| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Dziedziczenie po sobie partnerów homoseksualnych

Dziedziczenie po sobie partnerów homoseksualnych

Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Polaka, któremu odmówiono prawa do dziedziczenia mieszkania komunalnego po swoim partnerze.

W opinii Trybunału w momencie, gdy władze miasta, a następnie sądy pierwszej i drugiej instancji odmówiły Piotrowi Kozakowi prawa do uzyskania prawa najmu mieszkania komunalnego, w którym wcześniej mieszkał ze swoim partnerem, nastąpiło złamanie przepisów konwencji praw człowieka i obywatela.

Skarżący podnosił, iż decyzja polskiego sądownictwa wynikała z dyskryminujących go przesłanek i uderzała bezpośrednio w jego prawa. Twierdził również, iż powinny przysługiwać mu takie same prawa, jak osobom żyjącym w konkubinacie heteroseksualnym, które obecnie mogą po sobie dziedziczyć prawo najmu.

Kierując sprawę do Trybunału domagał się 16 tys. zł odszkodowania oraz 20 tys. euro zadośćuczynienia za straty moralne.

Trybunał przyznał mu w wyroku rację, aczkolwiek nie zasądził na jego rzecz żądanych pieniędzy stwierdzając, że miał to być przede wszystkim sygnał dla polskich sądów, które nie mogą dyskryminować osób homoseksualnych.

Istnieją jednak dowody, iż Piotr Kozak nie ubiegał się o uzyskanie prawa do najmu w sposób uczciwy. Uchwała radnych miejskich miasta Szczecin z 1998 roku wymaga, aby osoby mieszkały ze sobą co najmniej 6 lat, aby móc ubiegać się o prawo najmu lokalu komunalnego. Z opinii świadków wynikało natomiast, iż skarżący mieszkał na stałe równocześnie w innym miejscu. Było to więc podstawą do odmówienia mu prawa do dziedziczenia.

Po próbie eksmisji, Kozak chwilowo się wyprowadził, po czym powrócił do zajmowanego obecnie mieszkania.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »