REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto może być prokurentem?

Marta Wrzosek
Prokurentem może być wyłącznie osoba fizyczna, mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
Prokurentem może być wyłącznie osoba fizyczna, mająca pełną zdolność do czynności prawnych.

REKLAMA

REKLAMA

Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa, który może zostać udzielony wyłącznie przez przedsiębiorcę. Czy prokurentem może zostać zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna? Czy przedsiębiorca może udzielić prokury tylko jednemu prokurentowi?

Czym jest prokura?

REKLAMA

Prokura to rodzaj pełnomocnictwa, które może zostać udzielone tylko przez przedsiębiorcę, który podlega obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. 

Prokury udziela się poprzez jednostronną czynność prawną. Czynność ta wymaga zachowania formy pisemnej, gdyż w innym razie będzie ona po prostu nieważna.

W odróżnieniu od pełnomocnictwa prokura obejmuje dużo szerszy zakres czynności, do których upoważniony jest prokurent. Do kompetencji prokurenta należą bowiem wszelkie czynności związane z reprezentacją przedsiębiorcy, poza:

1. zbyciem przedsiębiorstwa,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. oddaniem przedsiębiorstwa do czasowego korzystania;

3. zbywaniem i obciążaniem nieruchomości.

Zobacz również: Co to jest prokura?

Prokurent może zostać umocowany do dokonywania tego typu czynności, ale wyłącznie na podstawie pełnomocnictwa udzielonego do poszczególnych czynności z zachowaniem szczególnej dla nich formy (np. w formie aktu notarialnego dla zbycia nieruchomości).

Kto może zostać prokurentem?

Instytucja prokury nakłada szczególne wymagania nie tylko na osobę udzielającą prokury, ale również na osobę prokurenta.

REKLAMA

Prokurentem może być wyłącznie osoba fizyczna, mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to więc, że prokurentem nie może być osoba prawna. Takie ograniczenie wynika przede wszystkim z szerokiego zakresu kompetencji prokurenta oraz szczególnego zaufania, jakim przedsiębiorca powinien darzyć prokurenta (organy osoby prawnej nie są stałe, ich zmiana mogłaby powodować niekorzystne konsekwencje dla przedsiębiorcy).

Z tych powodów nie jest również możliwe przeniesienie prokury na inne osoby przez prokurenta. Nie zmienia to jednak faktu, że przedsiębiorca może udzielić prokury kilku prokurentom (łącznie lub oddzielnie). Jeżeli przedsiębiorca ustanowi kliku prokurentów i zobowiąże ich do działania oddzielnie, wówczas każdy z nich może podejmować różnego rodzaju czynności samodzielnie. Jeśli jednak prokurentom zostanie udzielona prokura łączna, wówczas niezbędne będzie ich współdziałanie w danej sprawie.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA