| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Jakie urzędy pomogą nam za granicą?

Jakie urzędy pomogą nam za granicą?

Zanim wyjedziemy na wakacje za granicą, warto dowiedzieć się, gdzie, w razie pewnych zdarzeń, szukać pomocy. Przede wszystkim należy więc pamiętać, że poza ambasadą czy konsulatem polskim, możemy zgłosić się do placówek innych państw członkowskich UE, z racji, iż jesteśmy obywatelami Unii.

Pakując walizkę, warto pamiętać o wszystkich niezbędnych w danym kraju dokumentach. Weźmy więc ze sobą dowód osobisty, paszport (sprawdźmy jego ważność!) oraz dowód wykupienia ubezpieczenia. Nie zapomnijmy również o odpowiedniej sumie pieniędzy, w tym także takiej „na wszelki wypadek”.

Jeżeli na zagranicznej wycieczce ktoś na okradnie, w pierwszej kolejności musimy zawiadomić miejscową policję, a później powinniśmy zgłosić się do polskiej placówki dyplomatycznej lub konsularnej.

Jest to o tyle istotne, że konsul (ambasador) pomoże nam skontaktować się z rodziną czy przyjaciółmi w Polsce, którzy będą mogli przesłać nam pieniądze. Jeżeli jednak okazałoby się to niemożliwe, konsul może wypłacić poszkodowanemu określoną sumę pieniędzy, którą krewni wpłacą na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych (należy jednak podkreślić, iż dzieje się tak tylko w uzasadnionych przypadkach). Gdy sytuacja jest naprawdę szczególna, konsul może sam udzielić wsparcia finansowego, niezbędnego na powrót do Polski najtańszym środkiem transportu. Oczywiście jest to pożyczka zwrotna – jesteśmy zobowiązani zwrócić pożyczone pieniądze zaraz po powrocie do Polski.

Zobacz również: Konsument - turystyka

Jeżeli na wakacyjnym wyjeździe dopadnie nas choroba, nie możemy liczyć na pomoc ze strony konsulatu czy ambasady. W tym przypadku niezbędne okaże się wykupione jeszcze w Polsce ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków i zwrotu kosztów leczenia.

Podróżując po krajach Unii Europejskiej, przydatna może okazać się EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wydawana jest nieodpłatnie osobom ubezpieczonym w NFZ.

Zgubiłeś paszport lub dowód osobisty? I w tym przypadku, bezcenna może okazać się pomoc ze strony służb dyplomatycznych. W takiej sytuacji konsul lub ambasador wydadzą nam tymczasowy paszport, który umożliwi nam powrót do kraju.

Jeżeli zdarzy się tak, że zostaniemy aresztowani lub pozbawienia wolności, powinniśmy żądać kontaktu z konsulatem.

Zobacz również: Sprawy karne

Na naszą prośbę konsul zawiadomi naszych krewnych, pomoże uzyskać informacje o powodach zatrzymania i o tym, jaka kara nam grozi. Generalnie zajmie się wszystkim tym, co przybliży nam naszą sytuację i ułatwi opuszczenie aresztu (więzienia). W trudniejszych sprawach poleci nam również listę adwokata, który służyć nam będzie pomocą prawną.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »