reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie administracyjne > Kiedy może nastąpić wyłączenie organu administracji?

Kiedy może nastąpić wyłączenie organu administracji?

Niewiele osób wie, że niektóre sprawy, które powinny być rozpatrywane np. przez Urząd Skarbowy, rozpatruje Izba Skarbowa, pomimo, iż to Urząd Skarbowy jest właściwy. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego, organ administracji podlega wyłączeniu od rozpatrywania danej sprawy jeżeli rozstrzyga ona o interesach majątkowych:

  • Kierownika organu administracji lub osób, które pozostają z tym kierownikiem w stosunku małżeństwa, przysposobienia, kurateli, opieki lub są krewnymi lub powinowatymi drugiego stopnia,
  • Osoby zajmującej stanowisko kierownicze w organie bezpośrednio wyższego stopnia, lub osób pozostających z nią w stosunku małżeństwa, przysposobienia, kurateli, opieki lub są krewnymi lub powinowatymi drugiego stopnia.

Kto rozpatruje sprawę po wyłączeniu

Jeżeli już dojdzie do wyłączenia organu administracji należy się zastanowić, kto w takim wypadku rozpatruje sprawę. A zatem, jeżeli sprawa dotyczy:

  • Kierownika organu lub osób z nim spokrewnionych – sprawę rozpatruje organ wyższego stopnia,
  • Osoby zajmującej stanowisko kierownicze w organie bezpośrednio wyższego stopnia – sprawę rozpatruje organ jeszcze wyższego stopnia, niż organ w którym dana osoba zajmuje stanowisko kierownicze.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby organ wyższego stopnia może do załatwienia sprawy wyznaczyć inny podległy sobie organ.

Wyłączony organ powinien podejmować tylko czynności niecierpiące zwłoki ze względu na interes społeczny lub ważny interes stron.

Pan Tomek jest naczelnikiem Urzędu Skarbowego. Do jego kompetencji należy rozpatrywanie spraw za zakresu np. umarzania zaległości podatkowych. Gdyby jednak sam Pan Tomek miał zaległości, to nie może ich sobie sam umorzyć, jego sprawę będzie rozpatrywała Izba Skarbowa.

Podstawa prawna: Kodeks postępowania administracyjnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niektóre sprawy, które powinny być rozpatrywane np. przez Urząd Skarbowy, rozpatruje Izba Skarbowa, pomimo, iż to Urząd Skarbowy jest właściwy.
Niektóre sprawy, które powinny być rozpatrywane np. przez Urząd Skarbowy, rozpatruje Izba Skarbowa, pomimo, iż to Urząd Skarbowy jest właściwy.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama