| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Służebność przesyłu - prawa właściciela nieruchomości

Służebność przesyłu - prawa właściciela nieruchomości

Służebność przesyłu może powstać na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Umowa powinna w szczególności określać treść ustanowionej służebności oraz ujmować ewentualne wynagrodzenie przysługujące właścicielowi obciążonej nieruchomości.

Ustanowienie służebności przesyłu może powstać bądź w formie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, bądź w razie odmowy przez właściciela zawarcia umowy z przedsiębiorcą przedmiotowej pozostaje uregulowanie spornych kwestii na drodze sądowej. Umowa powinna w szczególności określać treść ustanowionej służebności, jak również powinna ujmować ewentualne wynagrodzenie przysługujące właścicielowi obciążonej nieruchomości. W praktyce rzadko zdarzają się sytuację, by  właściciele obciążonej nieruchomości zgadzali się na nieodpłatne ustanowienie na ich gruncie służebności. Dlatego zasadne wydaje się ustalenie kwestii wynagrodzenia za jej ustanowienie jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego. Wynagrodzenie to powinno zostać ustalone w operacie szacunkowym sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego.

Zobacz również: Jak uzyskać odszkodowanie za słupy energetyczne?

Dla przedsiębiorcy przesyłowego zawarcie stosowanej umowy jest to o tyle istotne, iż dzięki niej przedsiębiorca uniknie w ten sposób zagrożenia ewentualnych, przyszłościowych roszczeń właścicieli np. o zapłatę wynagrodzenia z tyt. bezumownego korzystania z gruntu. Ponadto, dzięki temu przedsiębiorca uzyskuje ujawnienie swojego prawa w Księdze Wieczystej, co pozwala na nieograniczone w czasie prawo dysponowania swoimi urządzeniami. Jest jeszcze inny pozytywny aspekt tej regulacji, a mianowicie w umowie o ustanowienie służebności przesyłu określa się zakres korzystania z urządzeń przesyłowych, warunki udostępnienia nieruchomości w celu np. przeprowadzenia niezbędnych napraw , czy konserwacji. Dzięki temu przedsiębiorca przesyłowy nie musi każdorazowo zwracać się do właściciela o prawo wejścia na teren jego nieruchomości gruntowej.

Reasumując dla przedsiębiorący przesyłowego niezbędne i jak najbardziej uzasadnione jest  uregulowanie stanu prawnego swoich urządzeń, które przebiegają przez nieruchomości osób trzecich. Może to nastąpić dzięki zawarciu przez przedsiębiorcę przesyłowego z właścicielem nieruchomości umowy o ustanowienie służebności przesyłu za wynagrodzeniem. Wynagrodzenie to powinno zostać wskazane w operacie szacunkowym , sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego. Dla właścicieli nieruchomości zawarcie umowy o ustanowienie służebności nie jest zatem uprawnieniem , ale koniecznością , gdyż tak naprawdę mają niewielki wpływ na to , gdzie przebiega  ( albo będzie przebiegać dana inwestycja).

Polecamy serwis: Nieruchomości

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Juszczuk

Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »