REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto ma prawo ustawodawcze? W jaki sposób uchwala się ustawy w Polsce?

Procedura ustawodawcza
Kto ma prawo ustawodawcze?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Procedura ustawodawcza to formalny proces tworzenia i wprowadzania nowych ustaw lub zmian w istniejących ustawach w Polsce. Procedura ta jest uregulowana przez Konstytucję RP oraz ustawy o działalności legislacyjnej Sejmu i Senatu. Projekt ustawy może być złożony przez Prezydenta RP, Radę Ministrów, posłów i senatorów, grupę co najmniej 100 tysięcy obywateli, a także inne podmioty. Każdy projekt ustawy musi przejść przez kilka etapów.

Na czym polega procedura ustawodawcza?

Procedura ustawodawcza w Polsce to proces tworzenia i wprowadzania nowych ustaw lub zmian w istniejących ustawach. Jest to formalny proces, który przewiduje określone kroki i procedury, które muszą zostać wykonane przed przyjęciem ustawy.

Procedura ustawodawcza uregulowana jest przez Konstytucję RP oraz ustawy o działalności legislacyjnej Sejmu i Senatu. Zgodnie z tymi przepisami, projekt ustawy może być złożony przez Prezydenta RP, Radę Ministrów, posłów i senatorów, grupę co najmniej 100 tysięcy obywateli, a także inne podmioty.

Projekt ustawy musi przejść przez kilka etapów, w tym:

  • pierwsze czytanie w Sejmie lub Senacie, podczas którego przedstawia się jego treść i cele,
  • przekazanie projektu do odpowiedniej komisji sejmowej lub senackiej, która przeprowadza szczegółowe obrady i może dokonać zmian w projekcie,
  • drugie czytanie w Sejmie lub Senacie, na którym przedstawia się poprawki i ostateczną treść ustawy,
  • przesłanie ustawy do podpisu przez Prezydenta RP lub odesłanie do Sejmu z uwagami,
  • przyjęcie ustawy przez Sejm lub Senat w ostatecznej formie i przekazanie do publikacji w Dzienniku Ustaw.

Procedura ustawodawcza ma na celu zapewnienie przemyślanej i demokratycznej debaty nad propozycjami zmian w prawie oraz zapobieganie przyjęciu ustaw szkodliwych lub niezgodnych z konstytucją.

Kto ma prawo ustawodawcze?

Zgodnie z Konstytucją RP, prawo ustawodawcze w Polsce należy do dwóch izb parlamentu - Sejmu i Senatu, które wspólnie tworzą Zgromadzenie Narodowe.

REKLAMA

Jednakże inicjatywę ustawodawczą posiadają także Prezydent, Rada Ministrów oraz obywatele, którzy mogą zgłaszać projekt ustawy w drodze inicjatywy obywatelskiej.

W jaki sposób uchwala się ustawę?

Ustawa w Polsce uchwalana jest zgodnie z określoną procedurą. Wymaga ona złożenia projektu ustawy, którego inicjatorem może być m.in. Prezydent RP, Rada Ministrów, grupa posłów lub senatorów. Projekt ustawy musi zostać złożony w Sejmie lub Senacie, a następnie trafia na rozpatrzenie komisji sejmowych lub senackich.

Po przyjęciu projektu ustawy przez komisję, następuje jego pierwsze czytanie w izbie, która przyjęła projekt. Podczas pierwszego czytania posłowie lub senatorowie mają możliwość zgłaszania poprawek i dyskutowania nad projektem. Jeżeli projekt zostanie przyjęty w pierwszym czytaniu, trafia do drugiego czytania, gdzie również może być poddany poprawkom.

Po zakończeniu drugiego czytania następuje głosowanie nad projektem, które może zakończyć się jego przyjęciem, odrzuceniem lub skierowaniem do dalszych prac w komisjach lub podkomisjach sejmowych lub senackich. Jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty przez jedną z izb, trafia do drugiej izby parlamentu, która przeprowadza analogiczne procedury.

Jeśli projekt zostanie przyjęty przez obie izby parlamentu, trafia on do Prezydenta RP, który ma możliwość podpisania ustawy lub skierowania jej do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania jej zgodności z Konstytucją. Jeśli Prezydent RP podpisze ustawę, ta wchodzi w życie po upływie określonej ilości dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

Premier Tusk: babciowe można zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe. To pieniądze dla młodej mamy, która chce pójść do pracy - na opiekuna dla dziecka

Potocznie zwane "babciowe" to po prostu pieniądze dla młodej mamy, która chce wrócić do pracy, ale musi znaleźć opiekuna. Może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe - powiedział premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie, czy dziadkowie na to nie zasługują.

Majówka 2024 - ceny noclegów. Powinno być taniej niż w zeszłym roku. Jest kilka powodów. Ile trzeba (średnio) zapłacić za nocleg?

Koszt wyjazdu na majówkę w 2024 roku nie powinien już tak obciążyć portfela statystycznego Polaka jak w zeszłym roku. Wtedy stawki w ciągu roku rosły średnio o 20%. Dziś w większości kurortów wolnych pokoi jest więcej, a dzięki temu średnie stawki są odrobinę chociaż niższe niż przed rokiem.

REKLAMA

Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

REKLAMA