Kategorie

Paszport w 2020 r. dla osoby dorosłej i dziecka – wniosek i opłaty

Wioleta Matela-Marszałek
Do otrzymania paszportu ma prawo każdy polski obywatel./Fot. Fotolia
Czy w 2020 r. zmienią się przepisy, dotyczące procedury wydawania paszportów? Kto i jak może złożyć wniosek o paszport? Jak otrzymać paszport dla dziecka?

Obecnie nie ma oczekujących przepisów w zakresie wydawania paszportów, które miałyby wejść w życie w 2020 r. Wszystko wskazuje więc na to, iż wniosek o paszport złożymy na dotychczasowych zasadach.

Czym jest paszport?

Do otrzymania paszportu ma prawo każdy polski obywatel.

Dokument ten uprawnia do przekraczania granicy i pobytu za granicą. Paszport poświadcza również obywatelstwo polskie oraz tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera.

Paszport ma formę książeczki. Znajdują się w nim dane takie jak m.in. imiona, nazwisko, płeć, obywatelstwo, data i miejsce urodzenia, numer PESEL, dane biometryczne.

Dane biometryczne w rozumieniu ustawy o dokumentach paszportowych to wizerunek twarzy i odciski palców umieszczone w dokumentach paszportowych w formie elektronicznej.

Paszporty tymczasowe nie zawierają danych biometrycznych.

Polecamy: Samochód służbowy do celów prywatnych – pytania i odpowiedzi (PDF)

Wniosek o paszport

Do otrzymania paszportu konieczny jest wniosek złożony przez osobę pełnoletnią. Wniosek taki należy złożyć w urzędzie wojewódzkim (dowolnie wybranym). Za granicą wniosek o paszport składamy w konsulacie.

Paszport dla dziecka

Wniosek o paszport dla dziecka składają rodzice albo jeden z rodziców. Jeżeli wniosek składa tylko jeden rodzic, to niezbędna jest pisemna zgoda drugiego z nich. Podpis rodzica w przypadku takiej zgody musi potwierdzić organ paszportowy lub notariusz.

Powyższe zasady dotyczą również ustanowionych przez sąd opiekunów dziecka.

Zgoda rodzica nie jest wymagana, jeżeli został ona pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza ta została mu ograniczona.

Pani Joanna chce wnieść o wydanie paszportu dla swojej 6-letniej córeczki. Przeciwny jest temu ojciec dziecka. Mężczyzna nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej ani nie została mu ona ograniczona. W takiej sytuacji pani Joanna może wystąpić do sądu rodzinnego.

Orzeczenie sądu zastępuje zgodę rodzica na wydanie dokumentu paszportowego.

Dziecko powinno być obecne przy składaniu wniosku, jeżeli ukończyło 5 lat.

Ile kosztuje wydanie paszportu?

Za wydanie dokumentu paszportowego należy uiścić opłatę.

Opłata z wydanie paszportu wynosi 140 zł.

Wydanie paszportu tymczasowego to koszt 30 zł.

Wydanie drugiego paszportu w przypadku zawinionego przez jego posiadacza zniszczenia lub utracenia wiąże się z koniecznością uiszczenia kwoty 280 zł.

Wydanie paszportu z powodu jego wady technicznej jest zwolnione z opłaty.

Warto pamiętać, iż poszczególne osoby mają prawo do zniżek, a nawet całkowitego zwolnienia z opłaty paszportowej. Przyjrzyjmy się zatem, ile za wydanie dokumentu zapłacą:

 • dzieci i duże rodziny

Za paszport dla dziecka, które nie ukończyło 13. roku życia należy uiścić opłatę 60 zł.

Uczniowie od 13. roku życia oraz studenci uiszczają opłatę w wysokości 70 zł.

Zniżki przysługują dzieciom również w ramach Karty Dużej Rodziny. Dziecko, będące członkiem dużej rodziny korzysta z 75% zniżki za wydanie paszportu. Opłata za paszport wynosi w takim przypadku 15 zł. Pozostali członkowie dużej rodziny korzystają z ulgi w wysokości 50% opłaty.

 • seniorzy

Osoby, które w dniu złożenia wniosku mają ukończone 70 lat nie wnoszą opłaty za paszport. Korzystają bowiem z całkowitego zwolnienia.

Ulga w wysokości 50% przysługuje emerytom, rencistom oraz małżonkom tych osób pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu. Wymienione osoby za paszport zapłacą zatem 70 zł.

Polecamy serwis: Prawa seniora

 • osoby niepełnosprawne

Podobnie jak emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne oraz ich małżonkowie, będący na ich wyłącznym utrzymaniu korzystają z ulgi w opłacie w wysokości 50%.

 • osoby korzystające z pomocy społecznej

Osobom przebywającym w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystającym z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych przysługuje 50% ulga w opłacie.

Jeżeli wyjazd za granicę tych osób następuje w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji, to nie ponoszę one opłaty za wydanie paszportu.

 • kombatanci i represjonowani

Połowę opłaty za wydanie paszportu uiszczają również kombatanci i inne osoby, będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

 • żołnierze

Opłaty za wydanie paszportu nie pobiera się żołnierzy wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa, z wyjątkiem żołnierzy zawodowych.

Osoba wnosząca opłatę za paszport korzysta tylko z jednej zniżki.

Opłatę za paszport można uiścić:

- w kasie;

- na rachunek bankowy

organu paszportowego.

Ile trwa wyrobienie paszportu?

Wyrobienie paszportu powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca. W sprawach skompilowanych termin ten może wydłużyć się do dwóch miesięcy. Urzędy często apelują, by wnioski o paszporty składać poza sezonem urlopowym, bo może to znacznie przyspieszyć wydanie dokumentu.

Jak odebrać paszport?

Paszport należy odebrać osobiście. Dokument przeznaczony dla dziecka odbiera jego rodzic.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j. t. Dz. U. z 2018 r., 2096 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (j. t. Dz. U. z 2018 r., poz. 1919 z późn. zm.)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 lutego 2010 r. w sprawie opłat za wydanie dokumentu paszportowego oraz ich zwrotu (Dz. U. z 2010 r., nr 25, poz. 126)

Polecamy serwis: Konstytucja

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.