reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Obywatelstwo > Paszport w 2020 r. dla osoby dorosłej i dziecka – wniosek i opłaty

Paszport w 2020 r. dla osoby dorosłej i dziecka – wniosek i opłaty

Czy w 2020 r. zmienią się przepisy, dotyczące procedury wydawania paszportów? Kto i jak może złożyć wniosek o paszport? Jak otrzymać paszport dla dziecka?

Obecnie nie ma oczekujących przepisów w zakresie wydawania paszportów, które miałyby wejść w życie w 2020 r. Wszystko wskazuje więc na to, iż wniosek o paszport złożymy na dotychczasowych zasadach.

Czym jest paszport?

Do otrzymania paszportu ma prawo każdy polski obywatel.

Dokument ten uprawnia do przekraczania granicy i pobytu za granicą. Paszport poświadcza również obywatelstwo polskie oraz tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera.

Paszport ma formę książeczki. Znajdują się w nim dane takie jak m.in. imiona, nazwisko, płeć, obywatelstwo, data i miejsce urodzenia, numer PESEL, dane biometryczne.

Dane biometryczne w rozumieniu ustawy o dokumentach paszportowych to wizerunek twarzy i odciski palców umieszczone w dokumentach paszportowych w formie elektronicznej.

Paszporty tymczasowe nie zawierają danych biometrycznych.

Polecamy: Samochód służbowy do celów prywatnych – pytania i odpowiedzi (PDF)

Wniosek o paszport

Do otrzymania paszportu konieczny jest wniosek złożony przez osobę pełnoletnią. Wniosek taki należy złożyć w urzędzie wojewódzkim (dowolnie wybranym). Za granicą wniosek o paszport składamy w konsulacie.

Paszport dla dziecka

Wniosek o paszport dla dziecka składają rodzice albo jeden z rodziców. Jeżeli wniosek składa tylko jeden rodzic, to niezbędna jest pisemna zgoda drugiego z nich. Podpis rodzica w przypadku takiej zgody musi potwierdzić organ paszportowy lub notariusz.

Powyższe zasady dotyczą również ustanowionych przez sąd opiekunów dziecka.

Zgoda rodzica nie jest wymagana, jeżeli został ona pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza ta została mu ograniczona.

Pani Joanna chce wnieść o wydanie paszportu dla swojej 6-letniej córeczki. Przeciwny jest temu ojciec dziecka. Mężczyzna nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej ani nie została mu ona ograniczona. W takiej sytuacji pani Joanna może wystąpić do sądu rodzinnego.

Orzeczenie sądu zastępuje zgodę rodzica na wydanie dokumentu paszportowego.

Dziecko powinno być obecne przy składaniu wniosku, jeżeli ukończyło 5 lat.

Ile kosztuje wydanie paszportu?

Za wydanie dokumentu paszportowego należy uiścić opłatę.

Opłata z wydanie paszportu wynosi 140 zł.

Wydanie paszportu tymczasowego to koszt 30 zł.

Wydanie drugiego paszportu w przypadku zawinionego przez jego posiadacza zniszczenia lub utracenia wiąże się z koniecznością uiszczenia kwoty 280 zł.

Wydanie paszportu z powodu jego wady technicznej jest zwolnione z opłaty.

Warto pamiętać, iż poszczególne osoby mają prawo do zniżek, a nawet całkowitego zwolnienia z opłaty paszportowej. Przyjrzyjmy się zatem, ile za wydanie dokumentu zapłacą:

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do otrzymania paszportu ma prawo każdy polski obywatel./Fot. Fotolia
Do otrzymania paszportu ma prawo każdy polski obywatel./Fot. Fotolia

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy179.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama