REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić ze zużytym sprzętem RTV i AGD

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

REKLAMA

Zepsute komputery, stare telewizory i radia, niesprawne lodówki często zalegają na strychach czy w piwnicach. Co z nimi zrobić, gdy za wyrzucenie na śmietnik starych urządzeń RTV i AGD grozi grzywna?

Zużyte żarówki energooszczędne, zepsute komputery, stare telewizory i radia, niesprawne lodówki często zalegają na strychach czy w piwnicach. Co z nimi zrobić? Odpowiedź wydaje się prosta - wyrzucić. Ale w praktyce nie jest to takie łatwe. Trzeba je oddać do odpowiednich punktów, które skierują takie elektrośmieci do firm zajmujących się ich recyklingiem.

Prawo chroni środowisko naturalne i dlatego reguluje postępowanie z odpadami, których elementy są szkodliwe dla środowiska i zdrowia człowieka. Jednak w praktyce ludzie nie wiedzą, co zrobić ze starym sprzętem, gdzie go oddać.

Zgodnie z przepisami prawa gminy mają obowiązek informować m.in. na swoich stronach internetowych o punktach zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych, które są na ich terenie. W praktyce niewiele gmin to robi. Gazeta Prawna, dzwoniąc do wydziału ochrony środowiska w jednej z warszawskich gmin, otrzymała informację o lokalizacji zaledwie kilku punktów, które na dodatek znajdowały się daleko od gminy. Na stronie gminy nie było o tym żadnej informacji. Urzędnik prosił, aby jeszcze w wyszukiwarce internetowej sprawdzić, czy dane teleadresowe podanych punktów są aktualne. Pracownicy gminy nawet nie wiedzieli, że raz w tygodniu przy samym urzędzie jedna z organizacji odzysku podstawia kontener na elektroodpady.

Problemem jest też to, że ludzie w ogóle nie wiedzą, że sprzęt, który wyrzucają z domu, jest niebezpieczny i trzeba z nim postępować w odpowiedni sposób. Przedsiębiorcy winią za to przepisy ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która nie wymusza na sprzedawcach detalicznych uwidaczniania w cenie produktu kosztu późniejszego recyklingu danego sprzętu. Ich zdaniem uświadomiłoby to ludziom ich obowiązki związane z odpadami z tych urządzeń.

Ponadto kontrole Inspekcji Handlowej wykazały, że prawie jedna trzecia sprzętu AGD, który głównie pochodzi z Azji, nie zawiera informacji o tym, jak należy postępować z odpadami powstałymi z takich urządzeń. Dotyczy to głównie braku informacji o szkodliwości danego sprzętu dla środowiska czy zdrowia.

Brak świadomości i wiedzy sprawia, że odpady z urządzeń RTV i AGD lądują na śmietnikach, w lasach lub skupach złomu. Takie postępowanie z tymi urządzeniami jest niezgodne z prawem. Jak więc należy postępować z zużytymi urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi.

Gdzie mogę oddać stary sprzęt

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym nie wolno wyrzucać urządzeń RTV i AGD wraz z innymi odpadami. Oznacza to, że za wyrzucenie np. telewizora na śmietnik czy wystawienie lodówki przed blok lub obok kontenera na śmieci grozi kara grzywny od 20 zł do 5 tys. zł. Dlatego istnieje kilka możliwości pozbycia się starych urządzeń. Jedną z ich jest możliwość do skorzystania z prawa do oddania starego urządzenia przy zakupie nowego w sklepie. Jednak należy pamiętać, że kupując telewizor, nie można zostawić starego urządzenia innego typu, jak np. suszarki do włosów.

Drugą z możliwości jest oddanie urządzenia do punktu zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych. Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym można oddać urządzenia bezpłatnie.

Zarówno w przypadku sklepów, jak i punktów zbiórki trzeba jednak samemu zapewnić transport starego urządzenia. Bywa jednak, że część firm zbierających odpady ogłasza, że w danym dniu na określonym terenie będzie zbierać takie odpady. Podobnie postępują nieliczne gminy. Wówczas można wystawić np. starą pralkę przed dom, a specjalny i oznaczony pojazd ją zabierze.

Podstawa prawna

l Art. 36, art. 37 pkt. 2, art. 42 ust. 1 ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. nr 180, poz. 1495 z późn. zm.).

