reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Dbanie o należyty stan budynku jako obowiązek właściciela

Dbanie o należyty stan budynku jako obowiązek właściciela

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego każdy właściciel lub zarządca obiektu budowlanego, zobowiązany jest dbać o jego należyte utrzymanie. Do podstawowych obowiązków w tym zakresie należy prowadzenie książki obiektu oraz dokonywanie okresowych kontroli budynku.

 Art. 5 ustawy Prawo Budowlane wprowadza ogólną zasadę,  według której obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym. Ponadto nie można dopuścić do nadmiernego pogorszenia sprawności technicznej oraz właściwości użytkowej budynku.

Obowiązek przeprowadzania kontroli

Jednym z najważniejszych obowiązków właściciela jest systematyczne dokonywanie kontroli, przewidzianych przepisami prawa.

Corocznie powinna być dokonywana kontrola polegająca na sprawdzeniu stanu technicznego:

a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,

b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,

c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych.

 W przypadku obiektów, których powierzchnia przekracza 2.000 m2  oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1.000 m2  właściciel zobowiązany jest do przeprowadzenia takich kontroli dwa razy do roku w terminach od 31 maja do 30 listopada

Rzadsza kontrola, przeprowadzana raz na 5 lat  dotyczy stanu technicznego, przydatności do użytkowania budynku, estetyki oraz jego otoczenia. Weryfikuje się również sprawność instalacji elektrycznej i piorunochronnej.

Jeżeli przeprowadzona kontrola wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, obowiązkiem właściciela lub zarządcy jest ich niezwłoczne usunięcie oraz odnotowanie ich w tak zwanej książce obiektu.

 Obowiązkiem przeprowadzania okresowych kontroli nie są objęci właściciele i zarządcy domów jednorodzinnych, obiektów budownictwa zagrodowego, letniskowego oraz budynków, co do których nie jest potrzebne uzyskanie pozwolenia na budowę.

Zobacz także: Okresowa kontrola stanu technicznego budynku- o czym i kiedy należy pamiętać?

Książka obiektu

Do zakresu obowiązków właściciela lub zarządcy nieruchomości należy także prowadzenie książki obiektu. Jest to dokument, w którym należy umieszczać zapisy dotyczące przeprowadzanych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy, w okresie użytkowania obiektu budowlanego.

 Za nieprzeprowadzenie wymaganej kontroli, jak również za nieusunięcie nieprawidłowości, które wykazała kontrola, właścicielowi lub zarządcy grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo kara grzywny do 5 tysięcy zł.   

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka M. Kalisz

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama