| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Co to są opłaty lokalne?

Co to są opłaty lokalne?

Rada gminy pobiera od jej mieszkańców różnego rodzaju podatki i opłaty, w tym m.in. podatek od nieruchomości, ale i opłaty lokalne, takiej jak opłatę targową czy klimatyczną. Jakie inne opłaty lokalne może pobierać gmina? Jaka jest ich wysokość?

Opłaty lokalne stanowią ważne źródło dochodu budżetów gmin. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wyróżnia następujące rodzaje opłat lokalnych:

1. opłatę targową;

2. opłatę miejscową;

3. opłatę uzdrowiskową;

4. opłatę od posiadania psa.

Zobacz również: Podatki i opłaty

Opłata targowa pobierana jest od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach. 

Przez pojęcie „targowisko” należy rozumieć wszelkie miejsca, w których prowadzony jest handel, poza sprzedażą dokonywaną w budynkach lub ich częściach.

Stawka opłaty targowej nie może przekroczyć 699,27 zł dziennie.

Opłata miejscowa, zwana potocznie opłatą klimatyczną, to kwota, którą obowiązkowo musimy ponieść wyjeżdżając do miejscowości w celach turystycznych, wypoczynkowych i szkoleniowych. Ustawa o podatkach i płatach lokalnych wskazuje, że miejscowość taka powinna posiadać korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach bądź mieć nadany status obszaru ochrony uzdrowiskowej. 

Opłata pobierana jest za każdy dzień pobytu i nie może być wyższa niż 2,84 zł za dzień w miejscowościach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej, i 1,99 zł w pozostałych miejscowościach.

Opłata ta jest swym charakterem zbliżona do opłaty miejscowej, z tymże pobierana jest od osób przebywających w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach, znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska.

W tym miejscu warto wskazać, że:

1. opłata uzdrowiskowa nie może być wyższa niż 3,92 zł dziennie;

2. nie pobiera się opłaty miejscowej od osób, od których pobiera się opłatę uzdrowiskową.

Rada gminy może wprowadzić na terenie swojej gminy opłatę od posiadania psów. Nie jest to obowiązkowe i wiele gmin zrezygnowało z jej pobierania. Jeżeli jednak rada gminy wprowadzi obowiązek uiszczania opłaty za posiadanie psa, decyduje również o wysokości tych opłat (nie może ona jednak przekroczyć 110,66 zł rocznie od jednego psa), sposobie ich zapłaty, a także o tym, kto lub w jakich sytuacjach z tej opłaty jest zwolniony.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »