| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Obowiązki podatkowe przy kupnie lub sprzedaży domu

Obowiązki podatkowe przy kupnie lub sprzedaży domu

Kupując mieszkanie, trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Przy jego sprzedaży będzie trzeba zapłacić podatek dochodowy. Obciążenia podatkowe będą też związane z formą finansowania takiej transakcji, zwłaszcza gdy podatnik zaciąga na nią kredyt.

To, czy mieszkanie jest nowe, czy używane nie wpływa na wysokość taksy notarialnej, która wynosi 1010 zł plus 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tys. zł, w przypadku gdy wartość mieszkania mieści się w przedziale pomiędzy 60 tys. zł do 1 mln zł. Taksa przy transakcjach w przedziale od 1 mln zł do 2 mln zł to 4770 zł plus 0,2 proc. od nadwyżki ponad 1 mln zł. Wartość ta to stawka maksymalna, notariusz jest jednak zobowiązany doliczyć 22-proc. VAT od pobranej taksy.

Notariusz wymienia na każdym sporządzonym dokumencie wysokość pobranego wynagrodzenia, podatków i innych opłat, powołując podstawę prawną.

Strony czynności notarialnej odpowiadają solidarnie za wynagrodzenie należne notariuszowi. Stwierdzenie w akcie notarialnym, że koszty tego aktu ponosi jedna ze stron umowy, nie zwalnia drugiej strony z solidarnej odpowiedzialności z tytułu należnego notariuszowi wynagrodzenia, chyba że z konkretnych okoliczności wynika, iż powyższe stwierdzenie wyraża wolę notariusza i zwalniającego dłużnika - wyrok SN z 18 listopada 2004 r. (sygn. akt I CK 235/04; publikowany w Biuletynie SA z 2005 r. nr 3, poz. 12).

W przypadku gdy sprzedającym jest firma, może się zdarzyć, że zamiast podatku od czynności cywilnoprawnych będzie trzeba zapłacić podatek od towarów i usług. W żadnym jednak przypadku podatki te się nie kumulują. Albo zapłacimy podatek od czynności cywilnoprawnych, albo VAT.

PRZYKŁAD: BRAK OBOWIĄZKU ZAPŁATY PODATKU

Czy w przypadku nabycia nieruchomości przez powiernika i zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, a następnie przeniesienia jej własności na zleceniobiorcę (nabywca właściwy) - spółkę komandytową, należy ponownie zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Katalog czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych ma charakter zamknięty. Oznacza to, że czynności, które nie zostały wymienione w ustawowym katalogu, nie podlegają opodatkowaniu, nawet wtedy, gdy wywołują podobne skutki prawne, jak czynności w nim wyliczone. Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Nabycie omawianej nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży od sprzedającego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zaś przeniesienie własności zakupionej nieruchomości na własność zleceniodawcy w wykonaniu wcześniej zawartej umowy zlecenia, nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Obliczony podatek pobierze od nas jako płatnik notariusz w momencie podpisywania aktu notarialnego. Organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach podatku od czynności cywilnoprawnych od umów, których przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Polski lub prawa majątkowe wykonywane w kraju, jest od przeniesienia własności nieruchomości, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego i prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym lub prawa użytkowania wieczystego - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

iMoto portal zmotoryzowanych

iMoto to nowe rozwiązanie w sferze internetowej, które łączy w sobie szereg funkcji przydatnych dla właścicieli samochodów i motocykli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK