Kategorie

Kontrola stanu technicznego budynku

Monika Pązik
obowiązek przeprowadzenia kontroli budynku, prowadzenie książki obiektu, kara grzywny / Fot. Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus
obowiązek przeprowadzenia kontroli budynku, prowadzenie książki obiektu, kara grzywny / Fot. Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus
Każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do utrzymywania odpowiedniego stanu budynku oraz poddawania go okresowym kontrolom budowlanym. Niedopełnienie takiego obowiązku może podlegać karze nawet pozbawienia wolności do roku.

Zgodnie z art. 61 ustawy prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994r. (Dz.U. 243 poz. 1623) każdy właściciel lub zarządca zobowiązany jest do przestrzegania zasad dotyczących utrzymania budynku w odpowiednim stanie. Oznacza to, że istnieje konieczność nieprzerwanego dbania o stan techniczny określonego budynku niezależnie od tego, czy znajduje się na etapie budowania, czy też eksploatowany jest już od 10 lat. Użytkowany budynek wymaga ponadto licznych napraw, w szczególności dotyczących instalacji gazowych itp. Ponadto każdy budek powinien być poddawany okresowej kontroli.

Zobacz: Dbanie o należyty stan budynku jako obowiązek właściciela

Konieczność prowadzenia książki obiektu

Obowiązkiem nałożonym na właściciela jest konieczność prowadzenia książki obiektu budowlanego. Wszelkie remonty i przebudowy powinny być odznaczane w tej książce. Jeżeli właściciel lub zarządca uchyla się od takiego obowiązku może liczyć na to, iż zostanie na niego nałożona kara grzywny nawet do 5 tysięcy złotych.

Okresowa kontrola

Ustawa prawo budowlane wskazuje na obowiązek przeprowadzenia kontroli budynku raz w roku co najmniej raz na pięć lat w zależności od przedmiotu kontroli. W szczególności kontroli powinny zostać poddane elementy szczególnie narażone na szkodliwy wpływ atmosferyczny oraz rury, dachy czy instalacje wodociągowe. Przeprowadzenie kontroli następuje w sytuacji, gdy występuje stan wyższej konieczności. Oznacza to pewną swobodę dla właściciela bądź zarządcy, gdyż może on poddać budynek kontroli tylko w przypadku, gdy zostanie to uznane za konieczne.

Elementy budowlane podlegające kontroli

Kontrola okresowa stanu technicznego przeprowadzana jest raz na pięć lat. Jednakże co najmniej raz w roku może zostać przeprowadzony tzw. przegląd budynków. Dotyczy on w szczególności sprawdzenia instalacji gazowych oraz przewodów kominowych. Ma to na celu niedopuszczenie do spowodowania jakiegokolwiek zagrożenia dla życia ludzkiego. Kontrola samego stanu technicznego oznacza natomiast oszacowanie przystosowania budynku do otoczenia, badanie instalacji elektrycznej oraz sprawdzenie izolacji przewodów. Taka kontrola dotyczy budynków o powierzchni zabudowy poniżej 2 tys. mkw oraz o powierzchni dachu mniejszej niż 1 tys. mkw. W przypadku budynków przekraczających powyższą wielkość konieczne jest przeprowadzenie dodatkowej kontroli dwa razy w roku w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada każdego roku.

Sankcje nakładane na właściciela bądź zarządcę

Właściciel lub zarządca, który naruszy zasady należytego utrzymania stanu technicznego budynku lub nie zapewni bezpieczeństwa w użytkowaniu podlega karze grzywny nie mniejszej niż 100 stawek dziennych (najwięcej 360), o wartości od 10zł do 2 tys. zł jedna. Może również zostać orzeczona kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Zobacz: Decyzja o warunkach zabudowy

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  21 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.