reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Hipoteka odwrócona > Czy hipoteka odwrócona to dobre rozwiązanie dla seniora?

Czy hipoteka odwrócona to dobre rozwiązanie dla seniora?

Hipoteka odwrócona to inaczej odwrotny kredyt hipoteczny. Hipoteka ta staje się coraz popularniejsza w szczególności wśród biednych emerytów posiadających własne mieszkanie dom lub nawet działkę.

Istota

Hipoteka odwrócona polega na zrzeczeniu się właściciela prawa do własności nieruchomości po jego śmierci. Za to zrzeczenie taki właściciel otrzymuje comiesięczną lub jednorazową wypłatę. Z hipoteki odwróconej mogą skorzystać zarówno małżonkowie jak i osoby samotne. Wymogiem jest określony wiek osoby ubiegającej się o taki kredyt.

Przy podpisywaniu umowy hipoteki odwróconej nie trzeba wykazywać zdolności kredytowej.

Jest to kredyt, który zabezpieczony jest na wartości posiadanej nieruchomości. Nie wymaga on żadnych miesięcznych spłat. Stanowi odwrotność standardowego kredytu hipotecznego. Kredytobiorca, przez cały okres trwania kredytu, pozostaje właścicielem nieruchomości, która jest przedmiotem umowy.

Przychody

Comiesięczna wypłata jaką uzyska kredytobiorca odwrotnego kredytu hipotecznego nie jest wliczana do dochodu uprawniającego do świadczeń w ramach pomocy społecznej. Od uzyskanych środków nie trzeba również płacić podatków.

Zobacz również: Mieszkanie za utrzymanie - dla kogo umowa dożywocia?

Ochrona spadkobierców

W wypadku gdy kredytobiorca odwrotnej hipoteki umrze w krótkim czasie po zawarciu umowy jego spadkobiercy objęci są ochroną. Przez czas obowiązywania umowy bank wypłacił stronie bardzo małą kwotę i istnieje duże prawdopodobieństwo, że bank przejąłby nieruchomość za bezcen. By nie dochodziło do takich nadużyć spadkobiercy zmarłego będą mieli pół roku na ewentualne spłacenie kredytu. Bank musi poinformowania ich o takiej możliwości za pośrednictwem ogłoszenia w prasie oraz na swojej stronie internetowej. Jeśli w przewidzianym okresie spadkobiercy nie spłacą kredytu, nieruchomość stanie się własnością banku.

Obowiązki

Wraz z hipoteką odwróconą u osoby, która się na nią zdecydowała, pojawia się obowiązek utrzymania nieruchomości w należytym stanie. Do obowiązków zalicza się również opłacanie podatku i czynszu, wykonywanie remontów, a także ubezpieczanie nieruchomość od zdarzeń losowych.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Hipoteka odwrócona polega na zrzeczeniu się właściciela prawa do własności nieruchomości po jego śmierci. Za to zrzeczenie taki właściciel otrzymuje comiesięczną lub jednorazową wypłatę.
Hipoteka odwrócona polega na zrzeczeniu się właściciela prawa do własności nieruchomości po jego śmierci. Za to zrzeczenie taki właściciel otrzymuje comiesięczną lub jednorazową wypłatę.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama