reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Zmiana prawa spółdzielczego

Zmiana prawa spółdzielczego

Związki rewizyjne przygotowały projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Jest on próbą usystematyzowania obowiązujących przepisów. Zakłada m.in., że członkowie spółdzielni mogą swobodnie decydować jaki tytuł prawny do lokalu chcą posiadać. Niestety posłowie odrzucili go już w pierwszym czytaniu.

Przyczyny zmian

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2000 r. w wyniku licznych nowelizacji i interwencji Trybunału Konstytucyjnego stała się skomplikowana i nieczytelna. W związku z tym związki rewizyjne przygotowały własny projekt ustawy o działalności spółdzielni mieszkaniowych.

Obowiązujące przepisy narzucają spółdzielniom zróżnicowane warunki finansowe przekształcania praw lokatorskich na własnościowe oraz ograniczają możliwości członków swobodnego wyboru tytułów prawnych do lokali. Ograniczone są również możliwości spółdzielni decydowania o formie organizacyjnej obrad najwyższego organu oraz o długości kadencji rady nadzorczej.

Zobacz również: Organizacja spółdzielni

Proponowane zmiany

Obywatelski projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych jest próbą uporządkowania niespójnych przepisów i uzupełnienia luk prawnych. Zgodnie z jego założeniami podstawowe zasady funkcjonowania spółdzielni i jej relacje z członkami powinny być regulowane przepisami statutu spółdzielni. Co ważne członkowie spółdzielni odzyskają prawo swobodnego decydowanie jaki tytuł prawny do lokalu chcą posiadać. Proponowane zmiany dopuszczają również przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawo do mieszkania zarówno na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jaki w prawo odrębnej własności.

Przywrócenie własnościowego prawa do lokalu

Nowe rozwiązania zakładają odejście od zakazu ustanawiania na rzecz członków spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i przywrócenie możliwości ustanawiania przez spółdzielnię na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jako ograniczonego prawa rzeczowego. Przywrócenie możliwości ustanawiania przez spółdzielnię na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczyłoby ustanawiania tego prawa: w nowobudowanych budynkach, do lokali wolnych w sensie prawnym, do których wygasło spółdzielcze prawo, do lokali dotychczas wynajmowanych, do lokali powstałych w wyniku adaptacji lub zmiany przeznaczenia lokalu.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Odrzucenie projektu przez Sejm

Projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych został odrzucony przez sejm w pierwszym czytaniu. Zdaniem posłów proponowane rozwiązania nawiązują do poprzedniej epoki, kiedy to zwalczana była własność prywatna.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obywatelski projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych jest próbą uporządkowania niespójnych przepisów i uzupełnienia luk prawnych.
Obywatelski projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych jest próbą uporządkowania niespójnych przepisów i uzupełnienia luk prawnych.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Burchard

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama