reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Wcześniejsza emerytura dla 60-letnich mężczyzn

Wcześniejsza emerytura dla 60-letnich mężczyzn

Mam 38 lat pracy, w tym 2,8 lat nieskładkowych. Od roku 1990 prowadzę działalność gospodarczą z przerwami. Od 1.03.2008 r. jestem zatrudniony na pół etatu w przedsiębiorstwie jako pracownik na okres 7 miesięcy. Mam skończonych 62 lata. Czy w tej sytuacji przysługuje mi wcześniejsza emerytura dla mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat.

Na podstawie nowelizacji przepisów ustawy emerytalnej, która zaczęła obowiązywać od 8 maja 2008 roku na wcześniejszą emeryturę moga przechodzić mężczyźni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 r., po ukończeniu wieku 60 lat i legitymujący się co najmniej 35-letnim okresem składkowym i nieskładkowym - bez konieczności - tak jak to było dotychczas – posiadania całkowitej niezdolności do pracy.

Jednakże, aby otrzymać prawo do wcześniejszej emerytury - oprócz warunków dotyczących wieku i stażu pracy - muszą być spełnione również inne warunki, takie jak:

  • ostatnim tytułem ubezpieczenia przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę musi być ubezpieczenie z tytułu pozostawania stosunku pracy,
  • w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu należy posiadać co najmniej 6 miesięczny okres pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym.

Spełnienia tych dwóch ostatnich warunków, nie wymaga się od mężczyzny który udowodni, że przez cały wymagany na prawo do emerytury okres tj. przez 35 lat był pracownikiem.

Z przekazanych informacji wynika, że pan nie posiada 35-letniego okresu pracy na etacie - jako pracownik. W pana zatem przypadku muszą być spełnione te dwa ostatnie warunki. Warunek pozostawania ostatnio w ubezpieczeniu pracowniczym spełnia pan - ponieważ od 1.03.2008 r. podjął pan pracę na etacie. Natomiast warunek posiadania co najmniej 6 miesięcznego okresu pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym spełni pan z końcem sierpnia 2008 r. i dopiero wówczas może pan ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury. Dodam również, że aby otrzymać prawo do emerytury nie musi pan rezygnować z prowadzenia działalności gospodarczej.

Musi pan jednak pamiętać o tym, żeby pozostawać w stosunku pracy co najmniej w dniu poprzedzającym zgłoszenie wniosku o emeryturę. Oznacza to, że nie może pan rozwiązać stosunku pracy i po upływie np. 2 dni od rozwiązania tego stosunku zgłosić wniosku o emeryturę, gdyż w takim przypadku ostatnio przed zgłoszeniem wniosku nie będzie pan pracownikiem - lecz osobą prowadzącą działalność gospodarczą.

reklama

Czytaj także

Autor:

ekspert z zakresu emerytur i rent

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama