Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić ze zużytym sprzętem RTV i AGD

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski
Zepsute komputery, stare telewizory i radia, niesprawne lodówki często zalegają na strychach czy w piwnicach. Co z nimi zrobić, gdy za wyrzucenie na śmietnik starych urządzeń RTV i AGD grozi grzywna?

Zużyte żarówki energooszczędne, zepsute komputery, stare telewizory i radia, niesprawne lodówki często zalegają na strychach czy w piwnicach. Co z nimi zrobić? Odpowiedź wydaje się prosta - wyrzucić. Ale w praktyce nie jest to takie łatwe. Trzeba je oddać do odpowiednich punktów, które skierują takie elektrośmieci do firm zajmujących się ich recyklingiem.

Prawo chroni środowisko naturalne i dlatego reguluje postępowanie z odpadami, których elementy są szkodliwe dla środowiska i zdrowia człowieka. Jednak w praktyce ludzie nie wiedzą, co zrobić ze starym sprzętem, gdzie go oddać.

Zgodnie z przepisami prawa gminy mają obowiązek informować m.in. na swoich stronach internetowych o punktach zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych, które są na ich terenie. W praktyce niewiele gmin to robi. Gazeta Prawna, dzwoniąc do wydziału ochrony środowiska w jednej z warszawskich gmin, otrzymała informację o lokalizacji zaledwie kilku punktów, które na dodatek znajdowały się daleko od gminy. Na stronie gminy nie było o tym żadnej informacji. Urzędnik prosił, aby jeszcze w wyszukiwarce internetowej sprawdzić, czy dane teleadresowe podanych punktów są aktualne. Pracownicy gminy nawet nie wiedzieli, że raz w tygodniu przy samym urzędzie jedna z organizacji odzysku podstawia kontener na elektroodpady.

Problemem jest też to, że ludzie w ogóle nie wiedzą, że sprzęt, który wyrzucają z domu, jest niebezpieczny i trzeba z nim postępować w odpowiedni sposób. Przedsiębiorcy winią za to przepisy ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która nie wymusza na sprzedawcach detalicznych uwidaczniania w cenie produktu kosztu późniejszego recyklingu danego sprzętu. Ich zdaniem uświadomiłoby to ludziom ich obowiązki związane z odpadami z tych urządzeń.

Ponadto kontrole Inspekcji Handlowej wykazały, że prawie jedna trzecia sprzętu AGD, który głównie pochodzi z Azji, nie zawiera informacji o tym, jak należy postępować z odpadami powstałymi z takich urządzeń. Dotyczy to głównie braku informacji o szkodliwości danego sprzętu dla środowiska czy zdrowia.

Brak świadomości i wiedzy sprawia, że odpady z urządzeń RTV i AGD lądują na śmietnikach, w lasach lub skupach złomu. Takie postępowanie z tymi urządzeniami jest niezgodne z prawem. Jak więc należy postępować z zużytymi urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi.

Gdzie mogę oddać stary sprzęt

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym nie wolno wyrzucać urządzeń RTV i AGD wraz z innymi odpadami. Oznacza to, że za wyrzucenie np. telewizora na śmietnik czy wystawienie lodówki przed blok lub obok kontenera na śmieci grozi kara grzywny od 20 zł do 5 tys. zł. Dlatego istnieje kilka możliwości pozbycia się starych urządzeń. Jedną z ich jest możliwość do skorzystania z prawa do oddania starego urządzenia przy zakupie nowego w sklepie. Jednak należy pamiętać, że kupując telewizor, nie można zostawić starego urządzenia innego typu, jak np. suszarki do włosów.

Drugą z możliwości jest oddanie urządzenia do punktu zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych. Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym można oddać urządzenia bezpłatnie.

Zarówno w przypadku sklepów, jak i punktów zbiórki trzeba jednak samemu zapewnić transport starego urządzenia. Bywa jednak, że część firm zbierających odpady ogłasza, że w danym dniu na określonym terenie będzie zbierać takie odpady. Podobnie postępują nieliczne gminy. Wówczas można wystawić np. starą pralkę przed dom, a specjalny i oznaczony pojazd ją zabierze.

Podstawa prawna

l Art. 36, art. 37 pkt. 2, art. 42 ust. 1 ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. nr 180, poz. 1495 z późn. zm.).

Czy sklep zawsze musi przyjąć stare urządzenie, jeżeli kupuję nowy sprzęt

Dokładnie od 1 lipca 2006 r. klienci sklepów mają prawo do nieodpłatnego oddania zużytego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego w sklepie. Jednak mogą to zrobić tylko wtedy, gdy kupują nowe urządzenie tego samego typu i w tej samej ilości. Czyli kupując np. jeden toster, możemy oddać stary toster. Sklep nie musi przyjąć dwóch tosterów, gdy kupujemy tylko jeden. Kupując takie urządzenie, nie można oddać np. pralki.

Problem może pojawić się w dwóch przypadkach. Pierwszy to brak transportu. Ustawa nie nakłada na sprzedawcę obowiązku zapewnienia transportu takiego urządzenia. Konsument musi więc sam go zorganizować. Niektóre sklepy stosują promocje polegające na dowozie zakupionego urządzenia i wówczas niekiedy odbierają także stary sprzęt. Jednak należy pamiętać, że sprzedawcy nie mają takiego obowiązku.

Innym przypadkiem jest kupowanie sprzętu np. w promocji pod wpływem nagłego impulsu. Zwykle nie mamy przy sobie starego urządzenia. Jeśli przywieziemy starą pralkę po kilku dniach od zakupu nowej, sklep może odmówić jej przyjęcia. Na dodatek ustawa nie precyzuje, czy sprzedawca ma obowiązek odebrania urządzenia w takiej sytuacji. Przepisy nakładają na sprzedających jedynie sam obowiązek nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu w liczbie nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt. Prawo nie daje instrukcji, jak w takiej sytuacji postąpić.

Podstawa prawna

l Art. 42 ust. 1 ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. nr 180, poz. 1495 z późn. zm.).

W jaki sposób znaleźć punkt zbiórki odpadów położony najbliżej domu

Gminy od 1 października 2006 r. mają obowiązek informowania mieszkańców o adresach punktów, w których można oddać odpady elektryczne i elektroniczne. Takie informacje muszą być zamieszczane na stronie internetowej gminy oraz mają być podawane w inny zwyczajowy sposób, np. poprzez informację na tablicach ogłoszeniowych w urzędach.

Jednak nie wszystkie gminy stosują się do tych przepisów. Z pomocą mogą przyjść organizacje odzysku zajmujące się zbieraniem zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Pomocna jest również strona internetowa www.decydujesz.pl, na której można znaleźć wykaz punktów zbiórki w poszczególnych miastach.

Podstawa prawna

l Art. 3 ust. 2 pkt 6a ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2005 r. nr 236, poz. 2008 z późn. zm.)

Czy mogę oddać lodówkę do skupu złomu

Nie wolno oddawać żadnych odpadów powstałych z urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zajmujących się skupowaniem złomu. Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym nie określa takich punktów jako zbierających elektroodpady. Zgodnie z ustawą o odpadach takie punkty zajmują się skupowaniem metali. Tymczasem stare telewizory, lodówki, komputery mają elementy, które zawierają substancje szkodliwe. Należy demontować je w odpowiedni sposób i przy użyciu specjalnych urządzeń w zakładach, które są do tego przystosowane. Skupy złomu nie są do tego w żaden sposób przygotowane.

Podstawa prawna

l Ustawa z 27 kwietnia 2001 roku o odpadach (Dz.U. z 2007 r. nr 39, poz. 251).


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Gospodarka ekoodpadami


ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl


OPINIA

DAMIAN GRABIŃSKI

portal ekologiczny www.decydujesz.pl

Pierwszym krokiem do legalnego pozbycia się starego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest znalezienie w pobliżu własnego domu punktu zbiórki takich odpadów. Nie należy jednak mylić takiego punktu z miejscami, gdzie oddaje się złom. Skup złomu nie zagwarantuje właściwego postępowania z odpadami. Natomiast niektóre substancje, które przedostają się do gleby, mogą nawet powodować bezpłodność.

Najlepszym sposobem na zlokalizowanie punktów zbiórki odpadów elektrycznych są informacje na niektórych serwisach internetowych. Gminy również powinny informować o takich miejscach, ale różnie z tym bywa. Często okazuje się, że punkty zbiórki to zwykłe kontenery. Dużym problemem jednak jest to, że gminy nie włączają się w system zbierania takich odpadów. Są na to pieniądze, ale gminom po prostu się nie chce.

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo i czy warto?
  Mieszkanie bez wkładu własnego jest programem umożliwiającym wzięcie kredytu hipotecznego, jak sama nazwa wskazuje, bez konieczności posiadania wkładu własnego. Jakie są jego zasady? Kto może z niego skorzystać i czy w ogóle warto? A także, na co zwrócić uwagę, jeśli rozważamy kredyt z gwarancją wkładu własnego?
  Ukrywanie pedofilii karalne, nawet jeśli nabyto wiedzę o przestępstwie przed lipcem 2017 r. – wyrok SN
  Ukrywanie pedofilii i niezgłoszenie jej do organów ścigania podlega karze. Również wtedy, gdy osoba dowiedziała się o takim czynie pedofilskim przed lipcem 2017 r., czyli terminem zaktualizowania obowiązku denuncjacji - wynika z piątkowej uchwały Sądu Najwyższego.
  Sołtys
  Sołtys jest jednym z organów w sołectwie. Kto wybiera sołtysa? Jakie przepisy regulują kwestie tworzenia sołectw?
  Większe kary za zaśmiecanie. 5 tys. zł. mandatu za zaśmiecanie pól, łąk i lasów
  W lipcu Sejm będzie głosował nad zmianami w przepisach kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń za umyślne przestępstwa przeciwko środowisku; zero tolerancji dla tych, którzy niszczą środowisko - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w Studiu PAP w piątek.
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja wprowadza pierwszy pakiet rozwiązań systemowych, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy zaadaptować się w Polsce.
  Skargi nadzwyczajne RPO dotyczące kredytów frankowych oddalone
  Sąd Najwyższy oddalił skargi nadzwyczajne Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące kredytów frankowych. Sądy uwzględniły konsumencki status strony powodowej i weryfikowały umowy kredytu pod kątem obecności w nich klauzul abuzywnych.
  Zakaz przebywania w strefie przy granicy z Białorusią przestaje obowiązywać
  Po 10 miesiącach przestaje obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. lubelskim i w woj. podlaskim przylegających do granicy z Białorusią. Wstęp jest zabroniony tylko w pasie o szerokości 200 metrów wzdłuż podlaskiego odcinka granicy.
  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny a pozycja konsumentów
  Pozycja prawna i ekonomiczna konsumentów w sporach z deweloperami została wzmocniona, dzięki uruchomieniu Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - oceniają: prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Małgorzata Ślepowrońska oraz szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny.
  Inwentaryzacja
  Inwentaryzacja to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości. Ustawa o rachunkowości określa zasady, metody i terminy inwentaryzacji ale nie wskazuje jej legalnej definicji. W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, w ślad za piśmiennictwem z zakresu rachunkowości można przyjąć, że inwentaryzacja to zespół działań podejmowanych w celu ustalenia rzeczywistego stanu aktywów i pasywów danej jednostki (tj. podmiotu stosującego przepisy ustawy o rachunkowości) na określony dzień (co do zasady na ostatni dzień roku obrotowego).
  Rok obrotowy
  Rok obrotowy, to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości.
  Błędy medyczne - odpowiedzialność karna pozostaje
  Resort zdrowia ustąpił Ministerstwu Sprawiedliwości w sprawie błędów medycznych – dowiedział się DGP. Będzie możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary zamiast zniesienia odpowiedzialności.
  Podlaskie: Od 1 lipca zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od granicy z Białorusią
  Od 1 lipca do 15 września będzie obowiązywać w Podlaskiem zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy polsko-białoruskiej. SG apeluje o odpowiedzialne zachowanie i stosowanie się do poleceń służb. Za złamanie zakazu grozi mandat.
  Nie będzie podwyżki 500+
  Podwyżka świadczenia 500+ była tematem rozważeń w ostatnich tygodniach. Przedstawiciele Rządu nie zajmowali jednak ostatecznego stanowiska w tej kwestii. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zabrała w końcu głos i zaprzeczyła, aby miłałoby ono zwiększone w tym, bądź przyszłym roku.
  Jak nie wydać fortuny podczas urlopu?
  Jak podejść do planowania wczasów, aby nie okazały się one „zabójcze” dla naszego budżetu? Oto wakacyjny poradnik Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).
  Ziobro: przedstawimy projekt cofający likwidację polskiego górnictwa
  Przedstawimy projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski, który będzie miał na celu odwrócenie decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa - poinformował w środę lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
  Zawarto porozumienie z kontrolerami ruchu lotniczego
  Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i PAŻP poinformowali o porozumieniu między agencją a kontrolerami ruchu lotniczego. "Nie grozi nam paraliż polskiego nieba. Wszystkie operacje lotnicze będą miały zapewnioną obstawę ze strony kontrolerów ruchu lotniczego" - zapewnił szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala.
  Kto otrzyma czternastą emeryturę i rentę w 2022 r.?
  Prezydent 27 czerwca podpisał ustawę z dnia 26 maja 2022 r. o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Kto otrzyma czternastkę i w jakiej wysokości?
  Wakacje kredytowe 2022 coraz bliżej przyjęcia – w środę zajmie się nimi Senat
  Wakacje kredytowe, będące przedmiotem zainteresowania wielu Polaków, trafią w środę pod obrady Senatu. Jaki będzie kolejny etap zmierzający do ich przyjęcia?
  Dobry start 2022/2023 w pytaniach i odpowiedziach
  Kto może złożyć wniosek o świadczenie dobry start? Kiedy otrzymam wsparcie? Czy od świadczenia dobry start jest odprowadzany podatek? Prezentujemy pytania i odpowiedzi przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Klauzule waloryzacyjne do umów - rząd pracuje nad warunkami renegocjacji zamówień publicznych
  Klauzule waloryzacyjne do umów mają umożliwić przedsiębiorcom waloryzację zamówień publicznych. Chodzi m.in. o wzrost cen materiałów i surowców.
  Ugoda kredytobiorcy (frankowicza) z bankiem - opłacalność
  Liczni kredytobiorcy, którzy mają tzw. kredyt frankowy, kredyt odnoszony do euro czy dolara amerykańskiego - obawiają się postępowania sądowego przeciwko bankowi. W związku z tym liczą na propozycje ugodowe ze strony banków. Czy słuszne są te obawy i czy warto zawierać ugodę z bankiem w sprawie kredytu frankowego?
  Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód
  Oskarżenia o molestowanie seksualne małoletnich dzieci są oskarżeniami o ogromnym ciężarze gatunkowym, które mają bezpośredni wpływ na toczące się postępowanie rozwodowe i podejmowane w nim decyzje procesowe.
  Kiedy składać wniosek o "Dobry Start” w 2022 r.?
  Wnioski o "Dobry Start" na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od piątku 1 lipca 2022 r. Świadczenie przyznaje ZUS.
  Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?
  Coraz częściej pojawiają się informacje, że w polskim systemie prawnym dojdzie do zmian dotyczących uproszczania alimentów, w tym wprowadzenia instytucji tzw. alimentów natychmiastowych.
  Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2022 r.
  Od 1 lipca 2022 r. rodzic będzie mógł złożyć wniosek o "Dobry start". Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, iż każdego roku z programu korzysta ok. 4,4 mln dzieci.