| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Łączenie kar > Orzeczenie kary łącznej (art. 85)

Orzeczenie kary łącznej (art. 85)

Jeżeli sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw i wymierzono za nie kary tego samego rodzaju albo inne podlegające łączeniu, sąd orzeka karę łączną, biorąc za podstawę kary z osobna wymierzone za zbiegające się przestępstwa.

Przesłanką wymierzenia kary łącznej jest zaistnienie realnego (rzeczywistego) zbiegu przestępstw. Z realnym zbiegiem przestępstw mamy do czynienia wtedy, gdy sprawca popełni dwa lub więcej przestępstw przed wydaniem nawet nieprawomocnego wyroku za jedno z nich. Wydanie takiego pierwszego wyroku (przed popełnieniem kolejnego przestępstwa) wyznacza granicę czasową, która nie pozwala uznać przestępstw popełnionych później za pozostające w zbiegu z tymi, które zostały popełnione przed wydaniem tego wyroku.

Zobacz: Porady prawne

Jan B. dopuścił się przestępstwa kradzieży 15 maja 2002 r. i przestępstwa rozboju 30 lipca 2002 r. 20 września 2002 miała miejsce rozprawa sądowa, w której Jan B. został skazany za kradzież. Dnia 21 września 2002 r. Jan B. dopuścił się przestępstwa zabójstwa. W zbiegu pozostają tylko kradzież i rozbój, zabójstwo zaś pozostaje poza zbiegiem, gdyż zostało popełnione po wydaniu pierwszego wyroku.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Jeżeli za przestępstwa pozostające w zbiegu orzeczono kary tego samego rodzaju (pozbawienie wolności z pozbawieniem wolności, grzywnę z grzywną itd.) lub kary podlegające łączeniu to sąd jest zobowiązany do orzeczenia kary łącznej.

Podstawą do wymierzenia kary łącznej są kary oddzielnie orzeczone za poszczególne przestępstwa pozostające w zbiegu.

Oznacza to, że kara łączna jest wymierzana niejako w dwóch etapach: najpierw konieczne jest orzeczenie kar za poszczególne przestępstwa, a następnie dopiero może być wymierzona kara łączna. Kary za poszczególne przestępstwa pozostające w zbiegu i kara łączna mogą być wymierzane w jednym wyroku (gdy wszystkie zbiegające się przestępstwa są rozpoznawane w tym samym postępowaniu) albo też kary za przestępstwa pozostające w zbiegu rzeczywistym mogą zapaść w różnych postępowaniach, a konsekwencją tego jest wówczas wymierzenie kary łącznej w wyroku łącznym.

Podstawa prawna: Art. 85 Kodeksu karnego

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli za przestępstwa pozostające w zbiegu orzeczono kary tego samego rodzaju lub podlegające łączeniu to sąd jest zobowiązany do orzeczenia kary łącznej.
Jeżeli za przestępstwa pozostające w zbiegu orzeczono kary tego samego rodzaju lub podlegające łączeniu to sąd jest zobowiązany do orzeczenia kary łącznej.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »