REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Emerytura od 2014 roku uzależniona będzie od wyboru pomiędzy ZUS a OFE. /Fot. Fotolia
Emerytura od 2014 roku uzależniona będzie od wyboru pomiędzy ZUS a OFE. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Emerytura od 2014 roku będzie uzależniona od dobrowolnej decyzji ubezpieczonego dotyczącej wyboru pomiędzy subkontem w ZUS a Otwartym Funduszem Emerytalnym (OFE). Jakich formalności i w jakich terminach musi dopełnić ubezpieczony by oszczędzać na emeryturę na zasadach wprowadzonych w 2014 roku?

Emerytura definiowana jest w szeregu aktów prawnych. Należą do nich m.in.: ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 2009 r. Nr 205 poz. 1585, z późn. zm.), ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 2009 r. Nr 153 poz. 1227, z późn. zm.), ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. 2008 r. Nr 50 poz. 291, z późn. zm.). We wskazanych aktach prawnych emerytura rozumiana jest jako świadczenie pieniężne przysługujące ubezpieczonemu, który spełnia łącznie dwa warunki. Po pierwsze osiągnął wiek emerytalny - zróżnicowany w zależności od płci, zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Po drugie ma udokumentowany odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Jej celem jest zagwarantowanie spokojnego bytu na starość. W Polsce obowiązuje najwyższy wiek emerytalny na świecie. Zarówno dla kobiet i dla mężczyzn wynosi on 67 lat.

REKLAMA

Zobacz również: Waloryzacja emerytur w 2014 roku

Emerytura od 2014 roku

Od 1 lutego 2014 roku ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie istotnych zmian w polskim systemie ubezpieczeń emerytalnych. Jakie zmiany czekają zatem emerytów, jakie nowe obowiązki na nich ciążą?

REKLAMA

Nowe przepisy zapewniają możliwość wyboru pomiędzy przekazywaniem składek do OFE lub do ZUS. To sami zainteresowani (członkowie OFE, osoby wchodzące do systemu ubezpieczeniowego – rozpoczynające pracę/ działalność gospodarczą) będą swobodnie decydować o sposobie oszczędzania na starość. Od 1 lutego 2014 roku zaczyna obowiązywać dobrowolność przekazywania składek do OFE. Do dyspozycji ustawodawca pozostawił dwie możliwości.

Pierwsze rozwiązanie bazuje na przekazywaniu składki emerytalnej bezpośrednio do ZUS. Zakład prowadzi subkonta, na które wpływa 2,95% podstawy wymiaru. Decydując się na tą opcję ubezpieczony nie musi nic robić – ani składać żadnych dokumentów ani oświadczeń woli. Ustawodawca przyjął, że brak decyzji to zgoda na korzystanie z subkonta w ZUS i jednoczesna rezygnacja z transferu składki do OFE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 lutego 2014 roku przekazywanie składki do OFE jest dobrowolne. Wymaga złożenia oświadczenia woli w formie deklaracji.

Druga opcja to oszczędzanie w II filarze kapitałowym. Ubezpieczeni wybierając OFE są zobligowani do złożenia stosownego oświadczenia woli. Pierwszy termin na złożenie tej deklaracji będzie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Wskazany termin jest terminem zawitym. Oznacza to, że ubezpieczony, który uchybił temu terminowi nie ma możliwości by go skutecznie przywrócić. Przyczyny niezłożenia oświadczenia nie mają znaczenia. Nie usprawiedliwia tego ani długotrwała choroba ani absencja w kraju. Nie ma możliwości domagania się przywrócenia do OFE. Jedynym wyjście jest czekanie na otworzenie kolejnego okienka transferowego, co nastąpi w 2016 roku. Wzór dokumentu udostępni Rada Ministrów. Oświadczenie może zostać złożone osobiście w formie pisemnej w zakładzie ZUS, drogą pocztową, za pośrednictwem Internetu lub profilu zaufanego ePUAP. Do składanego oświadczenia należy dołączyć potwierdzenie zapoznania się z informacją o powszechnym systemie emerytalnym i poszczególnych funduszach.

Składka emerytalna

Składka ubezpieczenia emerytalnego wynosi 19,52% podstawy wymiaru składki. Wspomniana podstawa nie może przekraczać w danym roku kalendarzowym trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Po przekroczeniu tej kwoty w pozostałych miesiącach roku nie pobiera się składki z tytułu ubezpieczenia emerytalnego. Składka opłacana jest solidarnie, przez pracownika i pracodawcę w równych częściach.  

Rozwiązania wprowadzone przez ustawodawcę powodują zwiększenie szans na pozostanie składek w ZUS. Jest to pewna preferencja.

Polecamy serwis: OFE

Podstawa prawna: ustawa z 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasady wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. poz. 1717).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA