REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Dziedziczenie środków zgromadzonych w PPK.
Dziedziczenie środków zgromadzonych w PPK.
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o PPK zakłada, że środki zgromadzone na rachunku uczestnika programu są jego własnością. Czy po śmierci danej osoby dochodzi do dziedziczenia jej środków pieniężnych zgromadzonych w ramach PPK? Co stanie się z oszczędnościami z PPK?

Dziedziczenie środków z PPK

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych przewiduje specyficzne regulacje dotyczące dziedziczenia środków zgromadzonych przez uczestnika PPK. W celu szczegółowego omówienia kwestii dziedziczenia należy rozważyć kilka wariantów.

REKLAMA

 1. Podział środków w przypadku śmierci uczestnika PPK pozostającego w związku małżeńskim

REKLAMA

Przepisy ustawy o pracowniczych planach kapitałowych wskazują, jak będzie wyglądał podział środków po śmierci uczestnika PPK pozostającego w związku małżeńskim. W tym przypadku instytucja finansowa dokona wypłaty połowy środków zgromadzonych na rachunku PPK zmarłego uczestnika PPK na rachunek PPK, IKE lub PPE małżonka zmarłego uczestnika PPK. Zrobi to na wniosek małżonka zmarłego uczestnika PPK. Jest także możliwość wypłaty w gotówce środków zgromadzonych na rachunku PPK.

Wypłata/ transfer dotyczy tych  środków, które stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. O tym, czy środki są „wspólne” rozstrzygają przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.  Z reguły, jeśli małżonkowie inaczej nie postanowią co do majątku wspólnego, środki PPK będą stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Polecamy: PPK dla pracownika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jaki sposób obydwa się transfer środków?

Małżonek zamarłego uczestnika PPK powinien dostarczyć następujące dokumenty: odpis aktu zgonu, aktu małżeństwa oraz oświadczenie na piśmie o stosunkach majątkowych, które istniały między nim a zmarłym uczestnikiem PPK. Wypłata dokonywana jest w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wymienionych dokumentów.

 1. Podział  pozostałych środków w przypadku śmierci uczestnika PPK pozostającego w związku małżeńskim lub uczestnika nie pozostającego w związku małżeńskim

REKLAMA

Jeśli uczestnik PPK postawał w związku małżeńskim a środki PPK stanowiły wspólny majątek małżeński, do podziału pomiędzy pozostałe osoby zostanie połowa środków z PPK. Jeśli uczestnik nie pozostawał w związku małżeńskim, uczestnik może rozdysponować wszystkie środki z PPK.

Uczestnik może bowiem wskazać instytucji finansowej imiennie jedną osobę lub więcej osób, które jako osoby uprawnione mogą po jego śmierci otrzymać środki zgromadzone na jego rachunku PPK. Oświadczenie w tym zakresie jest składane w formie pisemnej. Pracownik może w każdym czasie zmienić krąg tych osób. Również uczestnik decyduje o tym, jaki będzie podział tych środków dla poszczególnych osób. W przypadku braku jego dyspozycji, środki zostaną podzielone  częściach w równych .  Dyspozycja uczestnika PPK, oznacza wyłączenie tych środków ze spadku po jego śmierci. Jest to specyficzna regulacja, wykluczająca stosowanie przepisów kodeksu cywilnego dotyczących dziedziczenia.

W jaki sposób obydwa się wypłata środków dla osób uprawnionych?

Podobnie jak w przypadku małżonka zmarłego, możliwa jest wypłata transferowa do PPK, IKE lub PPE tej osoby lub wypłata środków w gotówce. Wypłata/ transfer następuje w terminie 3 miesięcy od złożenia wniosku wraz z odpisem aktu zgonu uczestnika PPK i dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby uprawnionej.

 1. Brak dyspozycji uczestnika PPK

W przypadku braku dyspozycji uczestnika PPK i wskazania osób uprawnionych do otrzymania środków zgromadzonych na rachunku PPK, środki będą podlegały dziedziczeniu na zasadach ogólnych. Jeżeli jest taka wola zmarłego może on w testamencie powołać swoich spadkobierców. W przeciwnym wypadku środki będą podlegać dziedziczeniu ustawowemu przewidzianemu w kodeksie cywilnym.

Wypłata środków (transferowa lub  w gotówce)  dla spadkobierców nastąpi w terminie 3 miesięcy od złożenia odpowiednich dokumentów. Instytucji należy przedłożyć odpis prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, oraz zgodne oświadczenia wszystkich spadkobierców o sposobie podziału środków zgromadzonych przez zmarłego uczestnika PPK lub prawomocny postanowienia sądu o dziale spadku. To jaki dokumenty są wymagane zależy od tego czy nabycie spadku potwierdzi sąd czy  zostanie to dokonane przed notariuszem. W dalszej kolejności  zaś od tego, w jaki sposób spadkobiercy zadecydowali o podziale środków.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2215)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 31 lipca 2024 r. możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie internetowej o oknie transferowym w 2024 r. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera kolejne okno transferowe. W tym okresie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej.

  Dla kogo będzie preferencyjny kredyt mieszkaniowy #naStart – jakie będą ograniczenia? Dopłaty tylko do rat kredytu udzielonego przed 1 stycznia 2028 r.

  Już wkrótce osoby planujące zakup własnego lokum będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego #naStart. Trwają prace legislacyjne nad ustawą o „kredycie mieszkaniowym #naStart”, który zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Kredyt będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. Kto uzyska szansę na pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania?

  1500 zł miesięcznie na dziecko od 1 października 2024 r. Taki jest plan

  9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przewiduje się, że proponowane rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 października 2024 r.

  Dwa nowe przedmioty od roku szkolnego 2024/2025 plus pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Jakie zmiany w ramowych planach nauczania

  Edukacja zdrowotna i obywatelska w szkołach od roku szkolnego 2024/2025. Rezygnacja z HiT. Takie zmiany zapowiada resort edukacji. 

  REKLAMA

  Zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw

   Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej.

  Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

  Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  REKLAMA

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA