REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Emerytura od 2014 roku uzależniona będzie od wyboru pomiędzy ZUS a OFE. /Fot. Fotolia
Emerytura od 2014 roku uzależniona będzie od wyboru pomiędzy ZUS a OFE. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Emerytura od 2014 roku będzie uzależniona od dobrowolnej decyzji ubezpieczonego dotyczącej wyboru pomiędzy subkontem w ZUS a Otwartym Funduszem Emerytalnym (OFE). Jakich formalności i w jakich terminach musi dopełnić ubezpieczony by oszczędzać na emeryturę na zasadach wprowadzonych w 2014 roku?

Emerytura definiowana jest w szeregu aktów prawnych. Należą do nich m.in.: ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 2009 r. Nr 205 poz. 1585, z późn. zm.), ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 2009 r. Nr 153 poz. 1227, z późn. zm.), ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. 2008 r. Nr 50 poz. 291, z późn. zm.). We wskazanych aktach prawnych emerytura rozumiana jest jako świadczenie pieniężne przysługujące ubezpieczonemu, który spełnia łącznie dwa warunki. Po pierwsze osiągnął wiek emerytalny - zróżnicowany w zależności od płci, zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Po drugie ma udokumentowany odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Jej celem jest zagwarantowanie spokojnego bytu na starość. W Polsce obowiązuje najwyższy wiek emerytalny na świecie. Zarówno dla kobiet i dla mężczyzn wynosi on 67 lat.

REKLAMA

Zobacz również: Waloryzacja emerytur w 2014 roku

Emerytura od 2014 roku

Od 1 lutego 2014 roku ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie istotnych zmian w polskim systemie ubezpieczeń emerytalnych. Jakie zmiany czekają zatem emerytów, jakie nowe obowiązki na nich ciążą?

REKLAMA

Nowe przepisy zapewniają możliwość wyboru pomiędzy przekazywaniem składek do OFE lub do ZUS. To sami zainteresowani (członkowie OFE, osoby wchodzące do systemu ubezpieczeniowego – rozpoczynające pracę/ działalność gospodarczą) będą swobodnie decydować o sposobie oszczędzania na starość. Od 1 lutego 2014 roku zaczyna obowiązywać dobrowolność przekazywania składek do OFE. Do dyspozycji ustawodawca pozostawił dwie możliwości.

Pierwsze rozwiązanie bazuje na przekazywaniu składki emerytalnej bezpośrednio do ZUS. Zakład prowadzi subkonta, na które wpływa 2,95% podstawy wymiaru. Decydując się na tą opcję ubezpieczony nie musi nic robić – ani składać żadnych dokumentów ani oświadczeń woli. Ustawodawca przyjął, że brak decyzji to zgoda na korzystanie z subkonta w ZUS i jednoczesna rezygnacja z transferu składki do OFE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 lutego 2014 roku przekazywanie składki do OFE jest dobrowolne. Wymaga złożenia oświadczenia woli w formie deklaracji.

Druga opcja to oszczędzanie w II filarze kapitałowym. Ubezpieczeni wybierając OFE są zobligowani do złożenia stosownego oświadczenia woli. Pierwszy termin na złożenie tej deklaracji będzie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Wskazany termin jest terminem zawitym. Oznacza to, że ubezpieczony, który uchybił temu terminowi nie ma możliwości by go skutecznie przywrócić. Przyczyny niezłożenia oświadczenia nie mają znaczenia. Nie usprawiedliwia tego ani długotrwała choroba ani absencja w kraju. Nie ma możliwości domagania się przywrócenia do OFE. Jedynym wyjście jest czekanie na otworzenie kolejnego okienka transferowego, co nastąpi w 2016 roku. Wzór dokumentu udostępni Rada Ministrów. Oświadczenie może zostać złożone osobiście w formie pisemnej w zakładzie ZUS, drogą pocztową, za pośrednictwem Internetu lub profilu zaufanego ePUAP. Do składanego oświadczenia należy dołączyć potwierdzenie zapoznania się z informacją o powszechnym systemie emerytalnym i poszczególnych funduszach.

Składka emerytalna

Składka ubezpieczenia emerytalnego wynosi 19,52% podstawy wymiaru składki. Wspomniana podstawa nie może przekraczać w danym roku kalendarzowym trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Po przekroczeniu tej kwoty w pozostałych miesiącach roku nie pobiera się składki z tytułu ubezpieczenia emerytalnego. Składka opłacana jest solidarnie, przez pracownika i pracodawcę w równych częściach.  

Rozwiązania wprowadzone przez ustawodawcę powodują zwiększenie szans na pozostanie składek w ZUS. Jest to pewna preferencja.

Polecamy serwis: OFE

Podstawa prawna: ustawa z 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasady wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. poz. 1717).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

REKLAMA

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

REKLAMA

Nie będzie widać naszego adresu IP. Schowa go Google. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

REKLAMA