Czy sklep zawsze musi przyjąć stare urządzenie, jeżeli kupuję nowy sprzęt

Dokładnie od 1 lipca 2006 r. klienci sklepów mają prawo do nieodpłatnego oddania zużytego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego w sklepie. Jednak mogą to zrobić tylko wtedy, gdy kupują nowe urządzenie tego samego typu i w tej samej ilości. Czyli kupując np. jeden toster, możemy oddać stary toster. Sklep nie musi przyjąć dwóch tosterów, gdy kupujemy tylko jeden. Kupując takie urządzenie, nie można oddać np. pralki.

Problem może pojawić się w dwóch przypadkach. Pierwszy to brak transportu. Ustawa nie nakłada na sprzedawcę obowiązku zapewnienia transportu takiego urządzenia. Konsument musi więc sam go zorganizować. Niektóre sklepy stosują promocje polegające na dowozie zakupionego urządzenia i wówczas niekiedy odbierają także stary sprzęt. Jednak należy pamiętać, że sprzedawcy nie mają takiego obowiązku.

Innym przypadkiem jest kupowanie sprzętu np. w promocji pod wpływem nagłego impulsu. Zwykle nie mamy przy sobie starego urządzenia. Jeśli przywieziemy starą pralkę po kilku dniach od zakupu nowej, sklep może odmówić jej przyjęcia. Na dodatek ustawa nie precyzuje, czy sprzedawca ma obowiązek odebrania urządzenia w takiej sytuacji. Przepisy nakładają na sprzedających jedynie sam obowiązek nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu w liczbie nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt. Prawo nie daje instrukcji, jak w takiej sytuacji postąpić.

Podstawa prawna

l Art. 42 ust. 1 ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. nr 180, poz. 1495 z późn. zm.).

W jaki sposób znaleźć punkt zbiórki odpadów położony najbliżej domu

Gminy od 1 października 2006 r. mają obowiązek informowania mieszkańców o adresach punktów, w których można oddać odpady elektryczne i elektroniczne. Takie informacje muszą być zamieszczane na stronie internetowej gminy oraz mają być podawane w inny zwyczajowy sposób, np. poprzez informację na tablicach ogłoszeniowych w urzędach.

Jednak nie wszystkie gminy stosują się do tych przepisów. Z pomocą mogą przyjść organizacje odzysku zajmujące się zbieraniem zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Pomocna jest również strona internetowa www.decydujesz.pl, na której można znaleźć wykaz punktów zbiórki w poszczególnych miastach.

Podstawa prawna

l Art. 3 ust. 2 pkt 6a ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2005 r. nr 236, poz. 2008 z późn. zm.)

Czy mogę oddać lodówkę do skupu złomu

Nie wolno oddawać żadnych odpadów powstałych z urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zajmujących się skupowaniem złomu. Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym nie określa takich punktów jako zbierających elektroodpady. Zgodnie z ustawą o odpadach takie punkty zajmują się skupowaniem metali. Tymczasem stare telewizory, lodówki, komputery mają elementy, które zawierają substancje szkodliwe. Należy demontować je w odpowiedni sposób i przy użyciu specjalnych urządzeń w zakładach, które są do tego przystosowane. Skupy złomu nie są do tego w żaden sposób przygotowane.

Podstawa prawna

l Ustawa z 27 kwietnia 2001 roku o odpadach (Dz.U. z 2007 r. nr 39, poz. 251).


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Gospodarka ekoodpadami


ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl


OPINIA

DAMIAN GRABIŃSKI

portal ekologiczny www.decydujesz.pl

Pierwszym krokiem do legalnego pozbycia się starego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest znalezienie w pobliżu własnego domu punktu zbiórki takich odpadów. Nie należy jednak mylić takiego punktu z miejscami, gdzie oddaje się złom. Skup złomu nie zagwarantuje właściwego postępowania z odpadami. Natomiast niektóre substancje, które przedostają się do gleby, mogą nawet powodować bezpłodność.

Najlepszym sposobem na zlokalizowanie punktów zbiórki odpadów elektrycznych są informacje na niektórych serwisach internetowych. Gminy również powinny informować o takich miejscach, ale różnie z tym bywa. Często okazuje się, że punkty zbiórki to zwykłe kontenery. Dużym problemem jednak jest to, że gminy nie włączają się w system zbierania takich odpadów. Są na to pieniądze, ale gminom po prostu się nie chce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

Jaka ochrona przysługuje sygnaliście

Okazuje się, że ochrona sygnalistów jest bardzo szeroka, wręcz niedookreślona, ponieważ przepis zawiera katalog otwarty. W szczególności sygnaliście przysługuje ochrona stosunku pracy, ochrona przed mobbingiem, dyskryminacją, zmianą warunków pracy i płacy.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

REKLAMA

ZUS: Nowe możliwości dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób może skorzystać z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

REKLAMA

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

REKLAMA