REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola stanu technicznego budynku

Monika Pązik
obowiązek przeprowadzenia kontroli budynku, prowadzenie książki obiektu, kara grzywny / Fot. Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus
obowiązek przeprowadzenia kontroli budynku, prowadzenie książki obiektu, kara grzywny / Fot. Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus

REKLAMA

REKLAMA

Każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do utrzymywania odpowiedniego stanu budynku oraz poddawania go okresowym kontrolom budowlanym. Niedopełnienie takiego obowiązku może podlegać karze nawet pozbawienia wolności do roku.

Zgodnie z art. 61 ustawy prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994r. (Dz.U. 243 poz. 1623) każdy właściciel lub zarządca zobowiązany jest do przestrzegania zasad dotyczących utrzymania budynku w odpowiednim stanie. Oznacza to, że istnieje konieczność nieprzerwanego dbania o stan techniczny określonego budynku niezależnie od tego, czy znajduje się na etapie budowania, czy też eksploatowany jest już od 10 lat. Użytkowany budynek wymaga ponadto licznych napraw, w szczególności dotyczących instalacji gazowych itp. Ponadto każdy budek powinien być poddawany okresowej kontroli.

REKLAMA

Zobacz: Dbanie o należyty stan budynku jako obowiązek właściciela

Konieczność prowadzenia książki obiektu

Obowiązkiem nałożonym na właściciela jest konieczność prowadzenia książki obiektu budowlanego. Wszelkie remonty i przebudowy powinny być odznaczane w tej książce. Jeżeli właściciel lub zarządca uchyla się od takiego obowiązku może liczyć na to, iż zostanie na niego nałożona kara grzywny nawet do 5 tysięcy złotych.

Okresowa kontrola

Ustawa prawo budowlane wskazuje na obowiązek przeprowadzenia kontroli budynku raz w roku co najmniej raz na pięć lat w zależności od przedmiotu kontroli. W szczególności kontroli powinny zostać poddane elementy szczególnie narażone na szkodliwy wpływ atmosferyczny oraz rury, dachy czy instalacje wodociągowe. Przeprowadzenie kontroli następuje w sytuacji, gdy występuje stan wyższej konieczności. Oznacza to pewną swobodę dla właściciela bądź zarządcy, gdyż może on poddać budynek kontroli tylko w przypadku, gdy zostanie to uznane za konieczne.

Elementy budowlane podlegające kontroli

Kontrola okresowa stanu technicznego przeprowadzana jest raz na pięć lat. Jednakże co najmniej raz w roku może zostać przeprowadzony tzw. przegląd budynków. Dotyczy on w szczególności sprawdzenia instalacji gazowych oraz przewodów kominowych. Ma to na celu niedopuszczenie do spowodowania jakiegokolwiek zagrożenia dla życia ludzkiego. Kontrola samego stanu technicznego oznacza natomiast oszacowanie przystosowania budynku do otoczenia, badanie instalacji elektrycznej oraz sprawdzenie izolacji przewodów. Taka kontrola dotyczy budynków o powierzchni zabudowy poniżej 2 tys. mkw oraz o powierzchni dachu mniejszej niż 1 tys. mkw. W przypadku budynków przekraczających powyższą wielkość konieczne jest przeprowadzenie dodatkowej kontroli dwa razy w roku w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada każdego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sankcje nakładane na właściciela bądź zarządcę

Właściciel lub zarządca, który naruszy zasady należytego utrzymania stanu technicznego budynku lub nie zapewni bezpieczeństwa w użytkowaniu podlega karze grzywny nie mniejszej niż 100 stawek dziennych (najwięcej 360), o wartości od 10zł do 2 tys. zł jedna. Może również zostać orzeczona kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Zobacz: Decyzja o warunkach zabudowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

  Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

  Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

  Nie tylko maile i sms-y. Jak rekruterzy w branży IT korzystają ze sztucznej inteligencji?

  Prawie 60 procent osób rekrutujących w branży IT korzysta ze wsparcia sztucznej inteligencji. Tak wynika z raportu No Fluff Jobs 

  REKLAMA

  Niewielka usterka może spowodować wielkie szkody. O jakich przeglądach warto pamiętać?

  Czasami mała usterka, jak pęknięty wężyk w łazience, może być powodem zalania 17 pomieszczeń na trzech kondygnacjach i kosztów remontu przekraczających 50 tys. zł. Poza zakupem odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej, bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie wymaganych przeglądów budynku oraz instalacji.

  Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

  Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

  Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

  Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

  Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

  Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

  REKLAMA

  Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

  Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

  Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

  Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

  REKLAMA