reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko w urzędzie > Paszport dla dziecka - procedura, dokumenty

Paszport dla dziecka - procedura, dokumenty

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka składają jego rodzice. Czas oczekiwania na dokument nie powinien być dłuższy niż 30 dni.

Małoletni posiadają własny paszport. Wniosek o jego wydanie składany jest przez rodziców dziecka, opiekunów ustanowionych przez sąd. Wniosek paszportowy może również złożyć jedno z rodziców - wówczas konieczne jest dołączenie poświadczonej przez notariusza lub organ paszportowy pisemnej zgody drugiego rodzica.

Wymagana jest zgoda obojga rodziców, którym przysługuje pełna władza rodzicielska nad małoletnim. Jeżeli zatem jedno z rodziców odmawia udzielenia zgody na wydanie paszportu albo uzyskanie takiej zgody jest znacznie utrudnione, należy sprawę skierować do sądu rodzinnego. Orzeczenie sądowe w tym zakresie zastępuje zgodę rodzica.

Zobacz również: Wzór wniosku o wydanie zezwolenia na wydanie paszportu dziecku

Dziecku można wydać dokument paszportowy za granicą za zgodą jednego rodzica wyłącznie z ważnych powodów, o ile przemawia za tym dobro małoletniego, szczególnie jeżeli uzyskanie zgody drugiego rodzica jest niemożliwe, lub znacznie utrudnione.

W przypadku gdy małoletni przebywa za granicą bez opieki rodziców, paszport tymczasowy może być wydany bez ich zgody.

Wniosek paszportowy można złożyć w dowolnym urzędzie wojewódzkim na terenie kraju. Za granicą organem właściwym do wydania polskiego paszportu jest konsul.

Pamiętajmy, iż przy składaniu wniosku w urzędzie zawsze wymagana jest obecność dziecka, które ukończyło 5 lat.

Dane biometryczne

Oprócz wniosku w urzędzie należy złożyć kolorową fotografię paszportową (wymiary: 35x45 mm), wykonaną w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, odwzorowującą naturalny kolor skóry, mającą dobrą ostrość oraz pokazującą twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80 % fotografii; fotografia ma przedstawiać osobę w pozycji frontalnej. Dodatkowo fotografie dzieci powyżej 5 roku życia powinny spełniać też inne wymogi m. in. zdjęcie powinno być wykonane z zamkniętymi ustami, a oczy i źrenice muszą być wyraźnie pokazane.

Od każdego dziecka, które ukończyło 6 lat pobierane są odciski palców. Wymóg ten wynika z  przepisów rozporządzenia Rady (WE) nr 2252/2004 z dnia 13 grudnia 2004 r. w sprawie norm dotyczących zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach i dokumentach podróży wydawanych przez Państwa Członkowskie (Dz.U. UE L 385 z 2004r., z późn. zm.), które są bezpośrednio stosowane w polskim porządku prawnym. Rodzice nie powinni obawiać się tej procedury. Samo urządzenie jest bowiem łatwe w obsłudze, nowoczesne i niebrudzące.

Paszport wydany małoletniemu, który nie ukończył 13 lat, jest ważny 5 lat od daty jego wydania.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Paszport./ Fot. Fotolia
Paszport./ Fot. Fotolia

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama