reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Elektroniczne sprawozdania finansowe – nowe obowiązki podatników

Elektroniczne sprawozdania finansowe – nowe obowiązki podatników

Na skutek uchwalenia nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw pojawiły się nowe obowiązki dla podatników. Jednym z nowych obowiązków spoczywających na podatnikach jest obowiązek przesyłania sprawozdań do KRS drogą elektroniczną.

W związku z uchwaleniem ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 398) – dalej: ustawa zmieniająca, doszło do wprowadzenia zmian w zakresie sporządzania oraz składania sprawozdań finansowych zarówno do KRS jak i do Urzędu Skarbowego. Ustawa zmieniająca wprowadza je poprzez nowelizację przepisów ustawy o krajowym rejestrze sądowym, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o rachunkowości.

Składanie sprawozdań w Krajowym Rejestrze Sądowym

Od dnia 15 marca 2018 r. na mocy art. 19e ustawy o KRS wprowadzono obowiązek przesyłania sprawozdań finansowych do KRS drogą elektroniczną. Obowiązek ten dotyczy rocznego sprawozdania finansowego podmiotu, sprawozdania z działalności podmiotu, odpisu uchwały o zatwierdzeniu sprawozdań, a także podziale zysku lub pokryciu straty czy też sprawozdania z badania sprawozdania finansowego wraz z załączonym oświadczeniem, w przedmiocie spełnienia wymogów ustawy o rachunkowości w zakresie składanych dokumentów. W ten sposób sporządzone dokumenty, opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP są przesyłane do KRS za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Opatrzenie dokumentów stosownym podpisem musi zostać dokonane przez co najmniej jedną osobę fizyczną. W przypadku spółek kapitałowych – osobę wchodzącą w skład organu uprawnionego do reprezentowania spółki, natomiast w przypadku spółek osobowych przez co najmniej jednego wspólnika umocowanego do reprezentacji spółki. Osobą taką może być także, o ile został ustanowiony, syndyk bądź likwidator spółki. Składane w ten sposób dokumenty finansowe są następnie udostępniane w elektronicznym Repozytorium Dokumentów Finansowych.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Wprowadzone zmiany obowiązują od 15 marca 2018 r. jednakże w odniesieniu do sprawozdań finansowych sporządzanych za rok 2017, dopuszcza się złożenie sprawozdania w formie tradycyjnej z dołączeniem elektronicznej kopii dokumentów w formie skanów opatrzonych podpisem kwalifikowanym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP zgodnie z opisanymi powyżej zasadami. Rozwiązanie takie, jak wynika z art. 38 ust. 2 ustawy zmieniającej,  możliwe jest w okresie przejściowym od 15 marca 2018 r. do 30 września 2018 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

KRS Kancelaria Patrycja Kaźmierczak i Tomasz Wojdal - Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Elektroniczne sprawozdania finansowe – nowe obowiązki podatników/ fot. Shutterstock
Elektroniczne sprawozdania finansowe – nowe obowiązki podatników/ fot. Shutterstock

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama