REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polityka senioralna 2014-2020

Polityka senioralna 2014-2020, w szczególności Program Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS, zakłada zwiększenie dotacji dla seniorów. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekaże w 2014 roku podmiotom działającym na rzecz osób starszych 40 mln zł. Z polityki senioralnej skorzystają głównie Uniwersytety Trzeciego Wieku (2,5 mln zł).

Wybory do PE 2014 – cisza wyborcza

Zgodnie z informacją Państwowej Komisji Wyborczej cisza wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego rozpoczyna się w dniu 24 maja od godz. 0.00 i trwa do zakończenia głosowania w eurowyborach w Polsce – do godz. 21.00 w dniu 25 maja 2014 (niedziela).

Szkolnictwo zawodowe - plany rozwoju

Funkcjonowanie i rozwój szkolnictwa zawodowego było przedmiotem analiz podczas spotkania minister edukacji narodowej z dyrektorami szkół wyższych. Zachodzące w szkolnictwie zawodowym zmiany mają na celu jak najlepsze przygotowanie młodzieży do wymogów nowoczesnego rynku pracy.

Dłuższa praca niepełnosprawnych

Dłuższa praca niepełnosprawnych będzie przedmiotem prac Senatu podczas 54. posiedzenia, które odbędzie się w dniach 21 i 22 maja 2014 r. Projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zakłada możliwość wydłużenia czasu pracy na wniosek osoby niepełnosprawnej.

REKLAMA

Równe zasady przechodzenia na emeryturę

RPO w wystąpieniu MPiPS postuluje wprowadzenie równych zasad przechodzenia na emeryturę. Zdaniem RPO kobiety urodzone w okresie od lipca do grudnia 1954 r. nie mają możliwości ustalania emerytury częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad.

Rekrutacja do pracy a media społecznościowe

Rekrutacja do pracy poprzez media społecznościowe to rozwiązanie, na które od dawna stawiają kandydaci. Zainteresowanie tą formą rekrutacji rośnie także wśród pracodawców. Mimo powolnego spadku bezrobocia, rynek pracy w Polsce jest wciąż rynkiem pracodawcy. Firmy, za pośrednictwem mediów społecznościowych, poszukują specjalistów, informatyków i inżynierów.

Okres wypowiedzenia umowy na czas określony

Okres wypowiedzenia umowy na czas określony stanowił przedmiot prac reprezentatywnych organizacji pracodawców (np. Pracodawców RP). Wypracowano szereg wspólnych propozycji w zakresie umów terminowych, m.in.: długości okresu wypowiedzenia umowy na czas określony.

Dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne

System dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych to odpowiedź na rosnące w Polsce wydatki na prywatną służbę zdrowia. Takie rozwiązanie jest praktykowane z powodzeniem w większości krajów europejskich. Jak ma wyglądać system dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych?

REKLAMA

Ułatwienia dla niepełnosprawnych w eurowyborach

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych w nadchodzących wyborach do europarlamentu to m.in.: dowóz do lokalu wyborczego, informacje w alfabecie Braille’a, pomoc asystenta, czy głosowanie listowne.

Wybory do europarlamentu – głosowanie poza miejscem zamieszkania

Już w niedzielę – 25 maja 2014 roku – odbędą się w Polsce wybory do europarlamentu (Parlamentu Europejskiego). Możliwe jest także głosowanie w wyborach poza miejscem zamieszkania. W tym celu należy do 20 maja 2014 roku (wtorek) złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w miejscu pobytu czasowego.

Prywatna opieka medyczna - coraz popularniejsza

Prywatna opieka medyczna to dobrze rozwijający się rynek usług. Korzystanie z usług prywatnej opieki medycznej staje się w Polsce coraz popularniejsze. Największym zainteresowaniem cieszą się ubezpieczenia zdrowotne i abonamenty.

E-korespondencja z urzędem

E-korespondencja z urzędem będzie łatwiejsza dzięki zmianom, jakie weszły w życie 11 maja 2014 r. w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, Kodeksie Postępowania Administracyjnego oraz w ustawie - Ordynacja Podatkowa. Ich celem jest ułatwienie realizacji spraw drogą elektroniczną oraz e-komunikacji obywateli z urzędem.

Telepraca - konieczne zmiany

W ciągu najbliższych miesięcy pracodawcy i związkowcy chcą przygotować rozwiązania, które zachęciłyby do stosowania telepracy, a jednocześnie były atrakcyjne dla pracowników. Konfederacja Lewiatan uważa, że w pierwszej kolejności trzeba uregulować kwestie bezpieczeństwa pracy. Zmiany w konstrukcji telepracy są więc konieczne.

Egzamin na prawo jazdy - rewolucja w 2015 roku

Egzamin na prawo jazdy to przedmiot prac Sejmu, który przyjął nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Celem tych rewolucyjnych zmian jest m.in.: doprecyzowanie systemu egzaminów na prawo jazdy.

Zatrudnianie osób w wieku 55+

Zatrudnianie osób w wieku 55+ ciągle budzi obawy pracodawców. Z zatrudnianiem pracowników w wieku 55+wiąże się wiele korzyści. Jako przykłady wskazać można większe doświadczenie tej grupy osób oraz ograniczenie kosztów związanych z rotacją kadry.

Wyeksponowane ceny towarów

Bardziej wyeksponowane ceny towarów to efekt prac Sejmu podczas 67 posiedzenia. Uchwalono m.in.: ustawę o informowaniu o cenach towarów i usług. Ustawa ma na celu wyeliminowanie obciążeń przedsiębiorców, uproszczenie i uporządkowanie przepisów.

Wydłużony wiek emerytalny - zaskarżony do MOP

Wydłużony wiek emerytalny został 6 i 7 maja 2014 roku uznany przez Trybunał Konstytucyjny za zgodny ze standardem konstytucyjnym. Po wyczerpaniu środków krajowych NSZZ Solidarności zapowiada zaskarżenie wydłużenia wieku emerytalnego do Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).

Przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2014 r.

Przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2014 r., zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z dnia 12 maja 2014 roku, wyniosło 3895,31 zł.

Umowa zlecenie bez płacy minimalnej

Umowa zlecenie bez płacy minimalnej to stanowisko Konfederacji Lewiatan. W przypadku umów o dzieło i umów zlecenia wprowadzenie ustawowej stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę nie jest możliwe. Stanowiło by ograniczenie w ich kształtowaniu.

II transza deregulacji

Została przyjęta II transza deregulacji, która dereguluje dostęp do 9 zawodów podlegających Ministrowi Finansów oraz 82 zawodów Ministra Infrastruktury i Rozwoju.

Prawo restrukturyzacyjne - projekt ustawy

9 maja 2014 r. do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt ustawy Prawo restrukturyzacyjne, przygotowywany przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ścisłej współpracy z Ministerstwem Gospodarki.

Nowelizacja kodeksu karnego

8 maja 2014 r. została przyjęta nowelizacja projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. To najobszerniejsza i najdonioślejsza w skutkach od czasów uchwalenia kodeksu w 1997 r. nowelizacja przepisów prawa karnego dotycząca zasad wymiaru kary oraz hierarchii kar.

Wybory do Parlamentu Europejskiego – data wyników

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 25 maja 2014 roku poznamy jeszcze z datą wyborów. Zgodnie z Komunikatem Państwowej Komisji Wyborczej wyniki będzie można udostępniać od godziny 23.00 czasu polskiego w dniu wyborów do europarlamentu.

Płaca minimalna w 2015 roku w Niemczech

Płaca minimalna w 2015 roku Niemczech na poziomie 8,5 euro za godzinę to propozycja, która wywrze wpływ tylko na kilka zawodów na terenie byłego NRD. Przyjęcie ustawy w obecnym kształcie spowoduje, że wprowadzenie płacy minimalnej w 2015 roku nie obejmie pracowników sezonowych, młodocianych oraz stażystów.

Reforma prawa karnego

Jedną z głównych regulacji wprowadzonych do przyjętego 8 maja 2014 roku przez rząd projektu nowelizacji Kodeksu karnego jest zmiana obecnej struktury orzekanych kar. Reforma prawa karnego dąży do ograniczenia możliwości pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Wybory do europarlamentu 2014 – głosowanie niepełnosprawnych

Wybory do europarlamentu odbędą się już 25 maja 2014 roku. Dzięki szerokiemu pakietowi rozwiązań prawnych wprowadzonych w 2011 roku przez ustawę Kodeks wyborczy osoby niepełnosprawne, chore czy starsze, mają szereg możliwości by skorzystać ze swojego prawa wyborczego i wziąć udział w eurowyborach.

Ulga na dziecko uczące się i pracujące - konieczność modyfikacji

Ulga na dziecko uczące się i pracujące jest obliczana za każdy miesiąc kalendarzowy i brak jest uzasadnienia dla ograniczenia w postaci limitu dochodów, który odnosi się do roku podatkowego, a nie tylko do okresu, za który podatnikowi przysługuje ulga na dziecko – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Konstrukcja ulgi na dziecko, które uczy się i pracuje wymaga więc modyfikacji.

Zmiany w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Każdego roku zmniejsza się liczba zakładów pracy chronionej a tym samym wzrasta bezrobocie wśród osób niepełnosprawnych. 8 maja 2014 roku Senat wraz z przedstawicielami organizacji rządowych przedstawiają propozycje zmian mających doprowadzić do zwiększenia zatrudnienia osób niepełnoprawnych.

Podwyższony wiek emerytalny – zgodny z konstytucją

7 maja 2014 roku TK orzekł, że podwyższenie oraz zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją (sygnatura K 43/12). Wyrok dotyczący procesu podwyższania wieku emerytalnego nie zapadł jednak jednogłośnie – zgłoszono aż 6 zdań odrębnych.

Wybory do PE 2014 – szczegóły organizacyjne

Najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w niedzielę 25 maja 2014 roku. Lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00. Polacy w wyborach do PE w 2014 wybiorą 51 eurodeputowanych z 13 okręgów.

Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego – nowe zasady od 2014 roku

Od stycznia 2014 roku Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) funkcjonują na nowych zasadach. Wprowadzono kwotową wartość odpisu podatkowego i zryczałtowaną składkę podatkową. Dzięki temu IKZE stały się atrakcyjnym produktem oszczędnościowym III filaru.

Ułatwienia dla cudzoziemców już obowiązują

Od 1 maja 2014 roku obowiązują nowe regulacje dotyczące pobytu cudzoziemców w Polsce. Nowa ustawa o cudzoziemcach upraszcza dotychczasowe przepisy, szczególnie z myślą o cudzoziemcach przebywających już w Polsce, którzy nie naruszają prawa polskiego, nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, a ich pobyt nie wiąże się z obciążeniami dla systemu pomocy społecznej.

Podwyższenie wieku emerytalnego wg TK

6 maja 2014 roku (wtorek) Trybunał Konstytucyjny (TK) zajmie się ustawą, która zrównuje wiek emerytalny mężczyzn i kobiet oraz podnosi go do 67 lat. TK rozpozna sprawę K 43/12 dot. podwyższenia wieku uprawniającego do emerytury w pełnym składzie.

Egzamin maturalny 2014

5 maja 2014 roku (poniedziałek) o godzinie 9:00 rozpoczęły się egzaminy maturalne. Potrwają one do 30 maja. Do matury w 2014 roku przystąpi prawie 334 tysiące uczniów. Egzamin maturalny w 2014 roku będzie ostatnim przeprowadzonym w oparciu o standardy wymagań egzaminacyjnych.

Podsumowanie weekendu majowego na drogach

W majowy weekend na drogach doszło do 39 wypadków. Zginęło 36 osób, a 457 odniosło obrażenia ciała. Policja zatrzymała 1539 pijanych kierowców.

System ubezpieczeń społecznych jako nowy przedmiot szkolny

Od 1 kwietnia 2014 roku system ubezpieczeń społecznych funkcjonuje na zmienionych zasadach. Mamy możliwość decydowania o tym, gdzie ma być odprowadzana część naszej składki emerytalnej. Możemy wybrać pomiędzy ZUS-em a OFE. Zainteresowanie tą zmianą jest jednak znikome (wpłynęło niecałe 60 tysięcy wniosków). Stąd też ZUS postanowił wprowadzić w szkołach pilotażowy program nauczania o systemie ubezpieczeń społecznych.

Emigracja zarobkowa z Polski

Zjawisko emigracji zarobkowej z Polski wciąż występuje. 10 lat temu za granicę wyjechało 2 mln polskich pracowników i przedsiębiorców. Więcej osób wyemigrowało tylko z Rumunii. Aktualnie aż 10% aktywnych zawodowo Polaków emigrowało w celu zarobkowym z kraju.

Odwrócony kredyt hipoteczny w ofercie banków

Przyjęta 29 kwietnia 2014 roku przez rząd ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym zakłada udzielanie osobom starszym kredytów, których zabezpieczeniem będzie posiadana przez nich nieruchomość. Konsekwencją wprowadzenia odwróconej hipoteki ma być zwiększenie podaży nieruchomości.

Umowa zlecenia - składki po zmianach

Konfederacja Lewiatan w stanowisku dotyczącym rządowego projektu ozusowania umów zleceń apeluje o wydłużenie vacatio legis z 3 do 12 miesięcy. Dąży także do wprowadzenia rocznego zamiast miesięcznego limitu składek odprowadzanych od umów zleceń. Jakie zmiany

Nowelizacja Kodeksu karnego

29 kwietnia (wtorek) Rząd zajmie się projektem ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości stanowi największą od 1997 roku nowelizację Kodeksu karnego. Jak zmienią się przepisy materialne prawa karnego w 2015 roku?

Waloryzacja świadczeń pielęgnacyjnych

Zgodnie z poprawką Senatu świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych będą corocznie waloryzowane. Zmiany w zakresie waloryzacji świadczeń pielęgnacyjnych wymagają jeszcze podpisu Prezydenta.

Ulga na dzieci po zmianach

Ulga na dzieci po zmianach jest korzystna przede wszystkim dla rodzin wielodzietnych, tj. tych które wychowują troje lub więcej dzieci. Na rozliczenie z fiskusem, tym samym na skorzystanie z ulgi prorodzinnej, mamy czas tylko do końca kwietnia.

Prawa konsumentów – na nowych zasadach

Od grudnia 2014 roku zaczną obowiązywać na polskim rynku nowe prawa konsumentów, także tych kupujących w sieci. Nowe zasady zakładają, że właściciele sklepów internetowych będą informować klientów o przysługujących im prawach. Wprowadzenie zmian jest efektem implementacji unijnej dyrektywy.

Wsparcie opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych już w maju

W dniu 24 kwietnia 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę przywracającą wsparcie opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe dla opiekunów niepełnosprawnych będzie wypłacane we wcześniej pobieranej wysokości, tj. 520 zł netto/miesiąc.

Nowe testy na prawo jazdy

Sejm pracuje nad komisyjnym projektem nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Głównym celem projektu jest doprecyzowanie przepisów dotyczących systemów teleinformatycznych używanych w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD). Czy oznacza to wprowadzenie nowych testów na prawo jazdy?

Proces rekrutacji pracowników a utrzymujące się bezrobocie

Mimo wysokiego bezrobocia pracodawcy mają trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Braki wśród kandydatów do pracy spełniających wszystkie wymagania pracodawcy są gównie w branży IT. Jakie kryteria są decydujące w procesie rekrutacji pracowników w dobie utrzymującego się bezrobocia?

Eksponowanie cen towarów

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług. Projekt m.in. wprowadza pojęcie "eksponowania cen", znosi obowiązek tzw. metkowania, czyli oznaczania ceną każdej sztuki towaru oraz zobowiązuje do informowania o przyczynie przeceny towaru.

Wspólne rozliczenie z dzieckiem do 30 kwietnia szansą na pomniejszenie podatku

Rodzice samotnie wychowujący dzieci mają możliwość wspólnego rozliczenia się z nimi z podatku dochodowego przed Urzędem Skarbowym. Działanie takie umożliwia pomniejszenie ich podatku. Wspólne rozliczenie z dzieckiem jest możliwe już tylko do 30 kwietnia.

Delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług zaakceptowane przez PE

Porozumienie do projektu dyrektywy wykonawczej dot. delegowania pracowników w ramach świadczenia usług osiągnięte w ramach tzw. trilogów zostało zaakceptowane przez Parlament Europejski podczas sesji plenarnej w dniu 16 kwietnia. Jakie zasady delegowania pracowników zakłada porozumienie?

Podsumowanie świątecznego weekendu na drogach

Podczas świąt doszło do 193 wypadków. Zginęły 33 osoby a 381 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 1324 nietrzeźwych kierujących.

REKLAMA