reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Kto może być prokurentem?

Kto może być prokurentem?

Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa, który może zostać udzielony wyłącznie przez przedsiębiorcę. Czy prokurentem może zostać zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna? Czy przedsiębiorca może udzielić prokury tylko jednemu prokurentowi?

Prokura to rodzaj pełnomocnictwa, które może zostać udzielone tylko przez przedsiębiorcę, który podlega obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. 

Prokury udziela się poprzez jednostronną czynność prawną. Czynność ta wymaga zachowania formy pisemnej, gdyż w innym razie będzie ona po prostu nieważna.

W odróżnieniu od pełnomocnictwa prokura obejmuje dużo szerszy zakres czynności, do których upoważniony jest prokurent. Do kompetencji prokurenta należą bowiem wszelkie czynności związane z reprezentacją przedsiębiorcy, poza:

1. zbyciem przedsiębiorstwa,

2. oddaniem przedsiębiorstwa do czasowego korzystania;

3. zbywaniem i obciążaniem nieruchomości.

Zobacz również: Co to jest prokura?

Prokurent może zostać umocowany do dokonywania tego typu czynności, ale wyłącznie na podstawie pełnomocnictwa udzielonego do poszczególnych czynności z zachowaniem szczególnej dla nich formy (np. w formie aktu notarialnego dla zbycia nieruchomości).

Instytucja prokury nakłada szczególne wymagania nie tylko na osobę udzielającą prokury, ale również na osobę prokurenta.

Prokurentem może być wyłącznie osoba fizyczna, mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to więc, że prokurentem nie może być osoba prawna. Takie ograniczenie wynika przede wszystkim z szerokiego zakresu kompetencji prokurenta oraz szczególnego zaufania, jakim przedsiębiorca powinien darzyć prokurenta (organy osoby prawnej nie są stałe, ich zmiana mogłaby powodować niekorzystne konsekwencje dla przedsiębiorcy).

Z tych powodów nie jest również możliwe przeniesienie prokury na inne osoby przez prokurenta. Nie zmienia to jednak faktu, że przedsiębiorca może udzielić prokury kilku prokurentom (łącznie lub oddzielnie). Jeżeli przedsiębiorca ustanowi kliku prokurentów i zobowiąże ich do działania oddzielnie, wówczas każdy z nich może podejmować różnego rodzaju czynności samodzielnie. Jeśli jednak prokurentom zostanie udzielona prokura łączna, wówczas niezbędne będzie ich współdziałanie w danej sprawie.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prokurentem może być wyłącznie osoba fizyczna, mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
Prokurentem może być wyłącznie osoba fizyczna, mająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama