reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Łączenie kar > Granice oraz wymiar kary łącznej (art. 86)

Granice oraz wymiar kary łącznej (art. 86)

Sąd wymierza karę łączną w granicach od najwyższej z kar wymierzonych za poszczególne przestępstwa do ich sumy, nie przekraczając jednak 810 stawek dziennych grzywny, 2 lat ograniczenia wolności albo 15 lat pozbawienia wolności; kara łączna grzywny określonej w art. 71 § 1 nie może przekraczać 270 stawek dziennych - jeżeli jest ona związana z zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności oraz nie może przekraczać 135 stawek dziennych - jeżeli jest ona związana z zawieszeniem wykonania kary ograniczenia wolności.

Jeżeli suma orzeczonych kar pozbawienia wolności wynosi 25 lat albo więcej, a chociażby jedna z podlegających łączeniu kar wynosi mniej niż 10 lat, sąd może orzec karę łączną 25 lat pozbawienia wolności.

Wymierzając karę łączną grzywny, sąd określa na nowo wysokość stawki dziennej, kierując się wskazaniami określonymi w artykule 33 § 3 Kodeksu karnego; wysokość stawki dziennej nie może jednak przekraczać najwyższej ustalonej poprzednio.

Jeżeli chociażby jedna z podlegających łączeniu grzywien jest wymierzona kwotowo, karę łączną grzywny wymierza się kwotowo.

Jeżeli chociażby jedna z podlegających łączeniu grzywien została orzeczona na podstawie art. 309, sąd wymierza karę łączną grzywny w granicach od najwyższej z kar tego rodzaju wymierzonych za poszczególne przestępstwa do ich sumy, nie przekraczając jednak 4 500 stawek dziennych grzywny.

Wymierzając karę łączną ograniczenia wolności, sąd określa na nowo wymiar czasu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne albo wysokość potrąceń, stosując art. 35 Kodeksu karnego; obowiązki wymienione w art. 36 § 2 Kodeksu karnego stosuje się, chociażby zostały orzeczone tylko za jedno ze zbiegających się przestępstw – artykuł 86 kodeksu karnego.

Zobacz serwis: Kodeks karny

W sytuacji zbiegu przestępstw możliwe są różne systemy wymierzania kary łącznej.

System kumulacji polega na zwykłym z sumowaniu kar wymierzonych za poszczególne przestępstwa.
System absorpcji polega na tym, że najsurowsza z kar pochłania pozostałe.
System asperacji polega na zaostrzeniu najsurowszej z wymierzonych kar.

Kodeks karny z 1997 r. oparty został na tzw. mieszanym modelu wymiaru kary łącznej.

Artykuł 86 kodeksu karnego przewiduje dwie górne i jedną dolną granicę wymiaru kary łącznej.

Kara łączna nie może być niższa od najwyższej z wymierzonych kar. Kara łączna nie może być też wyższa od sumy kar wymierzonych.

Jednocześnie kara łączna nie może także przekroczyć granic ustanowionych ustawowo dla poszczególnych rodzajów kar, tj. 810 stawek dziennych (dla grzywny), 2 lat (dla kary ograniczenia wolności) i 15 lat (dla kary pozbawienia wolności).

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Adam C. popełnił trzy przestępstwa, za które został skazany na 8, 5 i 1 rok pozbawienia wolności. Kara łączna nie może być niższa niż 8 lat, gdyż jest to najwyższa z wymierzonych kar. Kara łączna nie może być też wyższa od 14 lat, gdyż jest to suma kar wymierzonych, nie może być też wyższa niż 15 lat. Zatem kara łączna musi mieścić się w przedziale od 8 do 14 lat.
Kara łączna grzywny orzeczona obok kary pozbawienia wolności warunkowo zawieszonej nie może przekroczyć 270 stawek dziennych, natomiast obok warunkowo zawieszonej kary ograniczenia wolności - 135 stawek.

Przy wymierzaniu kary łącznej grzywny sąd określa na nowo wysokość stawki dziennej, która jednak nie może przekraczać najwyższej ustalonej poprzednio.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Wymierzając łączną karę ograniczenia wolności sąd określa na nowo wymiar pracy na cele społeczne albo wysokość potrąceń, z tym że obowiązki określone w art. 36 § 2 k.k. (np. obowiązek przeproszenia pokrzywdzonego) stosuje się chociażby zostały oznaczone tylko za jedno ze zbiegających się przestępstw.

Podstawa prawna: Art. 86 Kodeksu karnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Artykuł 86 kodeksu karnego przewiduje dwie górne i jedną dolną granicę wymiaru kary łącznej.
Artykuł 86 kodeksu karnego przewiduje dwie górne i jedną dolną granicę wymiaru kary łącznej.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama