwalały na rezygnację z przynależności do OFE. Środki zgromadzone zarówno w OFE jak i na subkoncie ZUS podlegają dziedziczeniu na dotychczasowych zasadach. Osoby wybierające ZUS nie muszą nic robić. Ich składki automatycznie trafiać będą na subkonto.

Brak decyzji ubezpieczonego oznacza przekazywanie całej składki na subkonto w ZUS.

3.) „Suwak bezpieczeństwa”

Trzeci aspekt odnosi się do samego wypłacania świadczeń. Wprowadzony zostanie obowiązek stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, na 10 lat przed osiągnięciem przez członka OFE wieku emerytalnego. Środki te zostaną zaewidencjonowane na subkoncie utworzonym w ZUS i wypłacone na potrzeby realizacji bieżących świadczeń emerytalnych. To bowiem na ZUS-ie spoczywa odpowiedzialność za wypłatę emerytur.

4.) 50% obniżenie opłat

OFE pobiera od otrzymywanej składki opłatę. Dotychczas utrzymywała się ona na poziomie 3,5% odprowadzanej składki. W 2014 roku ulegnie obniżenie o połowę, tj. do wysokości 1,75%.

5.) polityka inwestycyjna

Rządowy projekt przewiduje także liberalizację polityki inwestycyjnej OFE. Jedynym ich ograniczeniem w tym zakresie będzie inwestowanie w obligacje Skarbu Państwa lub obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Minimalny poziom inwestycji w akcje został określony na 2014 r. na poziomie 75%. OFE staną się tym samym funduszami określonego ryzyka.

Polecamy serwis: Emerytury

6.) zakaz reklam

Wszelkie reklamy informujące o OFE lub zawierające informacje sugerujące o OFE zostały od 31 lipca 2014 roku zakazane. Za nieprzestrzeganie zakazu grozi sankcja finansowa w wysokości 3.000.000 zł.

Ustawa budzi liczne kontrowersje. Została skierowana przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych,
  • ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK