Kategorie

Elektroniczne sprawozdania finansowe – nowe obowiązki podatników

KRS Kancelaria Patrycja Kaźmierczak i Tomasz Wojdal - Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych
KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.
Elektroniczne sprawozdania finansowe – nowe obowiązki podatników/ fot. Shutterstock
Elektroniczne sprawozdania finansowe – nowe obowiązki podatników/ fot. Shutterstock
fot.Shutterstock
Na skutek uchwalenia nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw pojawiły się nowe obowiązki dla podatników. Jednym z nowych obowiązków spoczywających na podatnikach jest obowiązek przesyłania sprawozdań do KRS drogą elektroniczną.

W związku z uchwaleniem ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 398) – dalej: ustawa zmieniająca, doszło do wprowadzenia zmian w zakresie sporządzania oraz składania sprawozdań finansowych zarówno do KRS jak i do Urzędu Skarbowego. Ustawa zmieniająca wprowadza je poprzez nowelizację przepisów ustawy o krajowym rejestrze sądowym, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o rachunkowości.

Składanie sprawozdań w Krajowym Rejestrze Sądowym

Od dnia 15 marca 2018 r. na mocy art. 19e ustawy o KRS wprowadzono obowiązek przesyłania sprawozdań finansowych do KRS drogą elektroniczną. Obowiązek ten dotyczy rocznego sprawozdania finansowego podmiotu, sprawozdania z działalności podmiotu, odpisu uchwały o zatwierdzeniu sprawozdań, a także podziale zysku lub pokryciu straty czy też sprawozdania z badania sprawozdania finansowego wraz z załączonym oświadczeniem, w przedmiocie spełnienia wymogów ustawy o rachunkowości w zakresie składanych dokumentów. W ten sposób sporządzone dokumenty, opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP są przesyłane do KRS za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Opatrzenie dokumentów stosownym podpisem musi zostać dokonane przez co najmniej jedną osobę fizyczną. W przypadku spółek kapitałowych – osobę wchodzącą w skład organu uprawnionego do reprezentowania spółki, natomiast w przypadku spółek osobowych przez co najmniej jednego wspólnika umocowanego do reprezentacji spółki. Osobą taką może być także, o ile został ustanowiony, syndyk bądź likwidator spółki. Składane w ten sposób dokumenty finansowe są następnie udostępniane w elektronicznym Repozytorium Dokumentów Finansowych.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Wprowadzone zmiany obowiązują od 15 marca 2018 r. jednakże w odniesieniu do sprawozdań finansowych sporządzanych za rok 2017, dopuszcza się złożenie sprawozdania w formie tradycyjnej z dołączeniem elektronicznej kopii dokumentów w formie skanów opatrzonych podpisem kwalifikowanym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP zgodnie z opisanymi powyżej zasadami. Rozwiązanie takie, jak wynika z art. 38 ust. 2 ustawy zmieniającej,  możliwe jest w okresie przejściowym od 15 marca 2018 r. do 30 września 2018 r.

Składanie sprawozdań w Urzędzie Skarbowym oraz przed Szefem Krajowej Administracji Skarbowej

Ustawa zmieniająca wprowadza także zmiany w zakresie składania przed Urzędem Skarbowym sprawozdań finansowych zarówno dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych jak i podatku dochodowego od osób prawnych.

Wraz z dniem 1 października 2018 r., zgodnie z wprowadzonym art. 20 ust. 1g ustawy o KRS, elektroniczne sprawozdania finansowe wraz z pozostałymi dokumentami umieszczone w Repozytorium Dokumentów Finansowych będą automatycznie przesyłane do prowadzonego przez Szefa KAS systemu – Centralnego Rejestru Danych Podatkowych. Co istotne, będą one również udostępniane przez Szefa KAS do Urzędów Skarbowych, Urzędów Celno-Skarbowych, Izb Administracji Skarbowej czy też do Ministerstwa Finansów.

Oznacza to, że od 1 października 2018 r. podmioty wpisane do KRS będą składać sprawozdania finansowe wyłącznie w KRS bez obowiązku ich odrębnego składania w Urzędzie Skarbowym.

W odniesieniu do pozostałych podatników, prowadzących księgi rachunkowe na podstawie ustawy o rachunkowości, od dnia 1 października 2018 r. również dojdzie do zmiany zasad składania sprawozdań finansowych organom podatkowym. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych  - art.45 ust. 5 i dodany ust. 8a – podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. osoby fizyczne prowadzące księgi rachunkowe będą przekazywać Szefowi KAS sprawozdania finansowe w terminie złożenia rocznego zeznania w formie elektronicznej, za pomocą struktury logicznej stanowiącej część JPK, w formacie ustalonym przez Ministerstwo Finansów.

Z kolei podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, inni niż podlegający wpisowi do KRS, będą zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, składać sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z badania w terminie 10 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.

Nowe regulacje zaczną obowiązywać od dnia 1 października 2018 r., co oznacza, że to tego czasu podatnicy składają sprawozdania finansowe do US na dotychczasowych zasadach.

Podsumowanie

Zmiany przepisów wprowadzane przez ustawodawcę spowodują, iż Ministerstwo Finansów będzie dysponować pełnymi danymi finansowymi podatników obowiązanych do sporządzania sprawozdań finansowych. Z drugiej zaś strony, dysponowanie kompleksowymi danymi dotyczącymi sprawozdań finansowych podatników w zestawieniu z danymi pochodzącymi z innych struktur JPK może również usprawnić dokonywanie kontroli krzyżowych i powodować, że będą one bardziej „trafnie” kierowane przez fiskusa do podatników.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  23 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .