REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Instytucja grzywny w nowelizacji kodeksu karnego

Instytucja grzywny w nowelizacji kodeksu karnego. /fot. Fotolia
Instytucja grzywny w nowelizacji kodeksu karnego. /fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

1 lipca 2015r. weszła w życie istotna nowelizacja przepisów kodeksu karnego i kodeksu postępowania karnego. Nowe przepisy od kary pozbawienia wolności preferują kary wolnościowe. Na tej podstawie, od lipca, sądy mają orzekać przede wszystkim grzywnę i karę ograniczenia wolności, dopiero w dalszej kolejności, kary pozbawienia wolności.

Cele te mają być osiągnięte, między innymi, poprzez zasadniczą zmianę dyrektyw orzekania kary grzywny, czemu daje wyraz nowe sformułowanie art. 58 kodeksu karnego (dalej k.k.)., oraz wykreślenie z tego artykułu § 2, który nakazywał sędziemu wziąć pod uwagę sytuację majątkową oskarżonego, pod kątem tego, czy oskarżony będzie w stanie uiścić orzeczoną grzywnę, ewentualnie czy będzie możliwa jej egzekucja. Chociaż, w uzasadnieniu do tegorocznych zmian ustawowych, podkreśla się skuteczność w ściąganiu należności z tytuły grzywny w ostatnich latach. Do tej pory, właśnie art. 58 k.k. był jednym z ważniejszych powodów, dla których sądy zbyt często orzekały karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Oczywiście, taka planowana zmiana kierunku w orzecznictwie, będzie miała także pozytywne rezultaty w postaci większych wpływów do Skarbu Państwa (z grzywien jak i potrąceń z wynagrodzenia), oraz mniejszej liczby osadzonych w zakładach karnych.

REKLAMA

Zobacz serwis: Sprawy karne

Żeby jednak należności z tytułu grzywny były skutecznie ściągane, kara ta musi być nadal dostosowana do stanu majątkowego skazanego. Znowelizowany kodeks postępowania karnego, w art. 213 § 1a nakazuje, na etapie wywiadu środowiskowego, zasięgnąć informacji na temat sytuacji majątkowej oskarżonego. Sądy będą potrzebowały rzetelnych informacji w tej kwestii. Naprzeciw tym potrzebom ma wychodzić, specjalnie zaprojektowany dla sądów i prokuratur, system teleinformatyczny, dostarczony przez Ministerstwo Finansów w ramach systemu e-Podatki. Procedurę pozyskiwania informacji z systemu ma doprecyzować rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości (na razie na etapie projektu). System, po wysłaniu zapytania, będzie dostarczał takie dane jak: dochód osoby wg. formularzy PIT, dochód małoletnich dzieci osoby, składki na ubezpieczenie społeczne i należny podatek. Informacje te będą dołączane do aktu oskarżenia, jako jego obligatoryjny element. Jednak nie do końca system jest dopracowany. Pomimo, że wymaga dalszych zmian, Ministerstwo zapewnia, że dostarczy oprogramowanie w ustalonym terminie. Trzeba jednak zauważyć, że plan wdrożenia takiego systemu obejmuje nie tylko umożliwienie sądom i prokuraturom dostępu do platformy, ale i odpowiednie przeszkolenie pracowników w zakresie korzystania z niej. Termin wejścia w życie nowelizacji może okazać się zbyt krótki na przeprowadzenie wszystkich wymaganych czynności. Zwłaszcza, że pojawiają się także doniesienia o nieprawidłowościach w toku przetargu.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Mimo wszystko, należy raczej pozytywnie oceniać kierunek zmian w tej części prawa karnego. Prognozuje się wzrost liczby orzekanych kar grzywny z 90 000  rocznie do ok. 200 000, co powinno przysporzyć Skarbowi Państwa ponad 16 mln. zł realnych dochodów do budżetu (nawet jeżeli podwyższeniu nie ulegną stawki grzywien, które do tej pory były dosyć niskie - w 2012 r. znaczna większość nie przekraczała 150 stawek dziennych, w wysokości od 10 do 20 zł). W dodatku, jest to kara sama z siebie bardziej dotkliwa i nieuchronna niż warunkowe pozbawienie wolności, co wpływa pozytywnie na prewencję generalną kary.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Anna Kozakiewicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wadliwe lub nietrafione prezenty świąteczne. Co można z tym zrobić zgodnie z prawem? Reklamacje, gwarancja, zwrot

  Grudzień to czas wzmożonego ruchu w galeriach handlowych i większej aktywności klientów na stronach sklepów internetowych. Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do obdarowywania najbliższych upominkami. Jednak co zrobić z prezentem uszkodzonym lub nietrafionym? W tym kontekście warto przypomnieć nowe zasady reklamacji konsumenckiej po blisko roku od ich wejścia w życie.

  Po ponad pół roku znowu rośnie liczba ukraińskich uchodźców w Polsce

  Po raz pierwszy od marca 2023 roku odnotowano wzrost liczby ukraińskich uchodźców objętych ochroną tymczasową w Polsce. Na koniec października tego roku liczba ta osiągnęła ponad 957 tys. osób, co sygnalizuje zmianę dotychczasowej tendencji spadkowej – informuje 11 grudnia 2023 r. Platforma Migracyjna EWL, powołując się na najnowsze dane Eurostat.

  Ochrona danych osobowych pacjentów. Prezes UODO zatwierdził Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia

  Dokument ma być narzędziem dla administratorów i podmiotów przetwarzających dane osobowe z branży ochrony zdrowia. To pierwszy w Europie kodeks obejmujący podmioty publiczne i prywatne z sektora medycznego.

  TK: kary „unijne” nałożone na Polskę są niezgodne z naszą Konstytucją

  Niezgodne z Konstytucją RP są przepisy unijne o nakładaniu kar na Polskę za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego.

  REKLAMA

  28 grudnia 2023 r. mija termin wykonania zaległych szkoleń bhp i badań lekarskich pracowników. Należy też sprawdzić ważność orzeczeń lekarskich!

  28 grudnia 2023 r. kończy się okres przejściowy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią COVID-19. Pracodawcy muszą zadbać o wykonanie zaległych badań profilaktycznych pracowników i szkoleń bhp. Jeżeli pracodawca nie spełni tego obowiązku, grozi mu kara grzywny do 30000 zł.

  Dodatek osłonowy 2024: nie pomniejszy go ani urząd skarbowy, ani komornik. Można zyskać od 228,80 zł do 822,25 zł

  Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny otrzymają wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski będą składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy już dziś się martwią, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości. Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej.

  Potrącenie w postępowaniu cywilnym po zmianach w 2023 roku. Warunki, zasady, przepisy i wątpliwości

  Skuteczne złożenie zarzutu potrącenia w trakcie postępowania cywilnego, pomimo uregulowania tej kwestii przez ustawodawcę w kodeksie postępowania cywilnego nadal rodzi kontrowersje i rozbieżne rozstrzygnięcia sądu. Nowelizacja art. 203(1) kodeksu postępowania cywilnego wprowadzona od 1 lipca 2023 r. ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zamiast powstałe rozbieżności usunąć, zrodziła nowe. 

  Marszałek Sz. Hołownia kieruje obradami Sejmu. Obejrzyj transmisję on-line. Dziś expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie [Bezpośrednio 11 grudnia]

  Transmisja online obrad Sejmu w dniu 11 XII 2023 r. Co się dzieje? Expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie. A wszystkim kieruje Szymon Hołownia.

  REKLAMA

  Świąteczne prezenty kupuj z głową! Poradnik konsumenta - reklamacje, zwroty, ceny

  Do Bożego Narodzenia zostało jeszcze tylko dwa tygodnie, a wiele osób wciąż czeka z zakupem świątecznych prezentów. Galerie handlowe przeżywają oblężenie, a w chaosie łatwo o pomyłkę czy niedopatrzenie podczas zakupów. Jak nie dokładać sobie stresu, kupując gwiazdkowe prezenty? Jakie egzekwować swoje prawa? Co trzeba wiedzieć? Przypominamy.

  W 2024 roku nie trzeba składać nowego oświadczenia podatkowego do ZUS, jeśli nie zaszły żadne zmiany

  ZUS informuje, że nie ma konieczności składania co roku oświadczeń podatkowych w ZUS przez emerytów czy rencistów. Oświadczenia obowiązują także na kolejne lata podatkowe. Nowe oświadczenia składamy w sytuacji zmiany lub odwołania dotychczasowego. 

  REKLAMA