reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > OFE Vademecum

OFE Vademecum

Otwarty fundusz emerytalny tworzony i zarządzany jest przez powszechne towarzystwo emerytalne. W ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę należy zawrzeć umowę z wybranym funduszem emerytalnym, jeśli tego nie dokonamy możemy zostać przydzieleni do losowo wybranego OFE.

Wybór OFE

Nie później niż w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia społecznego ubezpieczony jest zobowiązany do zawarcia umowy z otwartym funduszem emerytalnym.  Uzyskanie członkostwa w otwartym funduszy emerytalnym następuje z chwilą zawarcia umowy z funduszem. Otwarty fundusz nie może odmówić zawarcia umowy, o ile osoba występująca z wnioskiem o przyjęcie do funduszu spełnia wszystkie wymagane warunki. Umowa o członkostwo w otwartym funduszu emerytalnym jest zawierana pisemnie, pod rygorem nieważności.

Można być członkiem tylko jednego otwartego funduszu emerytalnego

Członkiem OFE można zostać również w razie otwarcia rachunku. Jest to sposób nabycia uczestnictwa w OFE przez małżonka w razie ustania małżeńskiej wspólności majątkowej lub śmierci współmałżonka oraz przez byłego małżonka w razie unieważnienia małżeństwa lub rozwodu.

Zobacz także: OFE po raz pierwszy

Zobacz także: Obowiązek zawarcia przez ubezpieczonego umowy z Otwartym Funduszem

Zobacz także: Kto musi wybrać OFE

W przypadku gdy ubezpieczony nie wybrał w terminie otwartego funduszu ZUS wzywa go na piśmie do zawarcia umowy z otwartym funduszem emerytalnym w terminie do dnia 10 stycznia – jeżeli od daty otrzymania wezwania do dnia losowania jest mniej niż 30 dni, termin ten mija 10 lipca lub do dnia 10 lipca – jeżeli od daty otrzymania wezwania do dnia losowania jest mniej niż 30 dni, termin ten mija 10 stycznia.

Jeżeli ubezpieczony nie dopełni obowiązku zawarcia umowy w tych terminach, ZUS wyznacza ubezpieczonemu otwarty fundusz emerytalny w drodze losowania. Losowanie następuje spośród otwartych funduszy emerytalnych, które uzyskały stopy zwrotu wyższe niż średnie ważone stopy zwrotu i których aktywa na koniec drugiego okresu rozliczeniowego z roku poprzedniego nie przekraczały 10 proc. wartości aktywów netto wszystkich otwartych funduszy. Komisja Nadzoru Finansowego przekazuje do ZUS wykaz otwartych funduszy emerytalnych biorących udział w losowaniu.

ZUS przeprowadza losowanie OFE w ostatnim dniu roboczym stycznia lub lipca. Liczba ubezpieczonych uzyskujących członkostwo w poszczególnych otwartych funduszach wyznaczonych w wyniku losowania powinna być równa.
Już po losowaniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek zawiadomić osobę wylosowaną oraz otwarty fundusz, którego członkiem została ta osoba, o wyniku losowania.

Zobacz także: Kiedy następuje losowanie do OFE

Składki przekazywane do OFE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje za ubezpieczonych, będących członkami otwartych funduszy emerytalnych, na ich rachunek w OFE część składki na ubezpieczenie emerytalne. Do końca kwietnia 2011 roku ZUS przekazywał na rachunek w OFE część składki na ubezpieczenie emerytalne w wysokości 7,3 proc. podstawy wymiaru składki. Sytuacja ta uległa zmianie od dnia 1 maja 2011 roku. Obecnie odprowadzeniu przez ZUS do otwartego funduszu emerytalnego podlega jedynie część wynosząca 2,3 proc.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odprowadzeniu przez ZUS do otwartego funduszu emerytalnego podlega jedynie część wynosząca 2,3 proc.
Odprowadzeniu przez ZUS do otwartego funduszu emerytalnego podlega jedynie część wynosząca 2,3 proc.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maciocha

Ekspert PFR Portal PPK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama