| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Czym jest ewidencja gruntów i budynków?

Czym jest ewidencja gruntów i budynków?

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne przez ewidencję gruntów i budynków (kataster) rozumie się jednolity dla kraju, systematycznie aktualizowany zbiór informacji o gruntach, budynkach i lokalach, ich właścicielach oraz innych osobach fizycznych lub prawnych władających tymi gruntami, budynkami lub lokalami.

Czym jest ewidencja?

Ewidencja gruntów należy do ewidencji publicznych, które to pojęcie oznacza usystematyzowany zbiór danych dotyczących danej dziedziny, np. nieruchomości . Kwestie związane z ewidencją gruntów i budynków regulują w szczególności dwa akty prawne: Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

Dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków stanowią podstawę do planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń.

Zobacz również: Jak uzyskać wypis z ewidencji gruntów i budynków?

Zastosowanie stawki podatkowej

Podstawę zastosowania stawki podatku od nieruchomości wobec gruntów i budynków, o których mowa w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jest stan prawny tych gruntów i budynków, wynikający z ewidencji wskazanej w Prawie geodezyjnym i kartograficznym .
Znaczenie ewidencji gruntów i budynków w systemie polskiego prawa jest niezwykle istotne, ponieważ podstawą oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej jest wypis i wyrys ewidencyjny. 

W rejestrze tym gromadzi się dane dotyczące gruntów. Żaden jednak z aktów prawnych powołanych wyżej nie podaje definicji gruntu. Wydaje się zasadnym, by w tej mierze zastosować definicję wskazaną w art. 46 § 1 kodeksu cywilnego, gdzie stanowi się, że grunty są to części powierzchni ziemskiej (w liczbie mnogiej) stanowiącej odrębny przedmiot własności.

Zobacz również serwis:  Nieruchomości

Z tej prawno-materialnej definicji wynika, że według kodeksu cywilnego pojęcie gruntów jest tożsame z pojęciem nieruchomości. Na potrzeby prawa geodezyjnego przyjąć trzeba, iż posługują się pojęciem „grunt” (grunty) w znaczeniu ogólnym, w sensie zbioru działek z całego obszaru kraju, wszystkich nieruchomości położonych na terenie Polski, z wyjątkiem morza terytorialnego. 

W rejestrze budynków zamieszcza się natomiast dane dotyczące budynków stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności, a położonych w granicach jednego obrębu i należących do tego samego właściciela

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »