Kategorie

Dziedziczenie PPK

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec
ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego
Dziedziczenie środków zgromadzonych w PPK.
Dziedziczenie środków zgromadzonych w PPK.
fot. Shutterstock
Ustawa o PPK zakłada, że środki zgromadzone na rachunku uczestnika programu są jego własnością. Czy po śmierci danej osoby dochodzi do dziedziczenia jej środków pieniężnych zgromadzonych w ramach PPK? Co stanie się z oszczędnościami z PPK?

Dziedziczenie środków z PPK

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych przewiduje specyficzne regulacje dotyczące dziedziczenia środków zgromadzonych przez uczestnika PPK. W celu szczegółowego omówienia kwestii dziedziczenia należy rozważyć kilka wariantów.

 1. Podział środków w przypadku śmierci uczestnika PPK pozostającego w związku małżeńskim

Przepisy ustawy o pracowniczych planach kapitałowych wskazują, jak będzie wyglądał podział środków po śmierci uczestnika PPK pozostającego w związku małżeńskim. W tym przypadku instytucja finansowa dokona wypłaty połowy środków zgromadzonych na rachunku PPK zmarłego uczestnika PPK na rachunek PPK, IKE lub PPE małżonka zmarłego uczestnika PPK. Zrobi to na wniosek małżonka zmarłego uczestnika PPK. Jest także możliwość wypłaty w gotówce środków zgromadzonych na rachunku PPK.

Wypłata/ transfer dotyczy tych  środków, które stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. O tym, czy środki są „wspólne” rozstrzygają przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.  Z reguły, jeśli małżonkowie inaczej nie postanowią co do majątku wspólnego, środki PPK będą stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Polecamy: PPK dla pracownika

W jaki sposób obydwa się transfer środków?

Małżonek zamarłego uczestnika PPK powinien dostarczyć następujące dokumenty: odpis aktu zgonu, aktu małżeństwa oraz oświadczenie na piśmie o stosunkach majątkowych, które istniały między nim a zmarłym uczestnikiem PPK. Wypłata dokonywana jest w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wymienionych dokumentów.

 1. Podział  pozostałych środków w przypadku śmierci uczestnika PPK pozostającego w związku małżeńskim lub uczestnika nie pozostającego w związku małżeńskim

Jeśli uczestnik PPK postawał w związku małżeńskim a środki PPK stanowiły wspólny majątek małżeński, do podziału pomiędzy pozostałe osoby zostanie połowa środków z PPK. Jeśli uczestnik nie pozostawał w związku małżeńskim, uczestnik może rozdysponować wszystkie środki z PPK.

Uczestnik może bowiem wskazać instytucji finansowej imiennie jedną osobę lub więcej osób, które jako osoby uprawnione mogą po jego śmierci otrzymać środki zgromadzone na jego rachunku PPK. Oświadczenie w tym zakresie jest składane w formie pisemnej. Pracownik może w każdym czasie zmienić krąg tych osób. Również uczestnik decyduje o tym, jaki będzie podział tych środków dla poszczególnych osób. W przypadku braku jego dyspozycji, środki zostaną podzielone  częściach w równych .  Dyspozycja uczestnika PPK, oznacza wyłączenie tych środków ze spadku po jego śmierci. Jest to specyficzna regulacja, wykluczająca stosowanie przepisów kodeksu cywilnego dotyczących dziedziczenia.

W jaki sposób obydwa się wypłata środków dla osób uprawnionych?

Podobnie jak w przypadku małżonka zmarłego, możliwa jest wypłata transferowa do PPK, IKE lub PPE tej osoby lub wypłata środków w gotówce. Wypłata/ transfer następuje w terminie 3 miesięcy od złożenia wniosku wraz z odpisem aktu zgonu uczestnika PPK i dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby uprawnionej.

 1. Brak dyspozycji uczestnika PPK

W przypadku braku dyspozycji uczestnika PPK i wskazania osób uprawnionych do otrzymania środków zgromadzonych na rachunku PPK, środki będą podlegały dziedziczeniu na zasadach ogólnych. Jeżeli jest taka wola zmarłego może on w testamencie powołać swoich spadkobierców. W przeciwnym wypadku środki będą podlegać dziedziczeniu ustawowemu przewidzianemu w kodeksie cywilnym.

Wypłata środków (transferowa lub  w gotówce)  dla spadkobierców nastąpi w terminie 3 miesięcy od złożenia odpowiednich dokumentów. Instytucji należy przedłożyć odpis prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, oraz zgodne oświadczenia wszystkich spadkobierców o sposobie podziału środków zgromadzonych przez zmarłego uczestnika PPK lub prawomocny postanowienia sądu o dziale spadku. To jaki dokumenty są wymagane zależy od tego czy nabycie spadku potwierdzi sąd czy  zostanie to dokonane przed notariuszem. W dalszej kolejności  zaś od tego, w jaki sposób spadkobiercy zadecydowali o podziale środków.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2215)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.