REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie urzędy pomogą nam za granicą?

Marta Wrzosek
W razie problemów w czasie zagranicznych wakacji, pomocy może udzielić nam konsul lub ambasador.
W razie problemów w czasie zagranicznych wakacji, pomocy może udzielić nam konsul lub ambasador.

REKLAMA

REKLAMA

Zanim wyjedziemy na wakacje za granicą, warto dowiedzieć się, gdzie, w razie pewnych zdarzeń, szukać pomocy. Przede wszystkim należy więc pamiętać, że poza ambasadą czy konsulatem polskim, możemy zgłosić się do placówek innych państw członkowskich UE, z racji, iż jesteśmy obywatelami Unii.

Co wziąć ze sobą?

REKLAMA

Pakując walizkę, warto pamiętać o wszystkich niezbędnych w danym kraju dokumentach. Weźmy więc ze sobą dowód osobisty, paszport (sprawdźmy jego ważność!) oraz dowód wykupienia ubezpieczenia. Nie zapomnijmy również o odpowiedniej sumie pieniędzy, w tym także takiej „na wszelki wypadek”.

Gdy ktoś na okradnie…

Jeżeli na zagranicznej wycieczce ktoś na okradnie, w pierwszej kolejności musimy zawiadomić miejscową policję, a później powinniśmy zgłosić się do polskiej placówki dyplomatycznej lub konsularnej.

Jest to o tyle istotne, że konsul (ambasador) pomoże nam skontaktować się z rodziną czy przyjaciółmi w Polsce, którzy będą mogli przesłać nam pieniądze. Jeżeli jednak okazałoby się to niemożliwe, konsul może wypłacić poszkodowanemu określoną sumę pieniędzy, którą krewni wpłacą na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych (należy jednak podkreślić, iż dzieje się tak tylko w uzasadnionych przypadkach). Gdy sytuacja jest naprawdę szczególna, konsul może sam udzielić wsparcia finansowego, niezbędnego na powrót do Polski najtańszym środkiem transportu. Oczywiście jest to pożyczka zwrotna – jesteśmy zobowiązani zwrócić pożyczone pieniądze zaraz po powrocie do Polski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Konsument - turystyka

Gdy zachorujemy…

Jeżeli na wakacyjnym wyjeździe dopadnie nas choroba, nie możemy liczyć na pomoc ze strony konsulatu czy ambasady. W tym przypadku niezbędne okaże się wykupione jeszcze w Polsce ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków i zwrotu kosztów leczenia.

Podróżując po krajach Unii Europejskiej, przydatna może okazać się EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wydawana jest nieodpłatnie osobom ubezpieczonym w NFZ.

Gdy zgubimy dokumenty…

Zgubiłeś paszport lub dowód osobisty? I w tym przypadku, bezcenna może okazać się pomoc ze strony służb dyplomatycznych. W takiej sytuacji konsul lub ambasador wydadzą nam tymczasowy paszport, który umożliwi nam powrót do kraju.

Gdy zostaliśmy aresztowani…

Jeżeli zdarzy się tak, że zostaniemy aresztowani lub pozbawienia wolności, powinniśmy żądać kontaktu z konsulatem.

Zobacz również: Sprawy karne

Na naszą prośbę konsul zawiadomi naszych krewnych, pomoże uzyskać informacje o powodach zatrzymania i o tym, jaka kara nam grozi. Generalnie zajmie się wszystkim tym, co przybliży nam naszą sytuację i ułatwi opuszczenie aresztu (więzienia). W trudniejszych sprawach poleci nam również listę adwokata, który służyć nam będzie pomocą prawną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Rząd przyjął stanowisko ws. renty wdowiej. Jest zielone światło

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

MFiPR krytykuje kredyt naStart: będzie wzrost cen mieszkań i ich dostępność się nie zwiększy

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. Zastrzeżenia MFiPR przedstawiono w piśmie z 22 lipca br skierowanym do Stałego Komitetu Rady Ministrów.

REKLAMA

GUS podał dane o bezrobociu. Jest na rekordowo niskim poziomie

Bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie. Tak wynika z danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca 2024 roku. Okazuje się, że rynek pracy jest silny.

250 zł na dobę dla uczestnika wycieczki. 752 nowe wnioski już zostały złożone. Ze środków pozyskanych z programu można sfinansować m.in.: koszty przejazdu, bilety wstępu, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie

W poniedziałek, 22 lipca rozpoczął się dodatkowy nabór do nowego programu dofinansowania wycieczek szkolnych "Podróże z klasą". Resort edukacji poinformował, że dodatkowe środki rozeszły się w ciągu czterech minut. 

REKLAMA