Kategorie

Koszty przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Marek Magdziarz
KPRF Law Office
Nowy wymiar obsługi prawnej
Przekształcenie przedsiębiorcy - ile to kosztuje?/ Fot. Fotolia
Przekształcenie przedsiębiorcy, prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, w spółkę prawa handlowego, jaką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jest dla wielu przedsiębiorców naturalnym krokiem, podejmowanym na pewnym etapie rozwoju ich biznesu. Postępowanie takie ma szereg zalet, jakkolwiek nie jest pozbawione wad. W toku podejmowania decyzji o ewentualnym przekształceniu istotnym aspektem mogą okazać się bowiem koszty, które przedsiębiorca będzie musiał ponieść w związku z takim procesem.

Proces przekształcenia składa się z kilku głównych etapów. Każdy z nich generuje koszty. Zainicjowanie takiego postępowania będzie wiązało się po pierwsze z koniecznością ustalenia wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy (takie czynności można powierzyć księgowemu lub rewidentowi) – należy w związku z tym zakładać koszt rzędu od ok. 1.000 zł netto. W praktyce jest to kwota minimalna, a jej ostateczna wysokość będzie różna w zależności przede wszystkim od wielkości wycenianego majątku i rodzaju jego składników.

Po drugie, elementem niezbędnym do przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest plan przekształcenia, który zgodnie z art. 5846 kodeksu spółek handlowych musi mieć formę aktu notarialnego. Maksymalna taksa notarialna za sporządzenie takiego aktu wynosi 200 złotych netto.

Polecamy : Poradnik Gazety Prawnej 9/18 Firma w spadku – zarząd sukcesyjny

Reklama

Po trzecie, plan przekształcenia musi zostać zbadany przez biegłego rewidenta, którego na wniosek przedsiębiorcy wyznacza sąd rejestrowy. Koszt takiego wniosku to 300 złotych. Kolejnym związanym z tym etapem kosztem jest wynagrodzenie biegłego rewidenta. Zwykle koszt takiej opinii wynosi od 1.500 złotych do nawet kilku – kilkunastu tysięcy złotych w przypadku bardzo dużych przedsiębiorstw.

Po czwarte, elementem koniecznym do przekształcenia jest oświadczenie przedsiębiorcy o przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – ono również wymaga formy aktu notarialnego. Maksymalna taksa notarialna za sporządzenie takiego oświadczenia wynosi 200 złotych netto.

Po piąte, do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością konieczne jest także zawarcie umowy spółki – musi ona mieć formę aktu notarialnego, wobec czego należy liczyć się z taksą notarialną. Będzie ona zależna od kilku czynników. W przypadku niewielkich przedsiębiorstw (o relatywnie niskim kapitale zakładowym) będzie to koszt około 300 – 500 złotych netto. Notariusz pobierze również podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 0,5 % łącznej wysokości kapitału zakładowego (który musi wynosić co najmniej 5.000 złotych).

Reklama

Po szóste wreszcie, ostatnim etapem procedury przekształcenia jest złożenie wniosku o rejestrację spółki w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Wniosek taki podlega opłacie w wysokości 500 złotych oraz 100 złotych tytułem opłaty za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Ostateczny całkowity koszt przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie wypadkową kilku czynników. Podstawowym z nich jest skala prowadzonej dotychczas działalności – wielkość przedsiębiorstwa, od niej bowiem zależy koszt opinii biegłego rewidenta, który zazwyczaj jest największą z opłat. Kolejnym czynnikiem jest wysokość kapitału zakładowego docelowej spółki, która będzie warunkowała wysokość wynagrodzenia notariusza, jak również podatek od czynności cywilnoprawnych. Niezależnie jednak od powyższych zmiennych łączny koszt przekształcenia to w przybliżeniu co najmniej cztery tysiące złotych.

Nie należy również zapominać o innych kosztach. Sprawny i skuteczny proces przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w przypadku niektórych przedsiębiorców będzie wiązał się z kosztami obsługi prawnej. Wielu przedsiębiorców, chcąc uniknąć trudności związanych z przygotowaniem potrzebnych dokumentów, rejestracją spółki w KRS czy wreszcie koordynacją całego procesu, będzie korzystała z pomocy kancelarii prawnej. Koszt takiej pomocy jest uzależniony od wielu czynników i w każdym przypadku podlega indywidualnym ustaleniom stron.

Polecamy serwis: Działalność gospodarcza

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Skutki doręczenia aktu inwestorowi posiadającemu pełnomocnika

  Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

  Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

  Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.

  Kapitał rodzicielski - od kiedy?

  Ustawa w sprawie kapitału rodzicielskiego ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. O szczegółach mówiła minister rodziny Marlena Maląg.

  Wniosek o dowód osobisty online jeszcze tylko przez 50 dni

  To ostatnie 50 dni na złożenie wniosku o nowy dowód osobisty przez internet. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o ważnych zmianach, które wejdą w życie w sierpniu.

  Postępowanie egzekucyjne w administracji 2021 - zmiany od lipca

  Nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, która wejdzie w życie 1 lipca 2021 r. choć obejmuje zaledwie kilka artykułów, to bez wątpienia ma znamiona rewolucyjne.

  Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi

  15 czerwca 2021 r. przypada Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi. Przemoc jest problemem, który dotyka seniorów na całym świecie.

  Kara pozbawienia wolności nie tylko w zakładzie karnym

  Osoby, które zostały skazane na karę pozbawienia wolności, mają do wyboru dwie instytucje prawne, które dają im możliwość odbycia tej kary poza zakładem karnym.

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.