REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zanim kupisz mieszkanie na rynku wtórnym…

Marta Wrzosek
Aby poznać dokładny stan prawny lokalu, który zamierzamy kupić, warto aby jego właściciel okazał nam wypis z księgi wieczystej.
Aby poznać dokładny stan prawny lokalu, który zamierzamy kupić, warto aby jego właściciel okazał nam wypis z księgi wieczystej.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zanim zdecydujesz się kupić mieszkanie na rynku wtórnym, sprawdź jego stan prawny. Dowiedz się, kto jest właścicielem bądź współwłaścicielami lokalu, a jeśli działają przez pełnomocnika – czy jest do podejmowania takich czynności należycie umocowany.

Kto może dysponować lokalem?

REKLAMA

Gdy chcemy kupić mieszkanie na rynku wtórnym, warto – w pierwszej kolejności sprawdzić, kto jest właścicielem tego, którym jesteśmy zainteresowani. Należy bowiem pamiętać, że mieszkanie może zostać sprzedane wyłącznie przez jego właściciela lub wszystkich współwłaścicieli łącznie.

Jeżeli umowa sprzedaży mieszkania zostanie zawarta z tylko niektórymi współwłaścicielami, otrzymamy tylko ułamkową jego część – tą, która przypadała współwłaścicielom występującym po stronie sprzedającego.

Księga wieczysta

Aby poznać dokładny stan prawny lokalu, który zamierzamy kupić, warto aby jego właściciel okazał nam wypis z księgi wieczystej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z działu II księgi wieczystej dowiemy się kto jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym interesującej nas nieruchomości.

Zobacz również: Nieruchomości

REKLAMA

Warto również zajrzeć do działu III i IV księgi, skąd otrzymamy informację o ograniczonych prawach rzeczowych i innych ograniczeniach w rozporządzaniu nieruchomością (np. że danej osobie przysługuje prawo pierwokupu w razie gdyby właściciel chciał sprzedać nieruchomość). Jeżeli właściciel wziął kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, to o hipotece obciążającej lokal, dowiesz się z działu IV księgi wieczystej.

Należy pamiętać, że kupującego chroni rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych. Jeżeli okazałoby się, że stan faktyczny jest inny niż wskazany w księdze stan prawny, to taki zapis rozstrzyga się na korzyść kupującego. Jeżeli jednak działał w złej wierze, tj. wiedział o niezgodności wpisu w księdze wieczystej ze stanem rzeczywistym, rękojmia go nie chroni.

Właściciela lokalu można również poprosić o okazanie nam wszelkich innych dokumentów, które są dla nas istotne dla oceny stanu prawnego nieruchomości. Wśród nich warto, przede wszystkim, wymienić potwierdzenie uregulowania wszelkich rachunków, np. za gaz czy kablówkę. Pamiętaj, długi w opłatach przejdą na nowego właściciela!

Zobacz również: Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z agencją nieruchomości?

Działanie przez pełnomocnika

Choć, co do zasady nieruchomość może zostać zbyta tylko przez właściciela lub współwłaścicieli działających łącznie, istnieje także inna możliwość. Można zawrzeć umowę sprzedaży z pełnomocnikiem dotychczasowego właściciela lokalu. Należy jednak w tym miejscu podkreślić, że pełnomocnictwo musi zostać zawarte w formie aktu notarialnego. Żadna inna forma (np. zwykła pisemna czy, tym bardziej, ustna) nie zapewnia skuteczności dokonanej czynności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł,

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA