| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Kiedy prokura wygasa?

Kiedy prokura wygasa?

Prokura może zostać udzielona wyłącznie przez przedsiębiorcę i tylko osobie fizycznej o pełnej zdolności do czynności prawnych. Kodeks cywilny przewiduje kilka sytuacji, w których prokura wygasa. Kiedy tak się dzieje?

Prokura to swoisty rodzaj pełnomocnictwa, które może zostać udzielone wyłącznie przez przedsiębiorcę, który podlega obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. 

Prokurentem może być jedynie osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych.

W odróżnieniu od pełnomocnictwa prokura obejmuje dużo szerszy zakres kompetencji przysługujący prokurentowi. Może on bowiem dokonywać wszelkich czynności związanych z reprezentowaniem przedsiębiorcy, poza:

1. zbyciem przedsiębiorstwa;

2. oddaniem przedsiębiorstwa do czasowego korzystania;

3. zbywaniem i obciążaniem nieruchomości.

Zobacz również: Co to jest prokura?

Dla dokonania wyżej wskazanych czynności niezbędne będzie dodatkowe pełnomocnictwo, udzielone w odpowiedniej formie (takiej jaka przewidziana jest dla dokonania określonej czynności).

Przedsiębiorca może udzielić prokury kilku prokurentom łącznie lub oddzielnie. Prokura oddzielna powoduje, że każdy prokurent może działać samodzielnie, natomiast łączna – że muszą współdziałać przy dokonywaniu czynności (sposób i zakres ich współdziałania określony zostanie w umowie).

Po pierwsze, prokura może zostać w każdej chwili, i to bez podania uzasadnienia, odwołana. Tego uprawnienia nie można wyłączyć w żadnej umowie, a nawet jeśli takie zastrzeżenie by się pojawiło, byłoby nieważne. 

Kolejną przyczyną wygaśnięcia prokury jest zaprzestanie działalności przedsiębiorcy. W tym katalogu możemy wyróżnić takie zdarzenia jak: wykreślenie przedsiębiorcy z rejestru, ogłoszenie upadłości, otwarcie likwidacji czy przekształcenie przedsiębiorcy (dotyczy to zgłasza spółek prawa handlowego).

Prokura wygasa również wraz ze śmiercią prokurenta. Ta norma, podobnie jak możliwość odwołania prokury w każdym czasie jest bezwzględnie wiążąca, czyli nie może zostać uchylona na mocy umowy między przedsiębiorcą a prokurentem.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Co ważne, śmierć przedsiębiorcy albo utrata przez niego zdolności do czynności prawnych nie powoduje wygaśnięcia prokury.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »