| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Egzamin na prawo jazdy - rewolucja w 2015 roku

Egzamin na prawo jazdy - rewolucja w 2015 roku

Egzamin na prawo jazdy to przedmiot prac Sejmu, który przyjął nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Celem tych rewolucyjnych zmian jest m.in.: doprecyzowanie systemu egzaminów na prawo jazdy.

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami przywraca zasadę merytorycznej odpowiedzialności ministra do spraw transportu za treść pytań egzaminacyjnych oraz nadzoru nad nimi. Pytania będzie układać, weryfikować i zatwierdzać państwowa komisja. Propozycje pytań będą mogły być przedstawiane komisji przez podmioty zewnętrzne. Zadanie to realizują obecnie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD-y).

Polecamy poradnik: Samochód w firmie

Zgodnie z nowelizacją baza pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminach na prawo jazdy będzie udostępniana. Natomiast pytania na egzaminach dla kandydatów na instruktorów i egzaminatorów nie będą informacją publiczną.

Ustawa przewiduje też, że WORD-y będą przekazywać 1,5 proc. opłaty za przeprowadzanie części teoretycznej egzaminu państwowego do budżetu państwa.

Ponadto, w myśl nowelizacji egzamin na prawo jazdy będzie można zdawać na pojeździe innym niż należący do WORD-u (np. na tym, którym kursant jeździł w szkole jazdy). Pojazd ten będzie musiał jednak spełniać określone warunki wymagane do przeprowadzenia egzaminu państwowego, m.in. posiadać kamerę w kabinie.

Nowelizacja uchyla też obowiązek odbywania szkolenia teoretycznego dla kursantów w szkołach jazdy.

Ustawa zwalnia również posiadaczy prawa jazdy kat. B z egzaminu na motocykl z automatyczną skrzynią biegów, o pojemności do 125 cm sześciennych. Osoby te będą musiały jednak mieć prawo jazdy od co najmniej trzech lat.

Zobacz również: Okres próbny młodego kierowcy

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »