reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Co to są opłaty lokalne?

Co to są opłaty lokalne?

Rada gminy pobiera od jej mieszkańców różnego rodzaju podatki i opłaty, w tym m.in. podatek od nieruchomości, ale i opłaty lokalne, takiej jak opłatę targową czy klimatyczną. Jakie inne opłaty lokalne może pobierać gmina? Jaka jest ich wysokość?

Opłaty lokalne stanowią ważne źródło dochodu budżetów gmin. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wyróżnia następujące rodzaje opłat lokalnych:

1. opłatę targową;

2. opłatę miejscową;

3. opłatę uzdrowiskową;

4. opłatę od posiadania psa.

Zobacz również: Podatki i opłaty

Opłata targowa pobierana jest od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach. 

Przez pojęcie „targowisko” należy rozumieć wszelkie miejsca, w których prowadzony jest handel, poza sprzedażą dokonywaną w budynkach lub ich częściach.

Stawka opłaty targowej nie może przekroczyć 699,27 zł dziennie.

Opłata miejscowa, zwana potocznie opłatą klimatyczną, to kwota, którą obowiązkowo musimy ponieść wyjeżdżając do miejscowości w celach turystycznych, wypoczynkowych i szkoleniowych. Ustawa o podatkach i płatach lokalnych wskazuje, że miejscowość taka powinna posiadać korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach bądź mieć nadany status obszaru ochrony uzdrowiskowej. 

Opłata pobierana jest za każdy dzień pobytu i nie może być wyższa niż 2,84 zł za dzień w miejscowościach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej, i 1,99 zł w pozostałych miejscowościach.

Opłata ta jest swym charakterem zbliżona do opłaty miejscowej, z tymże pobierana jest od osób przebywających w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach, znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska.

W tym miejscu warto wskazać, że:

1. opłata uzdrowiskowa nie może być wyższa niż 3,92 zł dziennie;

2. nie pobiera się opłaty miejscowej od osób, od których pobiera się opłatę uzdrowiskową.

Rada gminy może wprowadzić na terenie swojej gminy opłatę od posiadania psów. Nie jest to obowiązkowe i wiele gmin zrezygnowało z jej pobierania. Jeżeli jednak rada gminy wprowadzi obowiązek uiszczania opłaty za posiadanie psa, decyduje również o wysokości tych opłat (nie może ona jednak przekroczyć 110,66 zł rocznie od jednego psa), sposobie ich zapłaty, a także o tym, kto lub w jakich sytuacjach z tej opłaty jest zwolniony.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wśród opłat lokalnych wyróżniamy opłatę targową, opłatę miejscową, opłatę uzdrowiskową oraz opłatę od posiadania psa.
Wśród opłat lokalnych wyróżniamy opłatę targową, opłatę miejscową, opłatę uzdrowiskową oraz opłatę od posiadania psa.

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama