reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > PPK > Dziedziczenie PPK

Dziedziczenie PPK

Ustawa o PPK zakłada, że środki zgromadzone na rachunku uczestnika programu są jego własnością. Czy po śmierci danej osoby dochodzi do dziedziczenia jej środków pieniężnych zgromadzonych w ramach PPK? Co stanie się z oszczędnościami z PPK?

Dziedziczenie środków z PPK

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych przewiduje specyficzne regulacje dotyczące dziedziczenia środków zgromadzonych przez uczestnika PPK. W celu szczegółowego omówienia kwestii dziedziczenia należy rozważyć kilka wariantów.

  1. Podział środków w przypadku śmierci uczestnika PPK pozostającego w związku małżeńskim

Przepisy ustawy o pracowniczych planach kapitałowych wskazują, jak będzie wyglądał podział środków po śmierci uczestnika PPK pozostającego w związku małżeńskim. W tym przypadku instytucja finansowa dokona wypłaty połowy środków zgromadzonych na rachunku PPK zmarłego uczestnika PPK na rachunek PPK, IKE lub PPE małżonka zmarłego uczestnika PPK. Zrobi to na wniosek małżonka zmarłego uczestnika PPK. Jest także możliwość wypłaty w gotówce środków zgromadzonych na rachunku PPK.

Wypłata/ transfer dotyczy tych  środków, które stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. O tym, czy środki są „wspólne” rozstrzygają przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.  Z reguły, jeśli małżonkowie inaczej nie postanowią co do majątku wspólnego, środki PPK będą stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Polecamy: PPK dla pracownika

W jaki sposób obydwa się transfer środków?

Małżonek zamarłego uczestnika PPK powinien dostarczyć następujące dokumenty: odpis aktu zgonu, aktu małżeństwa oraz oświadczenie na piśmie o stosunkach majątkowych, które istniały między nim a zmarłym uczestnikiem PPK. Wypłata dokonywana jest w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wymienionych dokumentów.

  1. Podział  pozostałych środków w przypadku śmierci uczestnika PPK pozostającego w związku małżeńskim lub uczestnika nie pozostającego w związku małżeńskim

Jeśli uczestnik PPK postawał w związku małżeńskim a środki PPK stanowiły wspólny majątek małżeński, do podziału pomiędzy pozostałe osoby zostanie połowa środków z PPK. Jeśli uczestnik nie pozostawał w związku małżeńskim, uczestnik może rozdysponować wszystkie środki z PPK.

Uczestnik może bowiem wskazać instytucji finansowej imiennie jedną osobę lub więcej osób, które jako osoby uprawnione mogą po jego śmierci otrzymać środki zgromadzone na jego rachunku PPK. Oświadczenie w tym zakresie jest składane w formie pisemnej. Pracownik może w każdym czasie zmienić krąg tych osób. Również uczestnik decyduje o tym, jaki będzie podział tych środków dla poszczególnych osób. W przypadku braku jego dyspozycji, środki zostaną podzielone  częściach w równych .  Dyspozycja uczestnika PPK, oznacza wyłączenie tych środków ze spadku po jego śmierci. Jest to specyficzna regulacja, wykluczająca stosowanie przepisów kodeksu cywilnego dotyczących dziedziczenia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama