Jak zmienić nazwisko?
REKLAMA
REKLAMA
Pani Małgorzata P. ma brzydko brzmiące nazwisko, które ją ośmiesza. Małgorzata P. zastanawia się czy możliwa jest zmiana nazwiska, a jeżeli tak to jakie działania powinna podjąć, by dokonać zmiany „znienawidzonego” przez nią nazwiska. Jednocześnie Małgorzata P. zastanawia się, czy może wybrać dowolne nazwisko, czy może są w tym zakresie jakiekolwiek ograniczenia?
REKLAMA
Odpowiadając na to pytanie stwierdzić należy, iż możliwa jest zmiana jej nazwiska, jeżeli jej nazwisko brzmi brzydko i ją ośmiesza.
Wniosek
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zmiana nazwiska obywatela polskiego na inne wskazane przez niego nazwisko może nastąpić tylko na jego wniosek.
Wniosek o zmianę nazwiska należy złożyć do kierownika urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy (miejsce zamieszkania), który w drodze decyzji rozstrzyga o wyrażeniu zgody na zmianę nazwiska lub o braku tej zgody.
W przypadku Małgorzaty P. właściwym do złożenia wniosku będzie Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Kartuzach.
Wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami. Przez ważne względy należy rozumieć m. in. sytuację, gdy wnioskodawca nosi nazwisko ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka. Jeżeli nazwisko rzeczywiście jest ośmieszające, zapewne wniosek o zmianę nazwiska zostanie uwzględniony.
Zobacz serwis: Urząd Stanu Cywilnego
REKLAMA
Jednocześnie wskazać należy, iż co do zasady osoba ubiegająca się o zmianę nazwiska może wybrać sobie dowolne nazwisko, byle nie było to nazwisko historyczne, wsławione na polu kultury i nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, gdyż wniosek taki będzie musiał zostać oddalony.
Co do zasady osoba ubiegająca się o zmianę nazwiska może wybrać sobie dowolne nazwisko. W tej kwestii istnieją jednak pewne ograniczenia. W przypadku, gdyby dana osoba na nowe obrała sobie nazwisko historyczne, wsławione na polu kultury i nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, taki wniosek będzie podlegał oddaleniu.
Jeżeli jednak wnioskodawca posiada członków rodziny o „znanym” nazwisku i na takie nazwisko zamierza zmienić swoje obecne, ośmieszające nazwisko, wówczas wniosek o zmianę nazwiska zostanie uwzględniony przez kierownika USC.
Dzieci
Ponadto pamiętać należy, iż zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci. Jeżeli zmiana nazwiska dotyczy tylko jednego z rodziców, rozciągnięcie jej na małoletnie dziecko wymaga zgody drugiego z rodziców, chyba że rodzic ten pozbawiony jest władzy rodzicielskiej. Gdy dziecko ukończyło 14 lat, potrzebna jest również zgoda dziecka na zmianę jego nazwiska.
Zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się także na dzieci. Gdy dziecko ukończyło 14 lat, potrzebna jest również zgoda dziecka na zmianę jego nazwiska.
Zobacz serwis: Dziecko i prawo
Sąd
W razie braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu (sądu opiekuńczego), który po rozpoznaniu sprawy zezwala lub nie wyraża zgody na zmianę nazwiska dziecka na wskazane przez wnioskodawcę. Wówczas decyzja kierownika USC co do zmiany nazwiska małoletniego dziecka zapada po uprawomocnieniu się postanowienia sądu.
Zobacz serwis: W sądzie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat