REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo zarządzać nieruchomością wspólną?

Mateusz Dąbroś
Jak prawidłowo zarządzać nieruchomością wspólną?/ Fot. Dolcan
Jak prawidłowo zarządzać nieruchomością wspólną?/ Fot. Dolcan
Dolcan

REKLAMA

REKLAMA

Prawidłowe zarządzanie nieruchomością wspólną odbywa się na podstawie, zawieranych przez wspólnoty mieszkaniowe, tzw. umów o zarządzanie nieruchomością wspólną. Jak prawidłowo sporządzić taką umowę i zarządzać nieruchomością wspólną?

Umowa o zarządzanie nieruchomością wspólną

Celem tych umów jest rzecz jasna odciążenie właścicieli lokali od samodzielnego podejmowania bieżących, często uciążliwych, czynności związanych z administrowaniem nieruchomością wspólną – poprzez przerzucenie tych obowiązków na osobę trzecią (zarządcę).

REKLAMA

Trzeba w tym miejscu zważyć, że w obrocie występują dwa typy umów o zarządzanie nieruchomością wspólną, które rodzą diametralnie odmiennie skutki. Niestety, umowy te są bardzo często ze sobą mylone.

Umowa o zarządzanie nieruchomością - WZÓR UMOWY

Umowa powierzenia zarządu osobie trzeciej

Po pierwsze, właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej. Co ważne, umowa taka dla swej ważności musi być zawarta w formie aktu notarialnego – o ile w razie powierzenia zarządu w umowie o ustanowieniu odrębnej własności forma ta wydaje się oczywista (gdyż samo ustanowienie własności lokali musi w takiej formie nastąpić, w innym wypadku będzie nieważne), o tyle należy zważać na jej zachowanie w razie chęci zawarcia umowy w czasie późniejszym.

Istotne jest także to, że umowa taka musi być zawarta pomiędzy wszystkimi właścicielami lokali.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawarcie umowy powierzającej zarząd osobie trzeciej (fizycznej lub prawnej) rodzi bardzo dotkliwe skutki prawne: pozbawia w zasadzie prawa do kierowania sprawami wspólnoty mieszkaniowej oraz reprezentowania wspólnoty samych właścicieli lokali (o ile liczba lokali nie jest większa niż 7) lub zarząd wspólnoty (jeżeli liczba lokali przenosi 7). Zmienić tak zawartą umowę o zarządzanie można jedynie albo w drodze zawarcia aneksu do tej umowy, albo na podstawie uchwały wszystkich właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza.

Zarząd nieruchomością a umowa zlecenia

Po drugie zaś, wspólnota mieszkaniowa może powierzyć bieżące czynności zarządu nieruchomością wspólną podmiotowi zewnętrznemu w drodze cywilnoprawnej umowy zlecenia.

Nie wymaga ona szczególnej formy – w praktyce przybiera najczęściej zwykłą formę pisemną.

W opozycji do umowy o zarządzanie, o której była mowa wyżej, w wyniku zawarcia umowy zlecenia zobowiązującej zarządcę do zarządzania nieruchomością nie dochodzi do pozbawienia kompetencji właścicieli lokali we wspólnotach małych, lub zarządu wspólnoty – we wspólnotach dużych. Umowę zlecenia zawierają albo wszyscy właściciele lokali (gdy liczba lokali nie jest większa niż 7), albo zarząd wspólnoty (jeżeli liczba lokali jest większa niż 7).

Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności?

Zarząd nieruchomością wspólną

Podsumowując, dwa typy umów o zarządzanie nieruchomością wspólna wykazują zasadnicze różnice i są często, zupełnie niesłusznie, ze sobą mylone. Określenie tego, z którą umową mamy w konkretnym wypadku do czynienia, determinuje rozdział kompetencji pomiędzy członków wspólnoty, zarząd (o ile takowy istnieje w danym stanie faktycznym) oraz zarządcę nieruchomością wspólną. Warto zatem wiedzieć, jak sprawa ta wygląda we wspólnocie, której jesteśmy członkami. Wiedząc, kto konkretnie jest uprawniony lub zobowiązany do kierowania wspólnotą i reprezentowaniem jej na zewnątrz – wiemy, do kogo się udać, aby załatwić ważną dla nas sprawę.

Polecamy serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Ślązak, Zapiór i Wspólnicy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

  Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

  Zakaz handlu w Wigilię. Nie wszystkie sklepy będą zamknięte

  W tym roku Wigilia, która przypada w niedzielę, będzie dniem objętym zakazem handlu. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie poprzedzające Wigilię niedziele, czyli 10 i 17 grudnia. Ustawa wprowadzająca takie zmiany czeka na podpis Prezydenta. Jednak nie wszystkie sklepy będą zamknięte. Sprawdź, gdzie zrobisz zakupy w Wigilię.

  W 2024 r. renta wdowia do 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie [druk sejmowy nr 82]

  Wdowa otrzyma w 2024 r. prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłego męża. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł wypłaty dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało?

  Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

  Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

  REKLAMA

  Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

  Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

  Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

  Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

  Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

  Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
  Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

  Raport: programiści z najwyższymi zarobkami wśród freelancerów

  Jednocześnie programiści należą do najbardziej zapracowanych freelancerów, Tak wynika z raportu Useme na temat branż freelancingu w Polsce. Jak przedstawiają się dane dotyczące pozostałych profesji?

  REKLAMA

  Seniorka straciła 50 tys. zł, oszukana metodą na "prokuratora". Wcześniej słyszała o podobnych zdarzeniach, ale sama dała się nabrać

  Wszystkie oszczędności i pieniądze pożyczone od znajomych przekazała rzekomemu prokuratorowi 72-letnia mieszkanka woj. świętokrzyskiego. Chociaż słyszała wcześniej o podobnych przypadkach, nie domyśliła się, że to może być oszustwo. 

  Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

  Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

  REKLAMA